Bez umělé inteligence (AI) bude kyberbezpečnost nemyslitelná

DomůKyberbezpečnost

Bez umělé inteligence (AI) bude kyberbezpečnost nemyslitelná

Umělá inteligence se dostává do popředí v mnoha oborech a kyberbezpečnost není výjimkou. Přední hráči v oboru IT bezpečnosti se výzkumu umělé inteligence i strojového učení věnují již řadu let.

Microsoft koupil společnost Nuance zabývající se telemedicínou za 19,7 miliard USD
Startup BotX získal investici 20 milionů korun ze Švýcarska
Vyšetření sítnice umělou inteligencí už není sci-fi
Tensor Ventures investuje do hráče v čipovém průmyslu Anari AI
Umělá inteligence se dostává do popředí v mnoha oborech a kyberbezpečnost není výjimkou. Přední hráči v oboru IT bezpečnosti se výzkumu umělé inteligence i strojového učení věnují již řadu let.

Jedním z největších problémů současné kybernetické bezpečnosti, jak informuje Miroslav Štoček, Major Account Manager ve společnosti Trend Micro, je boj se zero-day hrozbami. Počítačoví zločinci své mechanismy vylepšují a tradiční způsoby ochrany tak zastarávají. I přesto ale hackeři u nových hrozeb staví na předchozích úspěšných útocích a vlastně tak neustále obnovují již existující postupy.

Bezpečnostní řešení využívající kombinaci strojového učení a umělé inteligence se učí z obrovské objemu již proběhlých útoků a mohou tak dynamicky reagovat na nové hrzoby a úspěšně identifikovat i ty zcela nové. AI v tomto případě porovnává velké množství parametrů útoků a identifikuje informace o obvyklém, a především neobvyklém chování jednotlivých aplikací. Díky tomu může rozeznat obvyklé chování aplikace od plíživého útoku malwaru. A dle dostupných informací pomoci s nápravou i odstraněním následků. Umělá inteligence také iniciuje vytvoření patchů v reakci na nově objevené zranitelnosti.

Umělá inteligence i strojové učení navíc uvolňuje ruce již tak přetíženým bezpečnostním expertům, protože s řadou méně závažných hrozeb si tyto technologie poradí zcela samy a specialisté se tak mohou zaměřit na komplexnější problémy spojené s ochranou dat a podnikových informačních architektur.

Zajímavostí z oblasti AI je například nedávné zjištění společnosti Trend Micro, která díky umělé inteligenci odhalila, že z 3 milionů stažených souborů představovalo celých 83 procent neznámé soubory. To ještě nemusí znamenat, že jsou škodlivé, nicméně se jedná o výrazné bezpečnostní riziko, které stojí minimálně za zamyšlení. (podrobné informace včetně dalších zjištění jsou k dispozici zde).

Každá strana má ovšem dvě mince a umělou inteligenci i strojové učení pochopitelně začínají využívat i kybernetičtí zločinci. Jde o další důvod, proč brát možnosti těchto progresivních technologií vážně a začít je od dodavatelů bezpečnostních řešení vyžadovat.

Zdroj: Chip.cz

 

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0