Start-upům poslouží nový nástroj digitálního mentora AI Buddy. Uvedla jej vývojářská společnost Applifting spolu s mentoringovou platformou StartupBox.
Aby se startupy poučily z chyb ostatních – to je cíl nového digitálního mentora AI Buddy. Během akce Startup Night jej představila vývojářská společnost Applifting spolu s mentoringovou platformou StartupBox.
Nástroj zdarma slouží začínajícím zakladatelům, které provází cestou od nápadu k fungující společnosti. Své rady v průběhu večera startupistům předali zástupci českých venture kapitálových fondů a čeští podnikatelé. Ti zároveň v rámci validační soutěže Startup Validation Contest ocenili tři startupy, které prezentovaly své projekty.
„Založení startupu zpravidla provázejí různá chybná rozhodnutí, která mohou rozjezd projektu buď zpomalit, nebo zcela zastavit. Vypozorovali jsme, že se tyto chyby často opakují, a tudíž se jim dá relativně snadno vyhnout. Se StartupBoxem jsme proto chtěli vytvořit databázi těchto zkušeností a nabídnout je těm, kteří se svou byznysovou cestou teprve začínají. Nyní jsme spustili digitálního mentora AI Buddy, který startupům pomůže zorientovat se v tomto složitém světě a přispěje k úspěchu u prvních klientů a investorů,“ komentuje Petr Mandík, spoluzakladatel StartupBoxu.
Pomoc zkušeného mentora
Snadnější cestu k úspěchu nabízí startupům mentoringová platforma StartupBox, která nyní v rámci grantu od Google.org Impact Challenge: Tech for Social Good, filantropické odnože společnosti Google, a ve spolupráci s vývojářskou společností Applifting spustila digitálního pomocníka – AI Buddy. Ten v sobě zahrnuje nasbírané mnohaleté zkušenosti startupistů a podnikatelů, které interaktivní formou nabízí začínajícím startupistům. Chatbotovi v aplikaci mohou uživatelé pokládat různé otázky nebo mu jako investorovi nanečisto představit svůj projekt.
„Zkušený člověk, který zná kontext trhu a způsob přemýšlení v byznysu, je při rozjezdu jakéhokoli projektu neocenitelný pomocník. Ze svých zkušeností s pořádáním inkubátoru Fintech Booster vidíme, že právě takový mentoring začínající startupisté vyhledávají stále častěji. Jsem rád, že jsme mohli se StartupBoxem spolupracovat na platformě, která pomůže s rozjezdem inovativních startupů, a ještě více tak podpořit český technologický ekosystém,“ doplňuje Filip Kirschner, spoluzakladatel a COO Appliftingu.
Jak úspěšně nastartovat projekt, radili panelisté i porota
„První zaměstnanec startupu má být AI“ a „Najděte si spoluzakladatele, který vám pomůže nést odpovědnost“ – těmito a dalšími radami pro začínající podnikatele během panelové diskuze přispěli zástupci českých venture kapitálových fondů – Jaroslav Trojan z N1 Ventures, Matěj Krček z Purple Ventures a Jan Fafík z Tensor.Ventures. V navazující soutěži Startup Validation Contest ocenila porota tři z osmi startupů, které prezentovaly validace svých projektů.
Nejvyšší ocenění obdrželi David Syrový a Ján Briš se svým projektem DataBrush, určený k analýze dat o skladových zásobách a prodejích. Jako druhý se umístil projekt Re-Kiddo Veroniky Hradecké a Tomáše Vokouna, zaměřený na nákup a prodej dětského oblečení z druhé ruky. Třetí místo obsadil Prokop Simek se svým projektem SmartStaff.io, který pomocí AI agentů umožňuje vybudovat vlastní pracovní tým.
„Zakladatelé často podceňují fázi validace projektu. Přitom ona je tím okamžikem, ve kterém se rozhoduje o jeho životaschopnosti. Teprve při konfrontaci nápadu s potenciálními klienty se dá ověřit, zda projekt kráčí správnou cestou. Kdyby nešel, je to přesně ta správná chvíle, kdy lze směřování upravit – včas, bez zbytečného vyplýtvání prostředků a času,“ dodává Kirschner. „Validací by přitom měla projít každá z větších produktových změn i ve fungujících společnostech. Je to taková bezpečná zóna, ve které mohou firmy bez rizika experimentovat a zkoušet nové nápady.“
Svou zpětnou vazbu projektům nabídla Jana Sedláková, zakladatelka advokátní kanceláře Sedlakova Legal, Petr Mandík, spoluzakladatel platformy Startup Box, Martin Medek, spoluzakladatel agentury Unicorn Attacks, a Jaroslav Trojan, partner fondu N1.Ventures.
KOMENTÁŘE