Hackeři útočili přesvědčivými e-maily, nejvíc šířili infostealer Formbook

DomůKyberbezpečnost

Hackeři útočili přesvědčivými e-maily, nejvíc šířili infostealer Formbook

Útočníci si výrazně zlepšili češtinu, přesvědčivými e-maily v červnu opět nejvíc šířili infostealer Formbook.

Hrozby pro macOS: Adware v Česku se v září objevil téměř ve třetině případů
Firmám už nestačí jen jeden antivir. Trendem je „čistička“ webů a e-mailů
Trojský kůň Loda RAT útočí na Android
Cisco: Jen 3 % firem jsou zabezpečena proti kybernetickým hrozbám

V červnu pokračovali provázané spamové kampaně v Česku. Jejich cílem bylo šířit především nechvalně známý infostealer Formbook, který se v červnu s více než pětinou všech zachycených detekcí vyšplhal do čela pravidelné statistiky pro operační systém Windows v Česku.

S téměř shodným podílem detekcí ho však následoval i malware Agent.CLE, který útočníkům pomáhá připravit počítače k následné infekci. Bezpečnostní experti se proto domnívají, že spolu útoky opět souvisely. S ohledem na velmi dobrou úroveň češtiny ve škodlivých e‑mailech apelují na co nejopatrnější zacházení s příchozí poštou. Vyplývá to z pravidelné analýzy detekčních dat společnosti ESET.

Infostealer Formbook a malware Agent.CLE měly v červnové statistice téměř shodný podíl detekcí v rámci všech zachycených škodlivých kódů pro operační systém Windows v Česku. Již v květnu bezpečnostní experti upozornili na to, že útočné kampaně těchto dvou škodlivých kódů spolu mohou souviset a vyloučené to podle nich není ani tentokrát.

Nemáme sice přímý důkaz, že útočníci v červnu využili malware Agent.CLE k tomu, aby připravili napadený počítač pro infekci infostealerem Formbook, jisté ukazatele tomu ale nasvědčují. Nejsilnější aktivita malwaru Agent.CLE připadla na 12. a 19. června. V dané dny jsme pozorovali zároveň také zvýšenou aktivitu škodlivého kódu Formbook. Útočníci si navíc opět dali mezi jednotlivými kampaněmi týden přestávku. Předpokládáme proto, že se znovu opakoval stejný vzorec z letošního května,“ vysvětluje vývoj kyberhrozeb Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské výzkumné pobočce společnosti ESET.

Zatímco spamové kampaně malwaru Agent.CLE byly přeložené do češtiny, přímé útoky infostealeru Formbook byly vedeny v angličtině. Malware Agent.CLE útočníci schovávali pod přílohy, které se tvářily jako objednávky – „Objednavka_2928.bat“ či „Gufero-612025_pdf.cmd“. Na infostealer Formbook mohli pak uživatelé a uživatelky narazit především v příloze s názvem „MT103-17463829584.exe“.

Útoky v češtině byly tentokrát opravdu velmi dobře připravené. V minulosti, když se kyberútočníci rozhodli komunikovat česky, nás často na něco nekalého upozornila špatná úroveň češtiny, hrubky a stylistické přešlapy. V červnových útocích jsme ale na nic takového nenarazili. Je tak možné, že stále zlepšující se úroveň nástrojů umělé inteligence v tomto směru útočníkům s přípravou spamových kampaní pomáhá. Vyzval bych proto k co největší opatrnosti. Infostealery jsou velkým rizikem pro naše hesla k řadě důležitých účtů a v hledáčku útočníků jsou jak jednotlivci, tak zaměstnanci firem. Rozhodně je proto důležité neklikat bez rozmyslu na odkazy ani neotevírat soubory v předem nevyžádaných zprávách. Právě v letních měsících, kdy se lidé po dovolené vrátí do kanceláře a budou procházet doručené e-maily, může být riziko vyšší,“ dodává Jirkal.

Zrádné přípony nebezpečných příloh

Spamové kampaně v Česku jsou dlouhodobě specifické tím, jak útočníci maskují škodlivý kód za různé přílohy e-mailů. Při bližším pohledu lze vidět, že příloha může mít rovnou příponu, která označuje spustitelný soubor (například .exe nebo .bat). Dokumenty v přílohách mohou mít ale také dvě koncovky, přičemž tu druhou z nich, která by na škodlivou aktivitu upozornila, uživatelé nemusí vždy vidět.

Příloha se ve velkém počtu případů může jevit jako dokument v programu MS Word, ve formátu PDF nebo jako obrázek. Uživatelé pak nemusí mít vůbec podezření, že otevírají soubor, se kterým je něco špatně. Spolehlivou pojistkou před nechtěným otevřením škodlivé přílohy a vpuštěním škodlivého kódu do zařízení je bezpečnostní software. Dokáže vytvořit bezpečnou složku, do které zjištěnou hrozbu přesune. Uživatelé si poté mohou e-mail ve složce v případě zájmu prohlédnout a pak jej smazat. Infostealery jsou již pokročilou kybernetickou hrozbou a rozhodně bych je nepodceňoval. S našimi odcizenými daty a přihlašovacími údaji pak mohou útočníci obchodovat na dark webu nebo je využít k přípravě nových útoků,“ dodává Jirkal z ESETu.

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE