Past na firmy: Kyber útočníci zneužívají dovolené spojené s oslavami Vánoc

DomůKyberbezpečnost

Past na firmy: Kyber útočníci zneužívají dovolené spojené s oslavami Vánoc

Kybernetické útoky jsou v období víkendů, svátků a dovolených stále častější. Útočníci využívají toho, že firemní zaměstnanci jsou v této době méně ostražití a mnozí jsou mimo kancelář.

Hrozba: Stát příliš nehlídá IT systémy nemocnic.
Podvodníci mají nový trik. Straší, že jste byli napadeni hackerem
Práce hackerů se stále více podobají praktikám marketingových firem
Hackeři znepřístupnili služby Finanční správy, sankce za pozdní přiznání nehrozí

Kybernetické útoky jsou v období víkendů, svátků a dovolených stále častější. Útočníci využívají toho, že firemní zaměstnanci jsou v této době méně ostražití a mnozí jsou mimo kancelář. Volna spojená s Vánoci a koncem nového roku nejsou výjimkou. Firmy by měly zpozornět zvláště v tomto období.

Podle amerických agentur FBI a Cybersecurity and Infrastructure Security Agency (CISA) mohou svátky a dny kolem nich za zvýšený počet kybernetických útoků – a to nejen ty spojené s oslavami Vánoc a Nového roku. „Agentury naznačují, že kyberzločinci se strategicky zaměřují na svátky a večerní hodiny (tzv. OBH – Outside Business Hours), aby narušili integritu podnikových sítí. Hackeři vědí, že v kancelářích se v této době pohybuje velmi málo zaměstnanců zodpovědných za fungování infrastruktury a bezpečnosti. Ačkoliv pověřené osoby většinou drží IT pohotovost, schopnost reagovat na bezpečnostní incident se razantně prodlužuje, a to vše v závislosti na kvalitě a dostupnosti hlášení z monitorovacích systémů. A právě proto větší společnosti investují do 24/7 bezpečnostního monitoringu, SOAR nástrojů a služeb Incident Response“ říká Petr Kocmich, Global Cyber Security Delivery Manager společnosti Soitron.

Útočníci navíc zneužívají toho, že jsou zaměstnanci během dovolených méně opatrní a snadněji podlehnou sociálnímu inženýrství nebo phishingovým útokům. Mnoho uživatelů e-maily a pracovní záležitosti totiž řeší i v rámci dovolené např. ve smartphonu a jejich ostražitost tímto klesá.

Mezi typické útoky, které se v období svátků objevují, patří:

• Phishing – útočníci rozesílají podvodné e-maily, které vypadají jako by byly odeslány z důvěryhodného zdroje, třeba od zaměstnavatele. Tyto e-maily často obsahují odkaz nebo přílohu, která může obsahovat škodlivý kód, vedoucí až k napadení firemní IT infrastruktury.
• Ransomware – útočníci zablokují přístup k datům nebo systémům a požadují za jejich obnovení výkupné.
• Útoky na dodavatelské řetězce – útočníci se snaží napadnout dodavatele nebo partnery firmy, aby získali přístup k citlivým datům nebo systémům.

Non-stop monitoring jako dobrý výchozí bod

Aby se firmy vyvarovaly napadení, musí přijmout několik preventivních opatření. Mezi ty nejdůležitější patří pravidelné vzdělávání zaměstnanců (vč. administrátorů a zástupců vyššího managementu) s bezpečnostními riziky a osvědčenými postupy, jak se jim vyhnout. Opomenout by se nemělo monitorování sítí a systémů – firmy potřebují mít nastavený systém pro detekci podezřelé aktivity. A rovněž experti na bezpečnost doporučují používat služby kybernetické bezpečnosti specializovaných společností.

Podle Petra Kocmicha větší společnosti investují do nepřetržitého bezpečnostního monitoringu, služeb Incident Response a implementují řešení, která jim pomáhají mnohdy i automatizovaně reagovat na bezpečnostní incidenty a tím minimalizovat nejen rizika spojená s prázdninovými útoky. Statistiky jasně ukazují, že útočníci zvyšují své úsilí v období dovolených a zneužívají sníženého počtu zaměstnanců v kancelářích, aby zahájili sofistikované útoky, které mohou zůstat bez povšimnutí po dlouhou dobu.

Prevence je důležitá

Mezi indikátory podezřelé aktivity patří anomálie v síťovém provozu, změny administrátorských práv a podezření na krádež přihlašovacích údajů. Společnosti by měly investovat do komplexních bezpečnostních řešení, včetně nepřetržitého monitoringu, analýzy rizik a preventivních opatření.

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0