Bitcoin prošel dalším halvingem, tedy snížením odměny pro těžaře na polovinu

DomůByznys

Bitcoin prošel dalším halvingem, tedy snížením odměny pro těžaře na polovinu

U kryptoměny bitcoin se v noci na dnešek uskutečnil další halving, tedy snížení odměny pro těžaře bitcoinů na polovinu.

Krypto platforma Invity roste, zpracovala transakce v hodnotě 1 miliardy dolarů
Kryptoměny bitcoin a ethereum míří k nejlepšímu měsíci od loňska
Uživatelé Huawei zažijí krypto měny s nástrojem Opera Crypto Browser
Bitcoin zpevňuje, při obchodování v Asii se přiblížil k 68.000 USD

U kryptoměny bitcoin se v noci na dnešek uskutečnil další halving, tedy snížení odměny pro těžaře bitcoinů na polovinu.

Tento krok přichází každé zhruba čtyři roky, v minulosti se po něm cena bitcoinu zvyšovala. Cílem halvingu je zpomalení tempa tvorby nových bitcoinů, napsala agentura Reuters.

Podle některých fanoušků krypotměn podpoří halving hodnotu bitcoinu jakožto čím dál vzácnější komodity. Skeptici však halving vnímají jen jako technickou změnu zveličovanou spekulanty, kteří se snaží nafouknout cenu této virtuální měny, píše Reuters.

Počet digitálních bitcoinových mincí byl předem omezen na 21 milionů. Do oběhu se dostávají postupně a každé čtyři roky – při halvingu – se počet denně vygenerovaných virtuálních mincí snižuje na polovinu. Podle agentury AP již bylo vygenerováno přes 19,5 milionu bitcoinů.

Okolo 13:00 SELČ se bitcoin podle webu CoinDesk prodával za zhruba 63.650 dolarů (přes 1,5 milionu Kč). Nacházel se tak hluboko pod rekordním maximem 73.803,25 dolaru, na které se podle agentury Reuters vyšplhal v březnu.

„Ve víru neustálých spekulací o ceně se možná ztrácí základní smysl halvingu. Zajišťuje postupné snižování nabídky bitcoinu, a tím ho dělá cennějším,“ uvedl finanční ředitel technologické skupiny SatoshiLabs Štěpán Uherík.

„Promítnutí do ceny se historicky dělo, a to vždy v několika vlnách. Před halvingem byl růst, po halvingu docházelo ke korekci a za čtyři až osm měsíců opět obrovský růst. Teď je to ale jinak. Historické cenové maximum totiž přišlo už před samotným halvingem, což je situace, kterou jsme předtím neviděli,“ dodal.

Růst ceny po halvingu se dá podle ředitele obchodníka Bit.plus Martina Stránského vysvětlit tím, že těžaři, kteří vytěžené bitcoiny uvádí na trh prakticky na denní bázi, se po snížení odměny snaží dostat na dříve realizované částky v tradičních měnách, protože těžba je velmi nákladná kvůli investicím do drahého výkonného hardwaru nebo velké spotřebě energie.

„Do hry ale letos vstupují další faktory, například schválení ETF fondů na začátku roku cenu krypta výrazně vyšroubovalo až k rekordním 73.000 dolarů a je otázkou, zda bude pod vlivem halvingu ještě dále strmě růst.

Já předpovídám, že ano, poptávka je nyní veliká a ještě roste díky zájmu spekulantů,“ uvedl Stránský. Podle něj se bitcoin po halvingu v krátké době ocitne na hranici 80.000 dolarů. Ještě letos by to pak mohlo být až 100.000 USD nebo i více. „Aktivita na trhu, včetně toho českého, je v současnosti vysoká, takže je i pravděpodobné, že se tyto prognózy skutečně vyplní,“ dodal Stránský.

Zdroj: čtk

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0