Nový seriál Netflixu Nultý den je kyber noční můra. Mohla by se naplnit

DomůKyberbezpečnost

Nový seriál Netflixu Nultý den je kyber noční můra. Mohla by se naplnit

Nový seriál Netflixu Nultý popisuje možný kyberbezpečnostní scénář, je možný celonárodní kybernetický útok, který ochromí energetické i komunikační sítě a kritickou infrastrukturu? To vše vyvolané zranitelnostmi nultého dne. I když se jedná jen o napínavý seriál, jsou ve skutečnosti nulté dny reálnou hrozbou dneška.     

Odhalení skupiny FamousSparrow, která sleduje vlády a soukromé firmy
Bezpečnostní experti odhalili sofistikovaný kyber útok Rusů na Ukrajinu
Prezidentští kandidáti myslí na kyberbezpečnost
Avast: Mírný pokles ransomwaru, posilování Emotetu a masivní botnet jako služba
Nový seriál Netflixu Nultý den se velmi rychle po svém uvedení dostal do TOP 10 nejsledovanějších seriálů v Česku. Seriál vykresluje děsivý, ale pravděpodobný scénář: celonárodní kybernetický útok, který ochromí energetické i komunikační sítě a kritickou infrastrukturu – to vše vyvolané zranitelnostmi nultého dne. I když se jedná jen o napínavý seriál, jsou ve skutečnosti nulté dny reálnou hrozbou dneška.  
  
Experti Genu, globálního lídra v oblasti kybernetické bezpečnosti a poskytovatele produktů Avast, AVG, Norton a CCleaner, nabízí komentář, jak reálný ve skutečnosti Nultý den je, co by se mohlo stát v případě útoku nultého dne a jakou roli hraje rostoucí zapojení AI v kyberhrozbách.
Útoky nultého dne v reálném světě
To, že se nejedná o fikci, ale realitu běžného života se skutečnými dopady, od krádeží dat přes finanční ztráty až po ohrožení národní bezpečnosti, dokládají i nejničivější kybernetické útoky v historii využívající zranitelnosti nultého dne:
  • Stuxnet (2010): Kybernetická zbraň, která zaútočila na íránská jaderná zařízení, a která využila několikanásobné zranitelnosti nultého dne k sabotáži průmyslových systémů.
  • WannaCry (2017): Útok ransomwaru, který se rozšířil po celém světě a zneužil neopravenou chybu systému Windows k zablokování počítačů nemocnic, podniků i jednotlivců.
  • Pegasus Spyware (2023): Zneužití iPhonu se zranitelností zero-click umožnilo útočníkům nainstalovat do zařízení spyware prostřednictvím jednoduché zprávy iMessage, která nevyžadovala žádnou interakci uživatele.
  • Útok ransomwarem Kaseya (2021): Kyberzločinci využili nultého dne v softwaru pro správu IT k infikování stovek malých firem.
Experti Genu připravili pár tipů, jak zůstat v bezpečí a snížit rizika napadení na minimum:
  • Udržujte své zařízení aktualizované. Když poskytovatelé softwaru vydají bezpečnostní záplaty (často v rámci běžných aktualizací), neprodleně je nainstalujte. Mnoho útoků typu nultého dne je úspěšných pouze do doby, než je k dispozici oprava _po opravě je hrozba neutralizována. Povolení automatických aktualizací v operačním systému, aplikacích a telefonu zajistí, že tyto kritické záplaty dostanete hned, jakmile se objeví. Zjednodušeně řečeno, pravidelné aktualizace záplatují díry, které by jinak útočníci mohli zneužít. Jak ukázal příklad WannaCry, odkládání aktualizací může způsobit, že budete zranitelní vůči již vyřešenému exploitu.

  • Používejte důvěryhodný bezpečnostní software. Dobré bezpečnostní řešení někdy dokáže odhalit podezřelé chování i u nových, neznámých hrozeb. Moderní bezpečnostní software se nespoléhá pouze na známé virové signatury, ale sleduje také to, co programy dělají (heuristika a analýza chování). I když nemusí zachytit každou zranitelnost, přidává další vrstvu obrany, která může útok zastavit nebo omezit. Ujistěte se, že váš bezpečnostní software je pokaždé aktualizovaný, aby dokázal rozpoznat nejnovější hrozby. Kromě toho zvažte použití brány firewall (mnoho operačních systémů ji obsahuje ve výchozím nastavení), která blokuje neautorizovaná připojení, což může pomoci omezit škody, pokud se nějaký malware dostane dovnitř.

  • Dejte si pozor na phishing – zamyslete se, než kliknete. Phishing je jedním z nejčastějších způsobů, jak útočníci provádějí útoky. Přesvědčivý podvodný e-mail vás může nalákat na škodlivou webovou stránku, která nenápadně použije nultý den k infikování počítače, nebo vás přiměje nainstalovat „dokument“, který je ve skutečnosti malwarem. E-maily a zprávy vždy kriticky prověřujte: zkontrolujte adresu odesílatele, hledejte známky podvodu nebo naléhavosti a pokud dostanete podivný požadavek (například vás dodavatel žádá o instalaci aktualizace nebo „banka“ pošle e-mail s žádostí o přihlašovací údaje), ověřte si ho jinými prostředky. V případě pochybností na odkaz neklikejte.

  • Dbejte na kyberhygienu. Mnoho zranitelností nultého dne stále vyžaduje nějakou akci _ například přesvědčit vás, abyste otevřeli soubor, klikli na odkaz nebo připojili infikované zařízení. Pokud budete ostražití a budete dodržovat správné online návyky, můžete se těmto pastem vyhnout. To znamená: nestahujte přílohy nebo software z nedůvěryhodných nebo neznámých zdrojů. Dávejte si pozor na neočekávané e-maily nebo zprávy, zejména na ty, které vás vyzývají ke spuštění maker nebo povolení obsahu v dokumentech. Používejte silná a jedinečná hesla (a správce hesel), aby v případě napadení jednoho účtu nedošlo ke kompromitování všech. A vždy, když je to možné, zapněte dvoufaktorové ověřování (2FA). Dobré návyky fungují jako záchranná síť, která zachytí mnoho hrozeb dříve, než se vůbec mohou spustit, ať už jde o nultý den, nebo ne.

  • Pravidelně zálohujte svá data. Útoku to nezabrání, ale může vás zachránit, pokud dojde na nejhorší. Když vás kvůli zranitelnosti nultého dne napadne ransomware nebo wiper, budete mít k dispozici aktuální zálohy důležitých souborů (které je dobré uložit offline nebo v zabezpečené cloudové službě) a můžete si tak obnovit systém, aniž byste museli platit výkupné nebo o vše přišli. Občas zálohy otestujte, abyste se ujistili, že fungují.

    Zdroj: Gen

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0