Analýza Gen: Příští rok budou hackeři víc využívat AI, deepfakes a krádeže identity.
Na uživatele počítačů a internetu budou v příštím roce ještě více útočit hackeři s využitím umělé inteligence (AI) a podvržených videí, které budou k nerozeznání od skutečnosti, tzv. deepfakes.
Kyberzločinci se posunou od krádeží dat ke krádežím identit, budou více využívat vysoce sofistikované podvody a nové taktiky pro krádeže peněz. Ve své předpovědi to uvedla bezpečnostní společnost Gen Digital, která vyvíjí antivirové produkty Avast, AVG, Norton, Avira a CCleaner.
„Po tomto roce, který byl monumentální pro rozvoj AI, ale poněkud katastrofický z hlediska úniků dat, věříme, že v roce 2025 uvidíme významný posun jak v podvodech, tak v rizicích pro digitální identitu. Kyberzločinci budou zneužívat velké úniky dat k tomu, aby lidem identitu rovnou ukradli, nebo informace využijí k vytváření vysoce personalizovaných a uvěřitelných podvodů,“ uvedl technický ředitel Genu Siggi Stefnisson. AI podle něj tyto problémy ještě umocní. „Nejen, že útočníkům pomůže vymýšlet sofistikovanější podvody, ale také přiměje lidi pochybovat o tom, jakým způsobem technologie utvářejí lidské myšlenky,“ sdělil.
Lidé budou podle předpovědi s AI pracovat stále častěji, velké jazykové modely (LLMs) tak budou vytvářet vysoce personalizované materiály. Na konci letošního roku používá ChatGPT každý týden přes 200 milionů lidí. Dá se proto podle společnosti Gen Digital předpokládat, že tyto technologie začnou formovat lidské vnímání a realitu, což povede k debatám o etice a dopadu AI na lidské myšlenky.
Čím více bude AI ovlivňovat záležitosti každodenního života, jako je třeba rodičovství nebo vzdělávání, tím více porostou obavy o její roli ve společnosti, uvedla společnost. Lze podle ní očekávat další diskuze o limitech této technologie a jejím vlivu na osobní rozvoj.
V roce 2025 bude AI podle předpovědi natolik sofistikovaná, že i odborníci budou mít problém určit, co je skutečné, a co nikoli. Týkat se to může i videí nebo fotografií. Toho zneužijí tvůrci tzv. deepfakes. Může jít o osobní útoky, například od bývalého partnera, který bude na sociálních sítích šířit falešné fotografie či videa, nebo i o extrémní případy, kdy budou vlády ovlivňovat názory lidí prostřednictvím videí s politickými dezinformacemi, uvedla společnost. Na významu proto podle ní získají ověřitelné digitální certifikáty, které pomohou zjistit, co je pravé a co podvrh.
Zdroj: Gen
KOMENTÁŘE