Zavést pravidla regulace trhu s kryptoaktivy a přinést lepší ochranu spotřebitelům má nový zákon o digitalizaci finančního trhu, který dnes schválila Sněmovna. Nad trhem bude dohlížet Česká národní banka.
Zavést pravidla regulace trhu s kryptoaktivy a přinést lepší ochranu spotřebitelům má nový zákon o digitalizaci finančního trhu, který dnes schválila Sněmovna. Nad trhem bude dohlížet Česká národní banka.
Zákon nyní dostane k projednání Senát. Předloha stanoví například požadavky na odbornou způsobilost. Bude mezi ně patřit i schopnost řádně zákazníkovi vysvětlit povahu kryptoaktiv, informace týkající se této oblasti nebo služeb souvisejících s kryptoaktivy a poskytnout mu doporučení. Podle oslovených ekonomů schválení zákona kryptoměny více přiblíží a zrovnoprávní s tradičními investičními aktivy.
Pro přijetí zákona hlasovalo všech 174 přítomných poslanců napříč poslaneckými kluby.
Ministerstvo financí návrh zákona předložilo v souvislosti s očekávaným nabytím účinnosti evropského nařízení označovaného zkratkou MiCA. Nařízení je zatím nejpřísnější mezinárodní standard pro obchodování na trhu s virtuálními aktivy. Zprostředkovatelé se budou muset v EU registrovat a budou muset shromažďovat údaje o prodávajících a kupujících, což má zabránit praní špinavých peněz či zkomplikovat obcházení unijních sankcí. Úřady také díky normě budou moci získat přístup k některým údajům z transakcí.
„Velký den pro kryptoměny v ČR je tu,“ komentoval hlasování zpravodaj Jiří Havránek (ODS). Připomněl, že cena digitální měny bitcoin se ve čtvrtek poprvé dostala nad hodnotu 100.000 dolarů, tedy asi 2,4 milionu korun. Nastavení příznivé regulace i rychlé licenční řízení podle něj pomůže udržet kryptofirmy v tuzemsku a může motivovat i další, aby se do tuzemska přesunuly. Příznivě se zmínil o českých firmách v tomto oboru. „Zlaté české ručičky v tomto odvětví velmi dobře fungují,“ poznamenal.
Místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS) podotkl, že z tuzemska pochází řada úspěšných firem, které nabízejí produkty související s kryptoměnami. Nabádal k opatrnosti s tím, že třeba do bitcoinu by měli investovat lidé, kteří tomu rozumějí. Předseda opozičního hnutí Andrej Babiš dnes řekl, že kryptoměny jsou byznys, který chce podpořit. Podporu zákonu vyslovil i místopředseda rozpočtového výboru Jan Hrnčíř (SPD).
Poukazoval na to, že přijímané předpisy představují nejpřísnější mezinárodní standardy pro obchodování s virtuálními aktivy. Kryptoměny podporují i Piráti, řekl předseda jejich klubu Jakub Michálek. Také on se připojil k názoru, že jde o odvětví, v němž mohou být tuzemské firmy úspěšné. „Není to investice pro laiky,“ varoval poslanec ANO Patrik Nacher a zdůrazňoval nutnost osvěty. Podotkl, že Sněmovna dnes neschvaluje rady jak investovat.
Schválený návrh například stanoví, že kryptoaktiva nepodléhají exekuci na majetek poskytovatele služeb spojených s nimi. Stanoví i postup v případě úpadku poskytovatele služeb. ČNB jako dohledový orgán bude mít právo uložit za porušení pravidel pokutu až 50 milionů korun, případně i zakázat činnost poskytovateli služeb spojených s kryptoaktivy. Povede také seznamy vydavatelů kryptoaktiv, kterým udělila povolení k činnosti nebo kteří získali povolení k činnosti v jiném členském státě EU.
Na návrh rozpočtového výboru umožní novela obchodníkům s kryptoaktivy, tedy licencovaným subjektům pod licencí MiCA nebo s licencí Finančního analytického úřadu pro NFT tokeny, aby měli právo zřídit si v bance bankovní účet. Banka bude mít právo jim za stanovených podmínek naopak tuto službu odmítnout.
Pro daňové osvobození příjmu z prodeje kryptoaktiv vložila Sněmovna do zákona o daních z příjmů tříletý časový test. Osvobozeny budou i do výše 100.000 korun za zdaňovací období.
V související předloze schválila Sněmovna kromě jiného pravidla pro takzvané evropské zelené dluhopisy. Jde o cenné papíry, které slouží k financování technologií šetrných k životnímu prostředí a efektivnímu využívání zdrojů. Prospekt emitenta ve vztahu k evropským zeleným dluhopisům bude schvalovat Česká národní banka a bude orgánem dohledu ve vztahu k dané emisi. Příslušné evropské nařízení má začít platit letos 21. prosince.
Analytici: Zákon o digitalizaci finančního trhu zrovnoprávní kryptoměny s akciemi
Schválení zákona o digitalizaci finančního trhu Poslaneckou sněmovnou je podle ekonomů krok správným směrem, který kryptoměny více přiblíží a zrovnoprávní s tradičními investičními aktivy. Kryptoměny se tak stanou zajímavější pro více dlouhodobých investorů. Vyplývá to z aktuálních vyjádření analytiků pro ČTK.
„Vítám především možnost využívat tzv. hodnotový a časový test, což již dnes platí pro akcie, fondy ETF a jiné investiční nástroje. Kryptoměny tak budou moci ještě více patřit k zajímavým nástrojům pro dlouhodobé investory,“ uvedl analytik společnosti Portu Lukáš Raška.
Podle předsedy České kryptoměnové asociace Františka Vinopala schválení časového a hodnotového testu na kryptoaktiva znamená konec absurdit v daňové legislativě. Pravidla pro investování do kryptoměn se tímto krokem narovnávají a Česká republika následuje země jako Německo, Švýcarsko nebo Lichtenštejnsko, kde již obdobný přístup funguje.
Obchodník s kryptoměnami Bit.plus nový zákon vitá a podle ředitele Martina Stránského se těší na spolupráci s ČNB a bankami. „Zároveň zlepšení regulatorního prostředí může být impulzem pro příchod nových investorů do kryptoměn i pro růst celého trhu v Česku,“ dodal Stránský.
„Dnešní krok poslanců je pozitivní nejen pro vlastníky kryptoměn, kteří díky tomu mají motivaci aktiva držet dlouhodobě, ale také pro tuzemské firmy z kryptoměnového průmyslu a v neposlední řadě i pro samotný stát. Česko může být globálním technologickým lídrem v oblasti kryptoměn a docílit ekonomického růstu v řádech desítek miliard korun ročně,“ dodal Vinopal.
Novinkou pro majitele kryptoměn je podle daňového poradce ze společnosti KODAP TAX Matěje Nešlehy možnost osvobodit příjem z úplatného převodu kryptoaktiva. Mají přitom možnost osvobodit příjem na základě skutečnosti, že úhrn souvisejících příjmů nepřesáhne v kalendářním roce 100 tisíc korun, nebo na základě toho, že kryptoaktivum vlastní alespoň tři roky. „Zdanění příjmů z prodeje kryptoaktiv se významným způsobem přiblíží zdaňování příjmů z prodeje cenných papírů, typicky akcií,“ podotkl.
Ekonom Trinity bank Lukáš Kovanda doplnil, že dosud bylo investování do kryptoměn v Česku kvůli absenci osvobození od zdanění po třech letech znevýhodněno, i když jde o inovativní obor. „Nová legislativa tedy kryptoměnám nepřináší žádnou výhodu navíc, nad rámec toho, jak stát již nyní přistupuje k jiným investičním nástrojům. Pouze srovnává podmínky, a to právě zavedením časového (a hodnotového) testu i u krypta,“ doplnil.
Zdroj: čtk
KOMENTÁŘE