Agentura AFP zažalovala Muskovu společnost X, někdejší Twitter, kvůli platbám

DomůByznys

Agentura AFP zažalovala Muskovu společnost X, někdejší Twitter, kvůli platbám

Francouzská tisková agentura AFP zažalovala společnost X Elona Muska.

Nový trojský kůň odcizí citlivé údaje přímo z bankovní aplikace
Za třetinou útoků u nás stál jediný malware, terčem jsou uživatelská hesla
E-commerce v ČR: V roce 2020 dosáhla hodnota online prodeje 196 miliard Kč
Největší kryptoměna bitcoin vystoupala na více než 465 000 korun

Francouzská tisková agentura AFP zažalovala společnost X Elona Muska. Provozovatele sociální sítě, která byla dříve známá pod jménem Twitter, obvinila, že s ní neprojednal platby za šíření obsahu.

Informovala o tom agentura Reuters. Společnost X na její žádost o komentář nereagovala.

Francie v roce 2019 zavedla práva související s právem autorským (neighbouring rights), která zavazují velké internetové platformy zahájit s vydavateli jednání o odměně za zpravodajství.

„Agentura Agence France-Presse je znepokojena tím, že Twitter (nedávno přejmenovaný na X) jednoznačně odmítl zahájit diskusi ohledně uplatnění práv souvisejících s právem autorským pro oblast zpravodajství,“ uvedla tisková agentura v prohlášení.

„Je to bizarní. Chtějí, abychom jim platili za návštěvnost jejich stránek, kde mají příjmy z reklamy a my ne!“, kritizoval krok AFP Musk na sociální síti X.

V roce 2021 uložil francouzský antimonopolní úřad společnosti Google ze skupiny Alphabet pokutu 500 milionů eur (12 miliard Kč) za to, že nedodržela pokyny, jak ve Francii jednat s vydavateli.

Google se poté zavázal spor vyřešit a oznámil dohody s agenturou AFP a několika dalšími předními francouzskými zpravodajskými organizacemi. Obdobně podepsala dohody s některými francouzskými vydavateli platforma Facebook společnosti Meta Platforms.

Musk koupil Twitter loni za 44 miliard dolarů (nyní zhruba 965 miliard Kč). Platformu výrazně proměnil. Ihned po jejím převzetí začal masivně propouštět, podle serveru CNBC počet zaměstnanců od jeho nástupu klesl až o 82 procent. To Musk odmítá. Kritici jeho přístupu poukazují například na rozvolněné moderování obsahu a část jich tvrdí, že síť je nespolehlivá. Z těchto a dalších důvodů se Twitter potýká s masivním odlivem inzerentů. Před necelými dvěma týdny firma oznámila takzvaný rebranding, tedy změnu identity značky na X.

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0