Adware se v pětině případů šíří přes falešné mobilní hry, které napodobují Minecraft

DomůKyberbezpečnost

Adware se v pětině případů šíří přes falešné mobilní hry, které napodobují Minecraft

Falešné verze her a aplikací zůstávají hlavním rizikem pro uživatele platformy Android v Česku.

Avast: Google Play stále nabízí skryté reklamy vydávající se za herní aplikace
Hrozby pro macOS: Zdrojem adwaru falešné aplikace pro stažení torrentů
Rizikem pro počítače s macOS je zejména adware
INFO: v Google Play 47 adware aplikací

Falešné verze her a aplikací zůstávají hlavním rizikem pro uživatele platformy Android v Česku. V dubnu se do čela pravidelné statistiky kybernetických hrozeb od společnosti ESET vyšplhal adware Hiddad, a to ve více než pětině všech detekovaných případů.

Nadále se šíří hlavně prostřednictvím aplikací napodobujících velmi populární hru Minecraft. Varování před falešnými verzemi her zůstává také v případě adwaru Andreed, a to i přes první výraznější pokles v počtu jeho detekcí. V dubnu se poprvé v letošním roce objevil také škodlivý kód GriftHorse, který dokáže uživatele bez jeho vědomí přihlásit k placeným SMS službám.

Na přední místa pravidelné statistiky se v dubnu s více než pětinou všech zachycených případů vyšplhal adware Hiddad. Útočníci již několikátý měsíc po sobě sází na úspěch hry Minecraft a škodlivý kód Hiddad šíří prostřednictvím aplikací, které tuto velmi populární hru napodobují.

„Adware Hiddad detekujeme na předních místech pravidelné statistiky již několikátý měsíc po sobě, v dubnu nás ale překvapil svou zvýšenou aktivitou, především ke konci měsíce,“ vysvětluje Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce společnosti ESET. „Strategie šíření adwaru Hiddad se zatím nemění, pravděpodobně proto, že je v Česku zkrátka úspěšná – Hiddad se v dubnu nejčastěji skrýval ve hrách Block Crazy Robo World a Block Sun Earth, ve kterých mají hráči za úkol vytvářet svět z kostek tak, jak to známe právě z velmi populární hry Minecraft.“

Bezpečnostní specialisté varují také před falešnou hrou Scrap Metal Factory a modifikací pro hry Back Wars, jejichž prostřednictvím se pak v dubnu šířil adware Andreed. Ten je hlavním rizikem pro české uživatele zhruba od loňského jara. V letošním dubnu počet jeho detekcí poprvé výrazněji klesl. Bezpečnostní experti nicméně neočekávají, že by z českého prostředí úplně vymizel.

Uživatelé mohou platit za služby, o kterých ani neví

Novým typem škodlivého kódu byl pak v dubnu trojský kůň GriftHorse. V Česku se sice neobjevil poprvé, nepatří ale ani mezi pravidelné hrozby na platformě Android. Nejsilnější útočná kampaň proběhla 19. dubna.

„Trojský kůň GriftHorse se podobně jako ostatní škodlivé kódy na platformě Android šíří prostřednictvím upravených aplikací. V dubnu jsme ho například detekovali v aplikaci přehrávající různé zvuky nebo v hráčské aplikaci využívající kryptoměny,“ říká Jirkal. „Trojský kůň GriftHorse dokáže uživatele bez jejich vědomí přihlásit k placeným službám. Po tom, co infikuje zařízení, zobrazuje různá oznámení s domnělými výhrami, dokud na nějakou z nich uživatel neklikne. Vzápětí je uživatel přesměrován na webovou stránku, kde má zadat k ověření své telefonní číslo, ve skutečnosti ho ale poskytuje prémiové SMS službě. Uživatelé si přitom nemusí plateb hned všimnout a peníze se jim tak mohou strhávat i několik měsíců. Protože uživatelé se k placené službě přihlásí vlastně sami a dobrovolně, je zpravidla nemožné, aby své peníze získali zpět.“

Manipulace a podvodná komunikace jako nástroj kybernetických útočníků

Pro útočníky jsou falešné verze různých aplikací pro operační systém Android osvědčeným způsobem, jak do zařízení uživatelů doručit škodlivé kódy. Adware a další malware záměrně schovávají do her a nástrojů, které jsou spojeny s nějakým trendem – právě populární hry a aplikace, které jsou na stránkách třetích stran ke stažení většinou zdarma nebo spolu s dalšími aplikacemi nebo softwarem za výhodnou cenu, jsou pro uživatele velkým lákadlem.

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0