Aplikace TikTok získala od amerického prezidenta Donalda Trumpa další čas na vyřešení své budoucnosti v USA.
Aplikace TikTok získala od amerického prezidenta Donalda Trumpa další čas na vyřešení své budoucnosti v USA. Bílý dům oznámil, že prezident brzy podepíše nový výnos, který opět prodlouží lhůtu pro prodej amerických aktivit populární čínské platformy do rukou americké společnosti – tentokrát o 90 dní.
Jedná se již o třetí odklad vyplývající ze zákona schváleného minulý rok Kongresem, který požaduje prodej TikToku kvůli obavám z možného zneužití osobních údajů amerických uživatelů. Pokud by k prodeji nedošlo, hrozil by aplikaci v USA úplný zákaz.
Původní termín pro prodej připadal na 19. ledna letošního roku, následně byl posunut na 5. dubna a poté na 19. června. Ani během těchto odkladů se ale nepodařilo uzavřít dohodu, která by byla přijatelná pro všechny zúčastněné strany. Aktuální prodloužení má poskytnout další čas k dokončení jednání, která se týkají zejména zajištění ochrany dat amerických uživatelů.
Napětí v obchodních vztazích mezi Spojenými státy a Čínou, které ještě prohloubil celní spor během Trumpovy administrativy, přispívá k obtížnosti celého vyjednávacího procesu.
TikTok, jehož mateřskou společností je čínský technologický gigant ByteDance, čelí v USA dlouhodobé kritice kvůli možnému napojení na čínskou vládu. Americká administrativa usiluje o to, aby se aplikace stala plně americkou a uživatelská data zůstala pod kontrolou amerických subjektů.
Další vývoj bude záviset na výsledku jednání mezi firmou ByteDance a potenciálními americkými kupci, stejně jako na dalším postupu americké vlády.
KOMENTÁŘE