Smazat do hodiny od doručení příkazu. Vnitro předložilo zákon proti šíření teroristického obsahu

DomůKyberbezpečnost

Smazat do hodiny od doručení příkazu. Vnitro předložilo zákon proti šíření teroristického obsahu

Ministerstvo vnitra předložilo do meziresortního připomínkového řízení návrh zákona proti šíření teroristického obsahu online.

Zdrojem adwaru zůstávají falešné verze strategických mobilních her
NÚKIB uvedl workshop pro evropské certifikační schéma EUCC
Pro minimalizaci škod je třeba kyber útok vyřešit v řádu hodin
Špehovací kód Proxy.Agent v dubnu rostl

Ministerstvo vnitra předložilo do meziresortního připomínkového řízení návrh zákona proti šíření teroristického obsahu online. Norma převádí do českého právního řádu evropské nařízení o potírání šíření teroristického obsahu online (2021/784), které EU přijala loni v dubnu.

Podle nařízení mají mít poskytovatelé tzv. hostingových služeb povinnost na příkaz státních orgánů smazat případný teroristický obsah. Ten nařízení definuje jako materiály, které glorifikují či obhajují terorismus, snaží se někoho získat k účasti na teroristických činech, vyhrožuje terorismem nebo poskytuje návody k výrobě výbušnin a zbraní pro páchání teroristických činů a podobně.

Provozovatel online služby bude mít podle nařízení od doručení příkazu hodinu na to, aby určený obsah znepřístupnil. Při úplně prvním příkazu, který dotyčný poskytovatel dostane, bude lhůta delší. Státní úřady mu musí 12 hodin před příkazem poskytnout informace o platných postupech a lhůtách.

Český zákon v podstatě jen doplňuje nařízení, které v celé EU vstoupí v přímou účinnost 7. června 2022, a popisuje, které státní orgány budou příkazy posílat, jak se může provozovatel hostingové služby odvolat, jak se budou řešit stížnosti na neoprávněné odstranění a kdo bude dohlížet nad tzv. zvláštními opatřeními.

Podle české implementace má příkazy v Česku rozesílat Policie ČR, konkrétně půjde nejspíš o její protiteroristický útvar. Pokud přijde požadavek na odstranění obsahu na českých serverech ze zahraničí, má o jeho oprávněnosti rozhodovat ministerstvo vnitra. Za případné neuposlechnutí příkazu mají padat pokuty ve výši až 200 tisíc Kč, v případě opakovaných prohřešků pak maximální sankce až 4 {94956223523e30c8113a3a8d6a5ce4812a2cbdf57d9d14e19ce953758f5ce762} obratu firmy za uplynulý rok.

Další orgánem ve hře má být Český telekomunikační úřad (ČTÚ), který má rozhodovat o tom, který poskytovatel byl tzv. vystaven teroristickému obsahu – to znamená, že v uplynulém roce dostal nejméně dva příkazy k odstranění. Takový poskytovatel bude muset přijmout preventivní opatření proti šíření teroristického obsahu. Jejich dodržování pak bude ČTÚ kontrolovat.

Pokud se nepodaří český zákon přijmout do začátku účinnosti evropského nařízení, nebude česká policie nejspíš zatím příkazy vydávat, řekli na setkání s novináři zástupci ministerstva vnitra. V českém právním řádu totiž nebude až do přijetí zákona zakotveno, které úřady mají agendu na starosti.

Podle vnitra není teroristický obsah v Česku zatím velkým problémem. Má jít o jednotky případů ročně.

Zdroj: Lupa.cz

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0