Dvě třetiny Čechů vůbec nešifrují data na externích discích nebo při internetové komunikaci, a to ani v případech, kdy jde o citlivé firemní informace.
Dvě třetiny Čechů vůbec nešifrují data na externích discích nebo při internetové komunikaci, a to ani v případech, kdy jde o citlivé firemní informace.
Vyplývá to z průzkumu, který uskutečnila bezpečnostní společnost ESET ve spolupráci s největší českou internetovou společností Seznam.cz.
„Lidé obecně nešifrují ze dvou hlavních důvodů: buď neví, jak se to dělá, nebo jsou přesvědčeni, že to nepotřebují. Jeden z těchto dvou důvodů uvedlo 77 procent z těch, co nešifrují,“ konstatuje Václav Zubr, bezpečnostní expert české pobočky společnosti ESET.
Mezi dalšími důvody, proč čeští uživatelé internetu nepoužívají šifrování, byla údajná složitost či nevědomost, proč by se vlastně měla data šifrovat. Část respondentů byla také přesvědčena, že šifrování představuje příliš vysoké náklady.
„Šifrování je dnes prakticky nutností. Pokud si s někým elektronicky vyměňujete citlivá data a nemáte je zašifrovaná, riskujete, že vaši komunikaci někdo zachytí a data zneužije,“ varuje Zubr.
Šifrovat by se mělo i kvůli GDPR
Pro firmy, které nakládají s osobními údaji klientů a zaměstnanců, je šifrování v podstatě povinností. Předejdou tak velkým problémům v případě neoprávněného přístupu do firemní sítě nebo ztráty externího datového úložiště.
Šifrování dat přitom není nijak složité a řešit ho lze jednoduchým bezpečnostním softwarem. Je k podivu, že právě čeští koncoví či firemní zákazníci patří z hlediska kyber ochrany svých domácností potažmo firem k těm méně obezřetným.
Přitom z Česka pocházejí globálně úspěšné zabývající se kybernetickou bezpečností, firmy jako Avast, průzkum realizující ESET, nebo z těch menších brněnský start-up GreyCortex, podporovaný globálně úspěšnou technologickou společností Y Soft. Tuzemští výrobci jsou tedy mezi průkopníky ve světové kybernetické ochraně, nicméně jak se říká v rčení o kovářově kobyle, realita může být trochu jiná.
Zdroj: Novinky.cz
KOMENTÁŘE