Android: Lidé odmítají platit za prémiové služby, nahrávají tak hackerům

DomůKyberbezpečnost

Android: Lidé odmítají platit za prémiové služby, nahrávají tak hackerům

V březnu se stal nejstahovanějším škodlivým kódem pro platformu Android trojský kůň Agent.GKE. Útočníci jej nadále ukrývají ve škodlivé modifikaci slibující bezplatný upgrade na Spotify Premium.

Google vyhrál soudní spor nad Oracle o využití kódu na Android
Trojský kůň Loda RAT útočí na Android
Hrozbám na Androidu stále dominuje adware
Android: Bankovní malware potvrdil svou převahu i na přelomu roku

V březnu se na první příčce statistiky kyberhrozeb pro platformu Android objevil trojský kůň Agent.GKE. Počet jeho detekcí od minulého měsíce výrazněji narostl a podle bezpečnostních expertů máme co do činění s velmi úspěšnou útočnou kampaní.

Útočníci jej vydávají za škodlivou modifikaci pro aplikaci Spotify, která slibuje možnost bezplatné aktualizace na prémiovou verzi. Nejvíce se v březnu objevoval ve Španělsku, Polsku a v České republice. Vyplývá to z pravidelné analýzy detekčních dat pro platformu Android v zemích EU od společnosti ESET.

Bezpečnostní experti varují před trojským koněm Agent.GKE již od začátku letošního roku. A jak také potvrdila březnová detekční čísla, stále by uživatelé tuto hrozbu neměli podceňovat.

Zatímco v lednu a únoru jsme trojského koně Agent.GKE detekovali zhruba ve třech procentech všech zachycených kybernetických hrozeb pro platformu Android, v březnu už počet všech zachycených případů vzrostl na více než 7 procent. Z tohoto pohledu je bohužel patrné, že se jedná o úspěšnou útočnou kampaň, a to i díky posledním změnám ze strany platformy Spotify. Ta v nedávné době upravila svou aplikaci tak, aby placenou verzi nešlo tak snadno obcházet. Pro řadu uživatelů a uživatelek to ale evidentně znamená porozhlédnout se po jiných, neoficiálních možnostech,“ vysvětluje Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce ESET.

Podle bezpečnostních expertů stahují uživatelé z neoficiálních internetových stránek a fór škodlivou modifikaci pro aplikaci Spotify, která slibuje možnost bezplatné aktualizace na prémiovou verzi. Po stažení a spuštění této modifikace ale nakazí svá zařízení zmíněným trojským koněm Agent.GKE. Nejvíce případů zachytili na začátku března, přičemž nejvíce zasaženými evropskými zeměmi bylo Španělsko, Polsko a Česká republika.

Trojský kůň Agent.GKE je podobně jako ostatní škodlivé kódy na platformě Android rizikem pro naše data, která uchováváme ve svých chytrých telefonech. A ukládáme jich tam čím dál tím více v souvislosti s tím, jak své telefony využíváme ke stále většímu počtu činností a aktivit. Škodlivé kódy mohou často do zařízení stáhnout další malware, jako jsou třeba spyware nebo bankovní trojské koně. I když se na první pohled nemusí toto riziko zdát příliš velké, uživatelé by jej neměli podceňovat. Úspora peněz, která je velmi často motivací k tomu stáhnout nějakou pochybnou verzi aplikace či nějaké doplňky k ní, je opravdu jen zdánlivá. Zaplatíme za to svými daty, která mají nezanedbatelnou cenu například na černém trhu,“ říká Jirkal.

Škodlivé kódy ukrývají i herní cheaty

Ačkoli je dlouhodobě přední hrozbou pro platformu Android, v březnu adware Andreed mírně oslabil. Největším rizikem byl tentokrát především v Německu a Polsku. Nejčastěji jej uživatelé tentokrát stahovali ve falešné verzi hry StudyGe – World Geography Quiz anebo v podobě škodlivých cheatů pro populární hru GTA.

Právě po herních cheatech je podobně jako po aplikacích mezi uživateli poptávka, protože jim mohou usnadnit hru nebo získat ve hře výhody. Opět tak útočníci velmi dobře předvídají naše chování a mají přehled o tom, co vyhledáváme,“ doplňuje Martin Jirkal.

Trojský kůň Agent.EQD se v březnu nadále nejčastěji objevoval ve falešné verzi aplikace Swing VPN. Stále zůstává hrozbou především pro naše německé sousedy.

Uživatelé a uživatelky by se měli vyhnout stažení adwaru i z toho důvodu, že jej není v zařízení úplně snadné odhalit. Váš telefon může ještě dlouho po nakažení fungovat bez větších problémů. Varovné ukazatele, jako jsou například agresivní reklamní okna, která nejde zavřít, nebo pomalé prohlížení webových stránek, si nemusíme hned spojit se škodlivým kódem. Adware ale mezitím může bez našeho vědomí stahovat do zařízení doplňky, instalovat programy a sledovat, co děláme na internetu. Proto bych rozhodně doporučoval zvážit pořízení bezpečnostního softwaru i pro chytrý telefon. Adware v zařízení spolehlivě odhalí, a navíc zařízení ochrání před celou řadou dalších škodlivých kódů,“ dodává Jirkal z ESETu.

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE