Avast: Data milionu Čechů v ohrožení kvůli úniku z Facebooku

DomůKyberbezpečnost

Avast: Data milionu Čechů v ohrožení kvůli úniku z Facebooku

Analytici bezpečnostní společnosti Avast uveřejnili varování o tom, že data až milionu Čechů mohou být v ohrožení kvůli úniku z Facebooku.

Třetina Čechů se při online nakupování setkala s podvodem
Avast: za úniky dat ze sociálních sítí může scraping
Nástroj LoveGPT zneužívá umělou inteligenci k podvodům na Tinderu a dalších seznamkách
Kromě trojanů mezi hlavní kyber hrozby patřily droppery a fileinfectory

Analytici bezpečnostní společnosti Avast uveřejnili varování o tom, že data až milionu Čechů mohou být v ohrožení kvůli úniku z Facebooku.

Více než 500 milionů uživatelů, z toho přes 1 milion Čechů a Češek, zasáhlo nedávné zveřejnění dat, které kyberzločinci odcizili Facebooku v roce 2019.

„Přestože jde o relativně starou událost a Facebook již tehdejší zranitelnost odstranil, samotná data unikla na internet teprve nyní a významně ohrožují bezpečnost uživatelů. Mezi zveřejněnými údaji jsou totiž také telefonní čísla, která mohou kyberzločinci použít k SIM swappingu,“ popisuje Christopher Budd, odborník na online hrozby v Avastu. Tedy k útoku, při kterém přesměrují bezpečnostní kódy dvoufázového ověření používaného k ověření identity při přihlášení do e-mailu, na svá vlastní zařízení. Tím získají zloději přístup k e-mailu oběti a následně pak mohou převzít také kontrolu nad dalšími online účty uživatele a celou jeho digitální identitou.

Lidem, kteří měli v roce 2019 svůj facebookový účet propojený s telefonním číslem doporučujeme změnit nastavení tak, aby se do účtu mohli přihlásit pouze za pomocí autentikátoru, který poskytuje např. Microsoft nebo Google. Tito uživatelé také mohou čelit častějším phishingovým útokům, proto by měli být obezřetnější k SMS zprávám, které obdrží.

Více informací o úniku dat i o tom, jak se bránit souvisejícím útokům, naleznete na našem anglickém blogu: https://blog.avast.com/what-to-do-about-facebook-leak-avast

 

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 1