Hackeři v lednu v Česku měli za cíl naše přihlašovací údaje

DomůKyberbezpečnost

Hackeři v lednu v Česku měli za cíl naše přihlašovací údaje

Více než polovina lednových kyber útoků na Česko měla za cíl naše přihlašovací údaje.

Adware se i v listopadu objevil v pětině všech škodlivých kódů
Cisco a Honeywell nabízejí AI nástroj pro úspory energií v budovách
Cisco: Skoro 40 procent firemních bezpečnostních technologií je zastaralých
Adware se v pětině případů šíří přes falešné mobilní hry, které napodobují Minecraft

Na základě lednové statistiky kybernetických hrozeb pro operační systém Windows v Česku opět stoupla aktivita škodlivých kódů Formbook a Agent.AES.

Oba jsou přitom v posledních měsících v bezpečnostní komunitě skloňovány jako pokračovatelé a nástupci spywaru Agent Tesla, jehož detekční čísla nadále klesají. V lednu se v Česku objevovaly spíše globálně cílené kampaně a české překlady názvů nebezpečných e-mailových příloh byly spíše výjimkou.

Vyplývá to z detekčních dat společnosti ESET. Bezpečnostní experti kromě profesionální ochrany v podobě moderního bezpečnostního řešení doporučují pečlivě kontrolovat přípony názvů příloh v e-mailové komunikaci. Uživatele mohou upozornit na to, že otevírají nějaký spustitelný soubor, a ne dokument ve formátu PDF či soubor programu MS Word nebo Excel.

Infostealer Formbook se v lednu opět objevil ve více než 40 procentech případů a vrátil se tak na hodnoty z loňského listopadu. V počtu detekcí pak „posílil“ také škodlivý kód Agent.AES s podílem 10 procent všech zachycených případů. Naposledy se přitom na úrovni těchto hodnot objevil během letních měsíců. Infostealery jsou dlouhodobou hrozbou pro operační systém Windows nejen v Česku. Jedná se o typ spywaru, který útočníci využívají pro špionážní aktivity a odcizení uživatelských dat, především přihlašovacích údajů do našich účtů. V zařízení se mohou chovat velmi nenápadně a trvá poměrně dlouho, než je uživatelé odhalí.

V případě infostealeru Formbook jsme zachytili dvě velké útočné kampaně 6. a 16. ledna. Zdrojem škodlivého kódu zůstávají nebezpečné e-mailové přílohy, které vzbuzují dojem, že se jedná o nějaké faktury nebo objednávky. V lednu jsme mohli pozorovat hlavně globální útoky v angličtině, české překlady se objevovaly pouze v malém množství v případě spywaru Agent Tesla,“ komentuje lednová čísla z pravidelné statistiky pro operační systém Windows Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské výzkumné pobočce společnosti ESET. „V lednu se na přední místa opět vrátil také škodlivý kód Agent.AES. Jedná se rovněž o malware, který řadíme mezi spyware a který útočníci využívají pro krádeže přihlašovacích údajů a dalších dat. Ačkoli je nyní nejvíce aktivním škodlivým kódem Formbook, je to právě malware Agent.AES, který je považován za jednoho z možných nástupců nechvalně proslulého spywaru Agent Tesla,“ vysvětluje Jirkal.

Dlouhodobá „jednička“ mezi spywary, Agent Tesla, začal slábnout koncem minulého roku a bezpečnostní experti potvrzují, že se jedná o trvalý stav. Podle jejich informací totiž autoři škodlivého kódu již neplánují pokračovat v jeho vývoji. Infostealer Formbook se v lednu nejčastěji objevoval v přílohách „CSZ inquiry for MH raw material.exe“ či „PO No. 0146850827805 HSP0059842.exe“. Malware Agent.AES zachytili experti z ESETu nejčastěji v příloze s názvem „Payment Error.cmd“.

I když se aktuálně prostředí hrozeb pro české uživatele a uživatelky dynamicky proměňuje, v otázce ochrany před infostealery a dalšími typy spywaru zůstávají naše doporučení stejná – věnovat pozornost zprávám, které máme ve svých e-mailových schránkách. E-mailové přílohy se většinou zobrazují tak, že pořádně nevidíme skutečnou příponu názvu souboru, který je ke zprávě přiložený. Právě ale přípona nám může naznačit, že jsme v příloze obdrželi něco jiného než obrázek nebo dokument. Pokud se podíváme na škodlivé přílohy z letošního ledna, můžeme vidět, že mají příponu .exe nebo .cmd. Jedná se o spustitelné soubory, nikoli o formáty, ve kterých bychom faktury a objednávky standardně očekávali – v PDF souborech nebo souborech programů Excel či Word,“ říká Jirkal.

Slábnoucí spyware Agent Tesla stále představuje riziko

V případě spywaru Agent Tesla detekční čísla stále zcela viditelně klesají. V lednu ho bezpečnostní experti zachytili pouze v necelých třech procentech případů. Podle nich se jedná především o staré kampaně z méně používaných e-mailových účtů. Spyware ukrývaly přílohy s názvy „SGJ780097-JWVY8560I-HHWQEUUIT6F6.bat“, „Zpusob_platby,jpg.exe“ nebo „Poptavka 00413_pdf.exe“.

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0