Český tým expertů na kybernetickou bezpečnost uspěl na největším a nejkomplexnějším cvičení světa Locked Shield 2019. V estonském Tallinnu skončili v konkurenci dalších 22 týmů na druhém místě.
Český tým expertů na kybernetickou bezpečnost uspěl na největším a nejkomplexnějším cvičení světa Locked Shield 2019. V estonském Tallinnu skončili v konkurenci dalších 22 týmů na druhém místě, když fiktivní zemi Berylii před koordinovanými útoky hackerů bránil lépe už jen tým Francie.
Do rozsáhlého cvičení, které každoročně pořádá speciální centrum NATO pro kybernetickou obranu CCDCOE, se letos v estonském Tallinnu zapojilo přes tisíc specialistů. Soutěžilo celkem 23 týmů z celého světa.
Český tým složený ze zástupců Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a expertů ze státní, soukromé i akademické sféry obsadil druhé místo. Zvítězil tým z Francie a na třetí příčce skončil tým ze Švédska.
„S radostí českému týmu gratuluji. Z pěti účastí na cvičení být třikrát, jak se říká, na bedně, to už určitě není náhoda. Vím, že se za tím skrývá systematická a důsledná příprava. A také vím, že se příprava a vzájemná spolupráce celého týmu denně promítají do reálného světa, do aktuální vysoké úrovně české kyberbezpečnosti,“ uvedl ředitel NÚKIB Dušan Navrátil.
Cvičení stejně jako v minulých letech simulovalo reálné kybernetické útoky. Takzvaný „červený tým“ útočil na systémy a sítě „modrých“ soutěžních týmů, složených z expertů, kteří v reálném světě IT systémy každodenně chrání.
Pro autentičnost bývají cvičení založena na scénáři, který pro účastníky zasazuje v reálném čase probíhající útoky do geopolitického kontextu.
Přesné scénáře jsou sice tajné, nicméně letos se týkaly fiktivní země Berylie, která během voleb čelila masivním koordinovaným útoků hackerů na civilní i vojenskou infrastrukturu.
Obránci měli za úkol udržet v chodu takřka 4 tisíce virtualizovaných systémů. Hackeři podnikli přes 2 500 útoků na klíčové energetické a komunikační systémy, na kterých závisí celý moderní životní styl.
Účastníci tak museli bránit například elektrárnu nebo čističku vody před kybernetickými útoky, které měly za cíl vyřadit tato zařízení z provozu. Infrastruktura navíc obsahovala zařízení, která se reálně používají v podobných systémech. Každý tým měl za úkol udržet v chodu více než 150 komplexních IT systémů.
Kromě technické části bylo cvičení zaměřené i na netechnické aspekty podobných útoků. Týmy proto musely zvládat otázky novinářů i veřejnosti a neustále komunikovat, aby zmírnily paniku, kterou by podobné útoky u veřejnosti vyvolaly.
Podobně na tom byly právní části týmů, které se staraly o to, aby veškeré zásahy byly v souladu s mezinárodním právem.
Český tým se samostatně účastnil cvičení Locked Shield popáté. Loni obsadil třetí místo, rok předtím byl vyhlášen za absolutně nejlepší.
Zdroj: NATOaktual.cz
KOMENTÁŘE