NÚKIB uvedl workshop pro evropské certifikační schéma EUCC

DomůKyberbezpečnost

NÚKIB uvedl workshop pro evropské certifikační schéma EUCC

NÚKIB uspořádal v Praze a Brně workshop pro budoucí certifikační orgány, zkušební laboratoře a odbornou veřejnost se zájmem o nadcházející evropské schéma certifikace kybernetické bezpečnosti založené na Common Criteria (EUCC).

Bolt na českém trhu nově povede Soňa Stloukalová
Přibývá nehod zkušených motorkářů. Okruháři.cz je vycvičí
Solitea akvizicí získala ostravskou skupinu D3Soft
TikTok dostal v EU pokutu kvůli zpracovávání osobních údajů dětí

Ve dnech 2. a 3. listopadu 2022 pořádal Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) v Praze a Brně workshop pro budoucí certifikační orgány, zkušební laboratoře a odbornou veřejnost se zájmem o nadcházející evropské schéma certifikace kybernetické bezpečnosti založené na Common Criteria (EUCC).

Cílem setkání bylo vytvořit prostor pro předání vědomostí a zkušeností s budováním, provozem a financováním certifikačního orgánu a zkušební laboratoře v kontextu již zmíněného schématu EUCC.

Mezi účastníky workshopu patřili odborníci z NÚKIB, Českého institutu pro akreditaci, Úřadu pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví, Cybersecurity Hubu, Elektrotechnického zkušebního ústavu, NAKIT, CERT-ACO a Masarykovy univerzity.

Za NÚKIB přivítal v Praze účastníky náměstek Sekce informační bezpečnosti Martin Smrčka, v Brně pak ředitel Odboru regulace Adam Kučínský. Oba ve svých úvodních projevech zdůraznili potřebu posilvoat vědomí o produktové certifikaci kybernetické bezpečnosti v České republice a záruku maximální podpory partnerům v této oblasti ze strany našeho úřadu. Pražský dopolední program zahájil Cyber Attaché Adam Botek, v Brně pak Markéta Šilhavá, vedoucí oddělení výzkumu a mezinárodních spoluprací, prezentací návrhu Cyber Resilience Actu, který představuje pro certifikační orgány zajímavou příležitost v oblasti certifikace produktů informačních a komunikačních technologií (ICT).

Na naše kolegy z NÚKIB navázal přednáškou vedoucí pracovní skupiny agentury ENISA pro EUCC Philippe Blot, ve které se účastníci dozvěděli jak a proč se stát certifikačním orgánem pro schéma EUCC. Dopolední část workshopu završily kolegyně z BSI Klementina Geyer a Yona Raekow prezentací o stávající německé infrastruktuře pro EUCC a metodice provádění auditu a certifikace systému řízení bezpečnosti informací.

Odpolední část byla v režii zástupců francouzské zkušební laboratoře Red Alert Labs, kdy Ronald Atoui a Ayman Khalil seznámili účastníky s procesy budování, řízení a financování laboratoře pro potřeby certifikace ICT produktů kybernetické bezpečnosti a také se podělili o velmi cenné zkušenosti s budováním expertního týmu.

Hlavním cílem workshopu bylo, kromě navázání nových kontaktů, otevřít tuzemské odborné veřejnosti a stakeholderům bránu do světa evropských certifikací kybernetické bezpečnosti pro produkty, služby a procesy a vytvořit podpůrnou a komunikační linku pro další budoucí partnery.

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 1