Spyware v dubnu překročil hranici pětiny všech detekcí, v Česku ho stále šíří spam

DomůKyberbezpečnost

Spyware v dubnu překročil hranici pětiny všech detekcí, v Česku ho stále šíří spam

Spyware Agent Tesla se v dubnu objevil ve více než pětině zachycených případů u operačního systému Windows v České republice.

Adware se i v listopadu objevil v pětině všech škodlivých kódů
Špehovací kód Proxy.Agent v dubnu rostl
NÚKIB: Provozovatelé klíčových systémů musí zabezpečit e-maily
Kyber bezpečnost: Budoucnost Security Operations Center

Ke stabilně detekovaným škodlivým kódům pro operační systém Windows v Česku – spywaru Agent Tesla a spywaru Formbook – se v dubnu připojil na předních místech detekční statistiky malware Agent.QMG, který bezpečnostní specialisté pozorovali již na podzim loňského roku.

Nebezpečné e-mailové přílohy, jejichž prostřednictvím se tyto škodlivé kódy dlouhodobě šíří Českem, se tentokrát neobjevovaly v českém překladu. Bezpečnostní specialisté uživatelům a uživatelkám doporučují, aby k obraně svých dat využili kromě opatrného nakládání se svou online komunikací i správně nastavenou antispamovou ochranu. Vyplývá to z pravidelné statistiky kybernetických hrozeb od společnosti ESET.

Po březnovém útlumu se dubnová detekční čísla spywaru Agent Tesla opět vyšplhala nahoru. S více než pětinou zachycených případů byl tento malware nejsilnější od začátku letošního roku.

Spyware Agent Tesla se stále drží v čele pravidelné statistiky hrozeb a v dubnu dokonce oproti předchozím obdobím o něco posílil. Jeho cílem zůstávají přihlašovací údaje do našich účtů, a to především hesla, která mají svou cenu na černém trhu. Sloužit totiž mohou k přípravě dalších kampaní, jako jsou například útoky tzv. hrubou silou, během kterých útočníci zkoušejí prolomit naše účty za pomoci automatizovaného dosazování velkého množství hesel,“ říká Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské výzkumné pobočce společnosti ESET.

Škodlivé kódy se v případě operačního systému Windows v Česku šíří dlouhodobě prostřednictvím spamových kampaní, které obsahují nebezpečné e-mailové přílohy s různými názvy. Pokud uživatelé přílohu stáhnou a otevřou, vpustí škodlivý kód do svého počítače.

Čeština se v dubnových kampaních výrazně neobjevila

Společným znakem všech nejčastějších škodlivých kódů dubnové statistiky byly tentokrát přílohy bez českých překladů. Spyware Agent Tesla se nejčastěji objevil 3. dubna, a to v přílohách s názvy „PO.exe“, „PO116/PO116.exe“ a „PO-095325.scr“. Spyware Formbook, další z dlouhodobě přítomných škodlivých kódů pro operační systém Windows v Česku, se pak nejvíce ukrýval v příloze s názvem „RFQ ML – CONTG. 0992-19-PD.exe“. Malware Agent.QMG, který se na předních místech statistiky opět objevil po několika měsících, zase nejčastěji obsahovala příloha „Žiadosť o cenu #2414976·pdf.vbs“. Ačkoli se v tomto případě do Česka dostal e-mail se slovenským překladem, českou verzi bezpečnostní specialisté ani v případě tohoto škodlivého kódu nezachytili.

Kromě spywaru využívají útočníci k odcizení našich dat samozřejmě i další malware, jako je například právě Agent.QMG,“ vysvětluje Jirkal a dodává: „Škodlivý kód Agent.QMG je již poměrně sofistikovaný a nebezpečný. Je také přizpůsobený k tomu, aby ho nebylo snadné analyzovat. Jeho primární funkcí je stahovat do napadeného zařízení spyware a další typy škodlivých kódů. Útočníci jím tak ostatní útoky podporují a usnadňují spywaru přístup do našich počítačů.

Obranou je kombinace naší opatrnosti a softwaru

Podle bezpečnostních expertů je pro bezpečnost naší elektronické pošty důležité využívat kvalitní bezpečnostní software a zároveň se řídit osvědčenými bezpečnostními zásadami, mezi které patří například opatrnost při otevírání spamových e-mailů od neznámých uživatelů a správná tvorba a správa našich přihlašovacích údajů. Jak ukázal poslední průzkum společnosti ESET, v Česku máme stále sklony vytvářet hesla z osobních údajů. Kvůli tomu jsou ale naše hesla zbytečně zranitelná vůči útokům.

Měli bychom mít vždy na paměti, že před pokročilými hrozbami, mezi které se spyware již směle řadí, nás vždy nejspolehlivěji ochrání pouze bezpečnostní program, který ho dokáže včas identifikovat a zastavit. V souvislosti se spamem však musíme nejen v Česku čelit čím dál více i manipulativní komunikaci využívající techniky sociálního inženýrství, které zase včas dokážeme odhalit spíše díky naší obezřetnosti a skepsi k dnešní online komunikaci. Vždy tak uživatelům a uživatelkám připomínáme, že naprostým základem je neotevírat a neklikat na přílohy a odkazy ve zprávách od neznámého odesílatele a důkladně si prověřovat znění i podobu každého e-mailu, zprávy v chatu nebo v SMS, která nám přijde bez předchozího vyžádání a neočekávaně,“ doplňuje Jirkal z ESETu.

Nebezpečné e-mailové přílohy nejsou v českém prostředí novou strategií a můžeme se před nimi chránit například dobře nastavenou antispamovou ochranou. Se správou našich přihlašovacích údajů nám pak může pomoci například správce hesel, program, který hesla uchovává v zašifrované podobě a automaticky je dosazuje při přihlašování do našich účtů. Obě funkce jsou dnes již součástí kvalitních a komplexních bezpečnostních řešení.

 

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0