Bezpečnostní experti společnosti Gen zmapovali novou taktiku, kterou se podvodníci snaží okrást Čechy o peníze a osobní údaje. Poté, co své oběti nalákají na falešnou investiční platformu, jim totiž vyhrožují pokutou, pokud do ní rovnou neinvestují.
Bezpečnostní experti společnosti Gen zmapovali novou taktiku, kterou se podvodníci snaží okrást Čechy o peníze a osobní údaje. Poté, co své oběti nalákají na falešnou investiční platformu, jim totiž vyhrožují pokutou, pokud do ní rovnou neinvestují.
Těm, kteří na podvod naletí, následně podvodníci za další poplatek nabízí právní služby k vymáhání „investovaných“ peněz.
„Tyto taktiky ukazují nejen to, že podvodníci opravdu neznají hranice, ale také to, že jejich podvody jsou stále propracovanější a přesvědčivější. Z naší telemetrie navíc vyplývá, že právě sociální sítě jsou největším zdrojem podobných hrozeb,“ vysvětluje analytik hrozeb ve společnosti Gen, Jakub Vávra. „Lidé by proto měli být maximálně obezřetní, vše si nejprve prověřit a rozhodně nikdy neposílat své peníze nebo osobní údaje nikomu, koho neznají.”
Podvod začíná tradičně – šíří se prostřednictvím reklamy na sociálních sítích a zneužívá image známých osobností, jako je Andrej Babiš, Petr Pavel, Janek Rubeš a další. Po kliknutí na reklamu se oběť dostane na napodobeninu webů skutečných zpravodajských portálů, kde ve smyšleném rozhovoru známá osobnost doporučuje novou investiční platformu slibující pohádkové výdělky. Reklamy a články často obsahují deepfake videa těchto osobností, aby podvod působil přesvědčivěji.
Zde však klasické metody končí. Z falešného článku se oběť proklikne na registrační formulář, kde vyplní základní osobní údaje. Po registraci se dotyčnému obratem ozve investiční manažer, který provede oběť krátkým náborovým pohovorem, při němž se ptá na věk, výši výdělku, pracovní zaměření, zadluženost apod. Tímto dodávají podvodu na věrohodnosti, je ale také možné, že tyto informace dále zneužijí. Poté přichází nabídka první investice, kdy nejnižší částka činí 250 dolarů, tedy přibližně 6000 korun. Konečná částka, o kterou oběť při podvodu přijde, však může být mnohem vyšší.
Pokud oběť peníze pošle, téměř jistě už je neuvidí. Na investiční platformě sice může sledovat pohyby svých investic, ale jakýkoliv pokus o výběr peněz podvodníci podmiňují dalšími poplatky. Když oběť peníze naopak nepošle, začnou jí podvodníci volat z různých čísel a vyhrožovat pokutou a prodáním osobních informací. Blokovaní telefonních čísel podvodníky nezastaví, mají k dispozici vetší množství čísel a zkouší se oběti dovolat i přes WhatsApp.
Na závěr celého podvodu přijde oběti z neznámého telefonního čísla odkaz na falešné stránky pro vymáhání ukradených peněz, čímž se podvodníci snaží zneužít zranitelnosti okradeného. Po registraci dotyčného kontaktuje falešný advokát, který mu nabídne pomoc s vymáháním investované částky, ovšem pouze za další poplatek. Oběť tak nikdy nezíská ani své peníze, ani právní pomoc.
KOMENTÁŘE