V Česku rapidně vzrostl vyděračský ransomware

DomůKyberbezpečnost

V Česku rapidně vzrostl vyděračský ransomware

V Česku rapidně vzrostl vyděračský ransomware v období od ledna do března 2024. Riziko, že budou čeští uživatelé napadeni ransomwarem, v porovnání s předchozím kvartálem vzrostlo o 90 % a meziročně pak o 34 %.

ZOWIE představuje svoji první bezdrátovou myš U2 pro esport
Hrozí malware AsyncRAT, útočníci jím spustí i DDoS útok
Ondřej Říha: Využití a budoucnost bankovní identity
e-Government: jen 50 {94956223523e30c8113a3a8d6a5ce4812a2cbdf57d9d14e19ce953758f5ce762} Čechů pošle státní správě formulář elektronicky

Výzkumníci Avastu ve společnosti Gen zjistili výrazný nárůst vyděračského ransomwaru v období od ledna do března 2024. Riziko, že budou čeští uživatelé napadeni ransomwarem, v porovnání s předchozím kvartálem vzrostlo o 90 % a meziročně pak o 34 %.

K nejčastěji zablokovaným kmenům v 1. čtvrtletí tohoto roku patřil ransomware STOP (nebo také Djvu), WannaCry, TargetCompany, Makop či HiddenTear.

Ransomware je typ škodlivého softwaru, který oběti zašifruje soubory a následně po ní žádá poplatek (většinou v kryptoměnách) za zaslání klíče, kterým je opět dešifruje.

Zároveň často kyberútočníkovi umožní soubory stáhnout (exfiltrovat), aby uživatele mohl dále vydírat hrozbami jejich zveřejnění. V případě napadení ransomwarem bezpečnostní experti důrazně doporučují výkupné neplatit, protože se nelze spolehnout na čestné jednání útočníků a nadto je to bude motivovat k další činnosti.

Ochrana proti ransomwaru není snadná, přesto je možné jít bezpečnosti naproti zejména pravidelným zálohováním nebo využíváním kvalitního antivirového programu, jako je Avast Free Antivirus.

Kromě ransomwaru představuje největší riziko sociální inženýrství, tedy hrozby, které manipulují s lidmi. Podvody, phishing a malvertising totiž tvoří 90 % všech hrozeb na mobilních zařízeních a 87 % hrozeb na počítačích.

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0