Hackeři začali přes ilegální komerční weby nabízet koronavirové vakcíny. Roste i počet phishing kampaní lákajících na informace o vakcínách.
Kyberzločinci začali přes ilegální komerční weby nabízet koronavirové vakcíny. Množí se také phishingové kampaně lákající na informace o vakcínách.
Vakcínových domén bylo jen v listopadu zaregistrováno 1062, což je stejně, jako tři předchozí měsíce dohromady. Uvedla to bezpečnostní firma Check Point.
Check Point například objevil prodejce, který na nelegálním webu nabízí schválenou vakcínu Pfizer za 250 dolarů (cca 5370 korun). Prodejce tvrdí, že má k dispozici zásoby nově schválené vakcíny Pfizer a může je odeslat do Velké Británie, USA nebo Španělska. Najít lze i další nabídky a reklamy, jako jsou „koronavirová vakcína za 250 dolarů“ nebo „řekněte sbohem COVID19 = CHLOROQUINE PHOSPHATE“. Všichni prodejci trvají na platbách ve formě bitcoinů, což znesnadňuje jejich případné odhalení.
„Koronavirové vakcíny jsou žhavé téma. Na trend reagují i kyberzločinci a snaží se nachytat uživatele, kteří hledají informace a novinky. Na dark netu také vidíme řadu prodejců nabízejících vakcíny, ale ještě je brzy, abychom mohli jasně říci, jestli se jedná o skutečné vakcíny, nebo je to jen další podvod,“ uvedl regionální ředitel Check Pointu Daniel Šafář.
Kyberzločinci se snaží nalákat oběti i na zprávy o vakcínách. Hackeři například rozesílají e-maily se škodlivým .exe souborem „Stáhnout_Covid 19 Nové schválené vakcíny.23.07.2020.exe“, který po spuštění nainstaluje program kradoucí přihlašovací údaje a uživatelská jména a hesla. Jiné e-maily s 11 radami o vakcíně Pfizer zase obsahovaly škodlivý soubor, který umí zaznamenávat stisknuté klávesy na počítači.
V Česku začalo očkování proti nemoci covid-19 tuto neděli. Nejdříve budou očkováni zdravotníci či ohrožení senioři, běžná populace podle odhadů přijde na řadu v únoru či březnu. Očkování je plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění.
Zdroj: ČTK
KOMENTÁŘE