Českou technologii HAIDI proti nemocničním infekcím nasazuje FN Motol

DomůSoftware

Českou technologii HAIDI proti nemocničním infekcím nasazuje FN Motol

Českou technologii HAIDI, bojující s nemocničními infekcemi, nasazuje Fakultní nemocnice v Motole.

Technologie Haidi se rozšiřuje do dalších nemocnic v Brně, Zlíně či Liberci
Experti identifikovali virus, který útočí nemocnice. Lze ho obejít stiskem tří kláves
Počet kyberútoků na nemocnice vzrostl za dva měsíce o 45 procent
Hrozba: Stát příliš nehlídá IT systémy nemocnic.

Lékařům pomáhá identifikovat rizika spojená s nemocničními infekcemi, generovat přesnější výstupy a šetřit hodiny času – nástroj HAIDI české technologické společnosti Datlowe nově používá největší tuzemské zdravotnické zařízení – Fakultní nemocnice v Motole.

HAIDI nasazují také nemocnice v Českých Budějovicích, Prachaticích a Písku, celkem tedy u dalších 4 000 lůžek akutní i následné péče. Dnes tak v ostrém provozu pomáhá lékařům a dalším specialistům u více než třetiny celkové lůžkové kapacity českých nemocnic. Společnost Datlowe, která v letošním roce nasadila do nemocnic svůj druhý produkt MERIE, nově v růstu a expanzi do zahraničí podpořila investiční společnost 22 Hor Invest manželů Horváthových, založená po exitu společnosti GeneProof. Kromě kapitálu a znalostí v healthtechu přináší české firmě také zkušenosti z oblasti výzkumu a klinické praxe.

„Tři tisíce normostran textu – takový objem dat dnes vygeneruje středně velká česká nemocnice každý den. Tato data jsou velice cenná, neboť obsahují obrovské množství informací a souvislostí, které mají potenciál násobně zkvalitnit zdravotní péči. Zpracovávat a vyhodnocovat data manuálně je však pro zdravotnický personál velice neefektivní a náročné. Naše technologie jej této rutiny zbavují a pomáhají přinášet užitečné výstupy,“ vysvětluje potenciál produktů Datlowe spoluzakladatel společnosti a CEO Jakub Kozák.

Odhalit rizika a ušetřit čas

První technologií, kterou společnost Datlowe nemocnicím představila, je HAIDI. Ta pomáhá personálu interpretovat zdravotnická data do přehledu možných rizik způsobených nemocničními infekcemi. Zkušenost lékařů ukázala, že dokáže ušetřit až 80 % času, který odborníci jejich odhalování každý den věnují.

Technologii HAIDI nově nasadila do ostrého provozu Fakultní nemocnice v Motole, která je nejen největším zdravotnickým zařízením v České republice, ale i jedním z největších v Evropě. Kromě FN Motol HAIDI nově pomáhá v nemocnicích v Českých Budějovicích, Prachaticích a Písku. Dohromady tak pomáhá zlepšovat zdravotní péči u více než třetiny lůžek akutní a následné péče. Nasazena je mimo jiné také v Rakousku a na Slovensku.

„Skutečnost, že náš produkt využívá tak zásadní zdravotnické centrum jako právě FN Motol, je pro naši společnost velký milník. Hladké nasazení naší technologie by nebylo možné bez nadstandardní spolupráce s Oddělením informačních systémů. Věřím, že výsledky HAIDI ve FN Motol přispějí k jejímu dalšímu rozšiřování nejen v českých, ale i zahraničních nemocnicích. Velice mne těší také pozitivní zpětná vazba, které se HAIDI dostalo od specialistů z nemocnice Písek,“ říká Kozák.

„Technologie HAIDI je pro nás skutečně cenným nástrojem. Pomáhá nám odhalit násobně větší množství zdravotních rizik a souvislostí, kterých bychom manuální analýzou dosáhli jen velice obtížně. Díky automatizaci můžeme lépe nastavovat preventivní opatření a ušetřit hodiny času, které náš personál může věnovat péči o pacienty,“ popisuje očekávání a první zkušenosti s HAIDI MUDr. Jarmila Rážová, Ph.D., vedoucí lékařka Oddělení nemocniční hygieny a epidemiologie Fakultní nemocnice v Motole.

Druhou technologií společnosti Datlowe, kterou dnes odborníci v českých nemocnicích využívají, je MERIE. Ta analyzuje veškerá dostupná zdravotnická data a pomáhá klinickým farmaceutům odhalovat pacienty, u kterých hrozí lékové problémy. MERIE šetří čas, který by jinak věnovali rutinnímu screeningu všech pacientů, a umožňuje jim zaměřit se na ty, u nichž je rozvoj problémů spojených s medikací pravděpodobný.

Expanze na zahraniční trhy

Společnost Datlowe nově v růstu podpořila investiční společnost 22 Hor Invest, kterou založili manželé Horváthovi po úspěšném exitu biotechnologické společnosti GeneProof. Kromě kapitálu a odborných znalostí tedy přináší společnosti i zkušenosti z vysoce regulované oblasti vývoje zdravotnických prostředků a jejich certifikace.

„Když jsem v roce 1995 začínal jako jeden z prvních v naší republice s diagnostikou závažných infekčních onemocnění metodou PCR, věřil jsem, že tato technologie výrazně změní oblast diagnostiky a bude mít zásadní dopad na efektivnější léčbu pacientů. V současné době je pro mě takovým game changerem možnost využití a zpracování obrovského množství nestrukturovaných zdravotnických dat v nemocnicích za pomoci umělé inteligence,“ říká Radek Horváth. Investované prostředky hodlá společnost Datlowe využít zejména pro technologický rozvoj a škálování svých produktů, ale i expanzi na další zahraniční trhy.

„Společnost 22 Hor Invest jsme založili s cílem podporovat zajímavé projekty především v oblasti healthtechu, kterou dobře známe a využijeme zde svoje rozsáhlé znalosti a zkušenosti. Firma Datlowe nás zaujala nejen vysokou mírou profesionality a odbornosti, ale také týmem skvělých lidí. Moc se těšíme na spolupráci,“ dodává Pavla Horváthová.

„Podpora, které se nám od manželů Horváthových dostalo, je pro rozvoj naší společnosti a technologií zásadní. Našemu týmu přináší nejen kapitál a bohaté manažerské zkušenosti z oblasti vývoje zdravotnických prostředků, ale také odborné zkušenosti z klinického prostředí a chuť zapojit se do produktového rozvoje. Věřím, že pro náš tým budou velkou posilou,“ dodává Kozák.

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0