Softwaroví vývojáři tráví podle nejnovějšího průzkumu Cisco více než 57 % času tím, že řeší problémy s výkonem aplikací, místo aby se soustředili na tvorbu nového softwaru a věnovali se inovacím.
Softwaroví vývojáři tráví podle nejnovějšího průzkumu Cisco více než 57 % času tím, že řeší problémy s výkonem aplikací, místo aby se soustředili na tvorbu nového softwaru a věnovali se inovacím.
Příčinou tohoto frustrujícího stavu je fakt, že firmy nemají nasazeny vhodné nástroje, které by poskytovaly přehled o infrastruktuře a umožnily rychle identifikovat příčiny problémů s chodem aplikací.
Společnost Cisco provedla studii mezi 500 vývojáři z USA, Velké Británie, Austrálie, Německa, Francie, Itálie, Španělska, Skandinávie, Japonska, Singapuru a Indie. Vývojáři hrají rozhodující roli při tvorbě, zavádění a údržbě aplikací a dalších digitálních služeb, které jsou dnes pro fungování podniků zásadní. Podle studie jsou developeři přesvědčeni, že současné tempo inovací v aplikacích nebude udržitelné, pokud firmy nevybaví IT týmy potřebnými nástroji.
Čelí totiž tlaku ze dvou stran: očekává se od nich, že budou rychleji dodávat nové aplikace, ale současně budou zodpovědní za řešení neustálých požadavků na spolehlivost webových stránek a dostupnost a výkon aplikací. Ve výzkumu 85 % dotázaných developerů potvrdilo, že se nepřetržitě zvyšují požadavky na rychlý vývoj a dodávky softwaru. Zároveň ale více než tři čtvrtiny (77 %) respondentů čelí tlaku na to, aby jejich aplikace vždy poskytovaly bezproblémovou a bezpečnou digitální zkušenost.
Vývojáři se tak nemohou plně věnovat svému hlavnímu úkolu, jímž je vytváření nových kódů. Místo toho musí pomáhat provozním týmům s řešením problémů dostupnosti a výkonu aplikací. To vede k tomu, že vývojáři tráví hodiny laděním aplikací, místo aby je inovovali.
„Ačkoli většina IT oddělení nasadila množství monitorovacích nástrojů v různých oblastech, v dnešních komplexních a dynamických IT prostředích to prostě nestačí. Týmy nemají úplný a jednotný přehled o svých aplikacích a prostředí, v kterém jsou nasazeny,“ uvedla šéfka technického týmu Cisco v Česku a na Slovensku Zuzana Švecová. „Když se něco pokazí, je neuvěřitelně obtížné rychle zjistit příčinu. Vývojáři pak musí trávit hodiny svého času ve snaze pomoci svým kolegům z provozu IT identifikovat nejrychlejší cestu k nápravě.“
Hlavní závěry výzkumu
- 77 % developerů pociťuje rostoucí tlak na poskytování bezproblémových a bezpečných digitálních zkušeností;
- 67 % respondentů tvrdí, že jejich organizace nemá k dispozici správné nástroje a přehled, aby mohla pochopit příčiny problémů s aplikacemi a efektivně je řešit;
- 75 % se obává, že nedostatek přehledu a informací o výkonnosti IT zvýší riziko přerušení služeb a narušení základních aplikací;
- 78 % respondentů se domnívá, že by pro jejich společnost bylo přínosné zavést řešení pro full stack observability;
- 39 % respondentů se domnívá, že by pro jejich firmu (a pro ně samotné) bylo přínosné nasadit umělou inteligenci, která by automatizovala detekci a řešení problémů s aplikacemi a nespoléhala se na manuální procesy;
- 82 % vývojářů přiznává frustraci a ztrátu motivace;
- 54 % developerů připouští, že změní zaměstnání;
- 91 % dotázaných se domnívá, že by měli hrát větší roli při vývoji a zavádění řešení potřebných pro jejich podnik.
„V době, kdy je po vývojářích velká poptávka, musí společnosti udělat vše pro to, aby svým týmům poskytly adekvátní nástroje. Full stack observabilty se stala nezbytnou. Bez ní IT týmy jednoduše nemohou poskytovat digitální zážitky na takové úrovni, jakou dnes spotřebitelé vyžadují,“ dodala Zuzana Švecová.
Co je full stack observability
Schopnost systematicky získávat relevantní údaje o stavu aplikací a všech hardwarových a softwarových komponent, na kterých závisí. S cílem vyhodnocení dopadu na uživatele, na ekonomiku firmy, pro možnost kontinuální optimalizace a zajištění rychlého řešení případných problémů.
KOMENTÁŘE