Češi svá data před cestou na dovolenou nezabezpečí

DomůKyberbezpečnost

Češi svá data před cestou na dovolenou nezabezpečí

Dovolenou bez smartphonu si neumíme představit, svá data před cestou ale nezabezpečíme.

ESET: Necelá polovina zaměstnanců se k firemním datům připojuje bezpečně přes VPN
Nová firma BeHive Data si posvítí na datový nepořádek ve firmách
Google v USA zaplatí státu Texas 1,4 miliardy USD kvůli zneužití dat
Irský úřad vyměřil Metě pokutu 390 milionů eur za nakládání s osobními daty

Nezbytným technologickým doplňkem letních dovolených je podle Čechů chytrý telefon. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu společnosti ESET. Dovolenou si bez něj neumí představit 88 % dotázaných.

Nezanedbatelný počet respondentů ale bohužel také nepočítá s tím, že by ho měli před dovolenou zabezpečit – 49 % z nich si před odjezdem nezkontroluje aktualizace ani neprovede zálohu jeho obsahu. Kromě kybernetických rizik přitom o data můžeme přijít i tak, že telefon ztratíme, nebo nám ho někdo ukradne. Zatímco na sociálních sítích patříme spíše k opatrným, rizikům se dále vystavujeme i v případě veřejných Wi-Fi sítí.

Nejčastěji jedeme na dovolenou společně s našimi chytrými telefony (88 %). Pětina dotázaných (21 %) pak s sebou k moři vezme i notebook a další necelá pětina (17 %) přibalí i tablet – s nimi cestují především nejmladší respondenti ve věku 18-30 let, ale také lidé ve věku 51-65 let. Jen 16 % dotázaných si s sebou vezme i pracovní zařízení. Jedná se především o lidi ve věku 30-41 let s vysokoškolským diplomem.

Ačkoli se zdá, že je smartphone nezbytným technologickým doplňkem našich letních dovolených, polovina dotázaných (49 %) v průzkumu uvedla, že nekontroluje před cestou aktualizace zařízení ani neprovede zálohu jeho obsahu. Jedná se především o lidi ve věku 51-65 let a s vysokoškolským či středoškolským vzděláním.

Chytrý telefon je přirozenou součástí našeho cestování, protože s ním dnes pořídíme fotky, videa, zůstáváme v kontaktu s rodinou a blízkými, a zároveň v něm můžeme mít doklady, platební karty, letenky atd. Potřebujeme ho mít funkční k celé řadě věcí. Přitom ale jen čtvrtina dotázaných, 27 %, zkontroluje před cestou aktualizace aplikací a operačního systému, které mají přímý dopad na správné fungování telefonu a jeho bezpečnost. Jen pětina dotázaných zkontroluje, zda má aktuální také bezpečnostní software a další pětina provede zálohu důležitých dokumentů a fotek či videí v telefonu,“ říká Michal Červenka, marketingový ředitel české pobočky společnosti ESET.

Jen aktualizované a chráněné zařízení má přitom největší šanci, že se nestane cílem škodlivého kódu, a zároveň data neohrozí ani jeho ztráta. S poškozením ani krádeží přitom na dovolené nepočítá 39 % dotázaných.

Polovina dotázaných uvedla, že zařízení zabezpečuje především zámkem a ověřením kódem PIN, heslem či biometrickými údaji. Tady bych určitě doporučoval vsadit především na ověření biometrickými údaji jako je otisk prstu nebo sken obličeje, které jsou nejspolehlivější. Pouze 12 % dotázaných využívá nějaké řešení, které jim pomůže zařízení v případě ztráty najít. Funkce ochrany pro případ krádeže či ztráty přitom obsahují i moderní bezpečnostní řešení kybernetické ochrany,“ říká dále Červenka. „Bezpečnostní software je navíc spolehlivou ochranou před škodlivými kódy či podvodnými weby. Už v minulém roce jsme sledovali nový typ podvodné strategie, kdy se dobře známí útočníci z bazarových platforem přesunuli na Booking či AirBnB. A že se jedná o aktuální riziko, potvrdili i respondenti našeho průzkumu – více než desetina z nich, 13 %, se setkala s podvodem na ubytovacích platformách, přičemž třem procentům z nich vznikla finanční škoda,“ doplňuje Červenka.

