Gen: Zákazy telefonů ve školách děti před online hrozbami neochrání

DomůLidé

Gen: Zákazy telefonů ve školách děti před online hrozbami neochrání

Zákazy telefonů ve školách děti před online hrozbami neochrání. Co mohou udělat rodiče?

Česko je pro online podvodníky třetí nejoblíbenější zemí. První je Slovensko
Česko je v oblasti finančních podvodů jednou z nejvíce zasažených zemí světa
Bankrot 23andMe představuje riziko pro data zákazníků
Gen: E-mailové hrozby v Česku vzrostly o 73 %

Navzdory úplným zákazům či alespoň částečným omezením používání mobilních telefonů na některých českých školách stále platí, že se začátkem školního roku přicházejí nové děti nejen do školních lavic, ale také na internet.

Podle nejnovější telemetrie Genu, globálního lídra v kyberbezpečnosti a poskytovatele produktů Avast, pochází 95 % veškerých kyberútoků z aktivit při procházení webu. Ať už se dítě připojuje ve škole nebo doma, je důležité dbát o jeho bezpečnost.

„Děti s technologiemi nevyhnutelně přicházejí do kontaktu každý den, ať už ve škole, doma nebo mezi kamarády. Online svět pro ně však může představovat různá nebezpečí, se kterými si nemusejí umět poradit. Je proto lepší, když je s technologiemi seznámí někdo dospělý, kdo jim poradí, jak případné rizikové situace řešit, a zároveň jim ukáže, jak se na internetu pohybovat bezpečně,“ vysvětluje ředitel výzkumu hrozeb Genu Michal Salát.

„Rodiče by si rozhodně měli udržovat přehled o online aktivitách svého dítěte, podobně, jako se zajímají o to, kde a s kým dítě tráví čas mimo internet. Důležité je budovat si u dítěte důvěru, aby se nebálo za vámi přijít v případě, že se dostane do problému nebo bude řešit nějakou nepříjemnou či dokonce nebezpečnou situaci.“ 

Gen proto přináší několik základních tipů, na které by rodiče se začátkem školního roku neměli zapomenout:
  1. Zabezpečte všechna zařízení připojená na Wi-Fi. Nainstalujte dětem do zařízení antivirus a dbejte na pravidelné aktualizace veškerého softwaru. V případě veřejných Wi-Fi se určitě vyplatí užívat virtuální privátní síť (VPN).
  2. Mějte přehled o tom, jak vaše děti internet používají. Můžete použít i nástroje rodičovské kontroly, které umožňují blokovat závadný obsah. Instalaci však se svými dětmi rozhodně konzultujte.
  3. Vysvětlete dětem, co je a co není na internetu vhodné sdílet. Je nezbytné dětem vysvětlit, že cokoli, co jednou dají na internet, už tam zůstane. Zejména starším dětem se třeba video z bujaré párty nebo vyzývavé fotografie mohou časem velmi vymstít.
  4. Upozorněte je na možné hrozby. Apelujte na své děti, ať neodpovídají na e-maily a zprávy od neznámých lidí a neklikají na podezřelé odkazy, mohly by se stát oběťmi phishingu.
  5. Dbejte na používání silných hesel. Silné heslo by mělo obsahovat alespoň 12 znaků, velká i malá písmena, čísla a speciální znaky. Nedoporučujeme používat stejná hesla k různým účtům ani si je ukládat do prohlížeče.
  6. Dejte pozor na nelegální stahování souborů. Konzumace trendy obsahu s sebou nese i finanční náklady a děti mnohdy odkázané na peníze rodičů se mohou uchylovat k pirátsky šířeným filmům, seriálům či hudbě. Tam se mnohdy skrývají hrozby jako ransomware, spyware i jiný malware.
  7. Pozor na kyberšikanu. Vydírání a ponižování může probíhat i přes e-maily či sociální sítě. Mluvte se svými dětmi a buďte jim oporou v každé situaci.

    Zdroj: Gen Digital

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0