Stalkerware roste, oproti období před pandemií dvojnásobně

DomůKyberbezpečnost

Stalkerware roste, oproti období před pandemií dvojnásobně

Stalkerware je opět na vzestupu, oproti období před pandemií vzrostl dvojnásobně.

Rok 2021: Sítě 5G přinesou nárůst kyberútoků na IoT zařízení
„ZIP“ soubory před dokumenty Office jako nejčastější typ škodlivého souboru
IDC: Globální trh tiskových zařízení se ve druhém kvartálu propadl o desetinu
ESET: Aktuálně je největší hrozbou spyware zaměřený na krádeže hesel z prohlížečů

Stalkerware a spyware, tedy škodlivý software používaný ke sledování lidí, zažily v minulosti nebývalý nárůst především během koronavirové pandemie v roce 2021, nicméně i nyní se ukazuje, že by se před nimi lidé měli mít na pozoru.

Výzkumníci Genu, globálního lídra v oblasti kybernetické bezpečnosti a poskytovatele produktů Avast, AVG, Norton, Avira a CCleaner, zaznamenali, že v roce 2024 vzrostl stalkerware a spyware o více než dvojnásobek (228 %) v porovnání s dobou před pandemií v roce 2020.

Stalkerware obvykle zneužívají agresoři, kteří hledají způsob, jak sledovat aktivity své oběti, typicky svého partnera či partnerky, ať už jde o to, kde se pohybuje, s kým telefonuje, obsah textových zpráv, jaké aplikace používá nebo jaké webové stránky vyhledává. Stalkerware se navíc často maskuje za jiné, zdánlivě neškodné aplikace, takže je pro oběť složité rozpoznat, že ji někdo sleduje.
Odborníci Genu proto sepsali pět základních bodů, jak si ověřit, zda vás někdo sleduje:
  1. Zkontrolujte si povolení v telefonu, zda v nich není něco neobvyklého. Stalkerware vyžaduje po instalaci ke svému fungování různá povolení. V nastavení telefonu se podívejte, jaké aplikace mají přístup k SMS zprávám, informacím o telefonátech, kontaktům a poloze. Pokud některou aplikaci nepoznáváte, povolení jí odeberte.
  2. Pročistěte si sdílení polohy. Sdílení polohy je, zejména na telefonech iPhone, v posledních letech velmi populární. Nasdíleli jste v minulosti svoji polohu s lidmi, kteří ji už znát nepotřebují? Zkontrolujte si, kdo k této informaci má přístup, a seznam případně promažte.
  3. Zkontrolujte si seznam aplikací. Projděte si všechny svoje aplikace a hledejte takové, které nepoznáváte. Stalkerware se často maskuje tak, že úplně schová svou ikonku aplikace, nebo se vydává za zdánlivě bezpečnou aplikaci, jako jsou poznámky, nastavení nebo aplikace na Wi-Fi připojení.
  4. Pozor na výkon telefonu. Pokud se výkon nebo baterie vašeho telefonu začne chovat zvláštně, může to být známka, že máte v zařízení stalkerware. Náhlé chybové hlášky, nezvykle rychle se vybíjející baterie, neznámé notifikace nebo žádosti o další povolení také ukazují na nakažené zařízení.
  5. Stáhněte si bezpečnostní software. Antivirový software, jako např. Avast Mobile Security, je k dispozici zdarma a pravidelně skenuje váš telefon na přítomnost škodlivých aplikací, jako je právě stalkerware a spyware. I tento malý krok vám může velmi pomoct v ochraně vašeho soukromí.
Jak se bránit stalkerwaru, pokud si myslíte, že jste v ohrožení:
  1. Zabezpečte svůj telefon proti jakémukoliv neoprávněnému fyzickému přístupu. Většina našich digitálních interakcí probíhá právě přes mobilní telefony, proto bychom měli být obzvlášť opatrní, komu k nim dovolujeme přístup.
  2. Ujistěte se, že váš telefon nebo jiné zařízení používá bezpečnostní zámek, ať už složitý PIN kód nebo biometrické údaje, jako jsou otisky prstů nebo snímek obličeje.
  3. Nainstalujte si spolehlivou antivirovou ochranu. Dobrý mobilní antivirus se ke stalkerwaru bude chovat jako k potenciálně nežádoucímu programu (PUP) a nabídne vám možnost ho odstranit.

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0