Internetových podvodů se sexuálním vydíráním v Česku výrazně přibylo

DomůKyberbezpečnost

Internetových podvodů se sexuálním vydíráním v Česku výrazně přibylo

Internetových podvodů se sexuálním vydíráním v Česku výrazně přibylo, Česko patří počtem útoků na špičku.

Českem se šíří nový útok na LinkedInu, krade kryptoměny a špehuje oběti
Majitel Avastu koupí fintech MoneyLion za 1 miliardu dolarů
Gen Digital zvýšila v druhém čtvrtletí zisk o 115 procent na 3,4 miliardy Kč
Stalkerware roste, oproti období před pandemií dvojnásobně

Výzkumní pracovníci ze společnosti Gen, zabývající se oblastí kybernetické bezpečnosti, uvedli, že výrazně vzrostl počet podvodů, které využívají tzv. sextortion, tedy vydírání oběti zveřejněním jejích choulostivých fotografií či informací z intimních aktivit.

Češi a Češky jsou aktuálně šestými nejohroženějšími na světě (ještě loni bylo Česko na desátém místě) a jen od začátku roku 2025 vzrostl počet ochráněných českých uživatelů o 223 procent, tedy nejvíce na světě.

Podle výzkumníka malwaru v Genu Ondřeje Mokoše je „sextortion“ stále sofistikovanější kvůli využití umělé inteligence, která dokáže vytvořit přesvědčivé vyděračské e-maily, v kombinaci s velkým množstvím dat uniklých z firem, které podvodníkům umožňují připojit osobní informace oběti, aby byl celý podvod přesvědčivější.

Vyděrači typicky tvrdí, že mají soukromé, často choulostivé, fotografie a videa oběti a dokládají to uvedením jejího pravého hesla k dané službě. To oběti většinou vyděsí a vyděračům zaplatí, aby se vyhnuly zahanbení. Podobného efektu strachu podvodníci dosahují i v případě, že dané heslo již není aktuální.

Další metodou, která se objevila loni na podzim, je využití obrázku domu oběti z Google Maps. Někteří podvodníci jdou až tak daleko, že pomocí umělé inteligence a fotek ze sociálních sítí vytvoří fotomontáž zachycující oběť v choulostivé situaci. Starším, ale stále účinným trikem je spoofing adresy odesílatele e-mailu, který má přesvědčit oběť o tom, že má podvodník přístup k její schránce.

Jak se těmto útokům bránit? Především je důležité vyděračům nikdy neplatit a raději ani neodpovídat. Dále pak používat správce hesel, který zamezí používání jednoho hesla u více služeb a kdykoli je to možné, využívat i vícefaktorové ověřování. Případně je možné využít služeb, které aktivně zjišťují, zda e-mailové adresy či hesla nejsou podvodníkům k dispozici na dark webu.

Zdroj: Gen

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0