ESET: Největším rizikem pro počítače v Česku byl v září spyware Formbook

DomůKyberbezpečnost

ESET: Největším rizikem pro počítače v Česku byl v září spyware Formbook

Počet detekcí spywaru Formbook, který již druhým měsícem nahradil spyware Agent Tesla v čele pravidelné statistiky pro operační systém Windows v Česku, vzrostl na 16 procent.

ESET: Nejvážnější hrozbou zůstal spyware, cílí na hesla
Adware Pirrit tvořil v lednu 40 {94956223523e30c8113a3a8d6a5ce4812a2cbdf57d9d14e19ce953758f5ce762} všech detekcí, škodí i MacSearch
V dubnu se malware šířil přes falešné verze her nebo aplikací pro řidiče
Detekován nový malware na Ukrajině, cílem jsou finanční instituce

Spyware Formbook, který se v Česku vyskytuje dlouhodobě po boku spywaru Agent Tesla, byl v září již druhým měsícem nejčastěji detekovanou hrozbou pro uživatele operačního systému Windows.

Vyplývá to z pravidelné statistiky kybernetických hrozeb společnosti ESET. Útočníci jej šíří především v globálních e-mailových kampaních a nebezpečné přílohy se tak v jeho případě zatím neobjevují s českými názvy. S ohledem na jeho dosavadní růst lze podle expertů očekávat podobný vývoj i v následujících měsících. Spyware útočníci využívají ke krádežím našich dat. Rizikem je především pro nedostatečně zabezpečená uživatelská hesla.

Zatímco v září počet případů spywaru Agent Tesla dále klesal až k hranici osmi procent všech zachycených případů, spyware Formbook opět posílil a počet jeho detekcí v září vzrostl na 16 procent. Spyware Formbook poprvé převzal vedoucí roli v pravidelné statistice letos v srpnu.

Od začátku roku pozorujeme, že se spyware Agent Tesla střídavě objevuje v čele statistiky anebo ho dočasně vystřídá jiný škodlivý kód. U spywaru Formbook to ale zatím vypadá, že bude v následujících měsících naopak ještě posilovat. Pro uživatele se však situace příliš nemění. Nadále by měli zůstat ostražití před nebezpečnými e‑mailovými přílohami, protože i v případě spywaru Formbook útočníci využívají osvědčené strategie, jejichž úspěšnost nejen v Česku dlouhodobě testují,“ říká Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské výzkumné pobočce společnosti ESET.

Spyware Formbook byl nejvíce aktivní 4. září. Útočníci šířili škodlivý kód především v příloze s názvem „PO#86637.exe“. Přílohu vydávali za shrnutí objednávky z e-shopu. Útoky se zatím podle bezpečnostních expertů neobjevily v češtině.

Uživatelé a uživatelky by v případě spywaru neměli podcenit profesionální zabezpečení svých dat. Spyware je totiž poměrně obtížně odhalitelný a dlouhou dobu může bez povšimnutí škodit v napadeném zařízení. Útočníci využívají spyware ke krádeži celé řady dat, jako jsou naše soubory, data o našem chování na internetu a samozřejmě naše přihlašovací údaje do různých účtů. Zvlášť nebezpečný je pro naše hesla, která ukládáme například do internetových prohlížečů namísto do šifrovaných správců hesel. V konečném důsledku mohou útočníci sesbírat jednotlivé střípky informací o naší osobě a využít je ke krádeži naší identity,“ vysvětluje Jirkal.

Nebezpečný e-mail může v naší poště snadno zapadnout

Útočníci dlouhodobě využívají e-mailovou komunikaci k doručení spywaru ke svým obětem. Zejména v případě zaměstnanců firem, kteří denně pracují s velkým objemem elektronické pošty, je riziko napadení spywarem vysoké. Nevyhýbá se ale ani uživatelům z řad domácností, které se útočníci snaží zmást přílohami s názvy, které odkazují na nějaké objednávky.

V případě třech nejčastějších škodlivých kódů za září se přílohy s českými názvy objevovaly jen u spywaru Agent.AES, kde jsme zachytili přílohu s názvem kopie platby. Jak ale v případě tohoto spywaru, tak i v případě spywaru Agent Tesla jsme pak pozorovali řadu příloh s anglickými názvy odkazujícími na faktury. V závěru roku, kdy nás čeká nejsilnější sezóna z pohledu nakupování na internetu, může takový e-mail zapadnout mezi řadu ostatních legitimních zpráv a uživatelé pak mohou přílohu snadno spustit,“ říká Jirkal.

Nejvíce využívaná příloha šířící spyware Agent Tesla se v září jmenovala „Order 240916.exe“. Spyware Agent.AES se pak ukrýval v přílohách s názvy „Outstanding Payment Against Overdue Invoices.exe“, nebo v již zmíněné příloze „kopie platby09886673.exe“.

V ohrožení jsou hlavně naše hesla

Jak ukázal nedávný průzkum společnostiESET, někteří uživatelé a uživatelky stále ještě nenakládají správně se svými uživatelskými hesly. Čtvrtina z nás je stále tvoří na základě osobních informací, jako je například jméno domácího mazlíčka, datum narození anebo adresa (26 %). Také 12 % z nás se spoléhá na jednoduchá slovní spojení, jako je např. „heslo123″. Řadu našich osobních informací přitom mohou útočníci najít veřejně na různých sociálních sítích. Příliš jednoduchá hesla pak mohou snadno prolomit automatizované útoky.

Lidé tvoří jednoduchá hesla většinou proto, aby si je mohli dobře pamatovat z hlavy. Taková hesla ale nejsou dost složitá a bezpečná. Uživatelé mohou navíc využívat jedno stejné heslo do více služeb, což ale bývá také velmi častým důvodem prolomení účtu,“ dodává Jirkal z ESETu.

Zdroj: Eset

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0