Zážitky sdílíme poměrně opatrně

Pětina lidí sdílí na sociálních sítích fotografie a videa z dovolené pouze v nejbližším okruhu lidí (19 %). Desetina (11 %) pak uvedla, že je sdílí veřejně během dovolené, i když ne bezprostředně během zážitku. Dále pak lidé nejčastěji sdílí své fotky a videa na sítích během dovolené jen s vybranými přáteli (10 %) nebo jen s vybranými přáteli až po svém návratu (9 %). Pětina dotázaných (22 %) uvedla, že videa ani fotky z dovolené na sociálních sítích nesdílí – jednalo se daleko více o muže než ženy, lidi z Čech a nejstarší skupinu dotázaných ve věku 51-65 let.

Nejbezpečnější je zveřejnit zážitky až po svém návratu. Především v případě veřejných profilů si mohou útočníci z dílčích příspěvků poskládat docela přesný přehled o tom, kde například bydlíme a kde se pohybujeme. Bezpečnost tak v tuto chvíli nabývá fyzického rozměru. Podle průzkumu ale vidíme, že tady jsme spíše umírnění – pouze 6 % dotázaných uvedlo, že během dovolené sdílí videa a fotografie na sociálních sítích veřejně bezprostředně během zážitku,“ říká Červenka. „Všechen náš obsah na sociálních sítích přispívá do celkového otisku naší digitální stopy. Tam patří mimo jiné i historie polohy. I zde se zdá, že si v Česku toto riziko spíše uvědomujeme – polovina lidí u příspěvků na sociálních sítích neoznačuje, kde se nachází, dělá to pouze 15 % dotázaných,“ dodává.

Se sdílením zážitků během dovolené souvisí i naše potřeba připojení k internetu. Veřejné Wi-Fi sítě zpravidla ale nebývají adekvátně zabezpečené a mohou se stát prostředkem k odcizení našich dat. Útočník se dokáže dostat do komunikace mezi námi a serverem, tedy cílovou stránkou, kterou si chceme na internetu zobrazit. Následně dokáže sledovat, co na internetu děláme.

Čtvrtina dotázaných uvedla, že se při výběru Wi-Fi sítě řídí dle toho, zda je veřejná internetová síť chráněná nějakým heslem, další čtvrtina se zeptá personálu, zda je síť oficiální. Pětina lidí si Wi-Fi síť zvolí podle toho, zda se jedná například o podnik, kterému lze důvěřovat, a další pětina pak podle toho, zda se název podniku shoduje s názvem Wi-Fi sítě. Přesto je však důležité mít na paměti, že čím víc lidí k síti přistupuje, tím více roste riziko jejího zneužití. Reálné nebezpečí hrozí i z podstrčené Wi-Fi sítě, kterou má útočník plně pod kontrolou a spustí ji tak, aby budila dojem oficiální sítě kavárny, restaurace, hotelu, obchodního centra atd. Vždy tak doporučujeme se k veřejným Wi-Fi sítím připojovat prostřednictvím sítě VPN. Přinejmenším bychom se na veřejné Wi-Fi neměli přihlašovat k žádným důležitým účtům ani zadávat citlivé informace do formulářů na webu. To bych doporučoval udělat prostřednictvím dat operátora. Jen data od operátora na dovolené využívá 36 % lidí,“ shrnuje výsledky Červenka.

Na dovolenou přibalte VPN

S čím dál tím větší digitalizací všeho, co děláme, se s kybernetickými riziky můžeme setkat i během našich letních cest a dovolených. Jedním z opatření, které mohou lidé pro své větší bezpečí udělat, je pořízení VPN – virtuální privátní sítě, která vytvoří zabezpečené šifrované spojení mezi našim zařízením a vzdáleným serverem. Jejím úkolem je poskytnout nám soukromí, bezpečnost a určitou míru anonymity. Lidé ji však převážně nepoužívají.

Pětina lidí, 20 %, neví, co to VPN je – jedná se podle našeho průzkumu o lidi především mimo Prahu, starší respondenty a lidi se základním vzděláním či s výučním listem. Polovina dotázaných, 55 %, pak uvedla, že na dovolené VPN nepoužívá. Kromě toho, že díky VPN můžeme sledovat i ze zahraničí české pořady, nabízí i nesporné bezpečnostní výhody – díky ní bude naše komunikace s cílovými webovými stránkami šifrovaná a dodatečně zabezpečená. Právě kvůli bezpečnému připojení na veřejné Wi-Fi síti používá VPN dle průzkumu desetina dotázaných. VPN dnes bývá součástí i kvalitních bezpečnostních programů,“ říká Červenka z ESETu.

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE