Češi, kteří v minulosti používali nebo momentálně používají seznamovací aplikace, by AI využili k nácviku flirtování (33 %) nebo ke koučování v oblasti randění (34 %). Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu Avastu.
Seznamovací aplikace mění pravidla randění. Běžné jsou v dnešní době úpravy fotografií, zatajování věku a aby Češi podpořili svůj romantický život, naskočili i na trend používání umělé inteligence.
Češi, kteří v minulosti používali nebo momentálně používají seznamovací aplikace, by AI využili k nácviku flirtování (33 %) nebo ke koučování v oblasti randění (34 %). Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu Avastu.
Lidé se také nebojí si trošku pohrát s pravdou – 45 % respondentů, kteří použili online seznamovací aplikaci nebo službu a kteří digitálně upravili fotografie na svých seznamovacích profilech, by použilo umělou inteligenci k vylepšení své fotografie a více než polovina z nich (57 %) ve věku 18 až 24 poskytla protistraně falešné informace o svém věku.
„Každý si chce občas věci usnadnit a AI může být v tomto směru skvělým pomocníkem, pokud ji používáme v etických mezích,“ říká výzkumník hrozeb Avastu Jakub Vávra. „Lidé by však neměli zapomínat, že mohou být stejně užitečné pro kyberzločince a podvodníky, kteří mohou seznamovací aplikace používat pro své aktivity. Už dnes vidíme případy, kdy si podvodníci prostřednictvím AI vytvářejí falešné profily s cílem vylákat z lidí citlivé údaje nebo peníze. Příkladem může být i nástroj Love-GPT, který se v minulosti šířil na seznamovacích aplikacích a který dokáže sám konverzovat se skutečnými profily. Obezřetnost je proto vždy na místě,” dodává.
AI jako randící guru
Umělou inteligenci využívá ve svém osobním i pracovním životě čím dál více lidí – a to i v oblasti randění. Češi se použití AI nebrání, když přijde na možnost zlepšit svůj romantický život. Třetina dotázaných Čechů (33 %), kteří někdy použili seznamovací aplikaci, by použila AI k nacvičení flirtování.
A u mladých osob ve věku 18-24 let je to dokonce 51 %. Kromě toho by 32 % použilo AI k vylepšení svého profilu a 30 % k zahájení konverzace na seznamovací aplikaci s druhou osobou. Mladí lidé ve věku 18–24 let by neváhali napsat úvodní konverzační zprávy za pomoci AI dokonce v 46 % případů.
Oproti roku 2023 by také Češi, kteří se seznamují online, výrazně častěji sáhli po AI v případě tvorby rozchodové zprávy. Zatímco v roce 2023 by k tomuto účelu použilo AI 20 % dotázaných, v roce 2024 to bylo již 26 %.
Z průzkumu vyplývá, že 40 % Čechů, kteří použili seznamovací aplikaci, mělo pocit, že protistrana používá pro tvorbu odpovědí AI. Působily zkrátka až moc perfektně. Vyšší hodnoty jsou patrné u mladší generace, kde se celých 56 % lidí ve věku 18-24 let a 53 % mezi 25-34 rokem domnívá, že takovou konverzaci zažili.
Není všechno zlato, co se třpytí
Ačkoliv může být AI potenciálně prospěšný nástroj, který lidem může pomoci zahájit konverzaci nebo zlepšit své randící dovednosti, Češi se často uchylují také k nekalým praktikám, které jim anonymní virtuální prostředí umožňuje.
Více než polovina dotázaných Čechů (57 %) ve věku 18-24 let, kteří se seznamují online, uvedla na seznamovacích aplikacích falešný věk, celkově jde o 23 %, tedy o 5 procentních bodů více než v předchozím roce. Zhruba 60 procentům pak falešné informace o věku poskytla protistrana – mezi lidmi ve věku 18-24 let je to 84 %.
Kromě falešného věku je častým projevem i úprava fotografií. Se svou fotografií si pohrálo pomocí Photoshopu, FaceTune a dalších editačních nástrojů zhruba 41 % osob ve věku 18-24 let a 33 % lidí mezi 25. a 34. rokem, kteří se seznamují online. Naopak u Čechů nad 55 let tak učinilo jen 10 %. Mnohem častější je ale úprava fotografií pomocí AI. Právě jejích možností využilo 45 % respondentů, kteří použili online seznamovací aplikaci nebo službu a kteří digitálně upravili fotografie na svých seznamovacích profilech.
Pokud by však oni sami přišli na to, že protistrana svou fotografii vylepšila pomocí editačních nástrojů, vadilo by to 63 % lidí, kteří se seznamují online. Časté je i používání starých fotografií. Fotografii starší než 2 roky při seznamování použilo 54 % osob. Nejčastěji tak činí lidé ve věku 25–34 let, kdy se k podobnému jednání uchýlilo sice 69 % z nich.
Co se týče rozpoznávání použití AI protistranou, polovina dotázaných (52 %) Čechů, kteří se seznamují online, se domnívá, že by rozpoznala, kdyby byla hlasová zpráva či fotografie vyrobená pomocí AI nebo že si povídají s AI chatbotem. Nejvíce sebevědomí jsou v tomto směru lidé ve věku 18-24 let (73 %), nejméně pak lidé starší 55 let (38 %). Že se jedná o falešnou fotografii poznala polovina (50 %) dotázaných mezi současnými a minulými uživateli seznamovacích aplikací.
Avast radí, jak nenaletět falešnému profilu
Ačkoliv si s AI, editací fotografií či uváděním nepravých informací někdy vypomůže řada běžných uživatelů, je důležité se mít na pozoru. Často se totiž k podobným praktikám mohou uchylovat podvodníci a kyberzločinci, kterými se to na seznamovacích aplikacích hemží. Mějte se před nimi na pozoru.
1.Zkontrolujte si základní informace: Ověřte si profilovou fotografii dotyčného, zda není z fotobanky nebo nepatří někomu jinému. Sledujte, zda je váš protějšek konzistentní ve svých odpovědích. Pokud vám na stejné otázky dává různé informace, může se jednat o podvod.
2.Prověřujte: Pokud se vám zdá, že zprávy působí příliš strojeně, ověřte si, zda si náhodou nepíšete s chatbotem či jiným podvodníkem. Zkuste si s ním zavolat. Pomocí hlasu lépe poznáte, zda se jedná o skutečného člověka a zda jeho projev odpovídá konverzaci.
3.Podezřelé chování nahlaste: V případě, že máte pocit, že protistrana používá nekalé taktiky a pokouší se z vás vylákat příliš osobní informace či přístupy k bankovním údajům, zbystřete a dotyčnou osobu nahlaste správcům seznamovací platformy. Nikdy nikomu, koho dobře neznáte, neposkytujte citlivé informace (adresu, telefonní číslo, jméno zaměstnavatele), ani neposílejte peníze.
KOMENTÁŘE