Kyberútok na nemocnici v Benešově: nefungují žádné přístroje!

DomůKyberbezpečnostSoftware

Kyberútok na nemocnici v Benešově: nefungují žádné přístroje!

Provoz benešovské nemocnice ochromil počítačový kryptovirus, který v noci na středu napadl nemocniční počítačový systém.

Slovenská diplomacie se stala cílem kybernetického útoku
Kybernetické útoky míří na strategická odvětví, aktuálně na těžební společnost OKD
Počet kyberútoků na nemocnice vzrostl za dva měsíce o 45 {94956223523e30c8113a3a8d6a5ce4812a2cbdf57d9d14e19ce953758f5ce762}
Hrozba: Stát příliš nehlídá IT systémy nemocnic.
Dnes během noci došlo k útoku kryptoviru na strategické ICT systémy středočeské nemocnice v Benešově. Nyní údajně nefungují přístroje, což může mít přímý vliv na zdraví pacientů.

Útoky na kritickou infrastrukturu, které ochromují systémy velkých institucí, patří přitom svým dopadem mezi nejvíce nebezpečné.

Nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace jsou zrušené.

Nemocnice žádá pacienty, aby si k návštěvě vybrali jiné zařízení, řekl ve středu mluvčí nemocnice Petr Ballek. Akcionářem nemocnice je Středočeský kraj.

Událost nastala ve 02.50, na nápravě intenzivně pracují IT specialisté. „V současné době je významně omezen provoz nemocnice. Nelze spustit žádný laboratorní ani jiný přístroj včetně počítačové sítě,“ uvedl Ballek před půl osmou ranní.

”Nejpravděpodobnější je necílený plošný útok, například napadení systémů pomocí malware. K nákaze stačí například otevřít přílohu emailu neopatrným zaměstnancem a dojde k ohrožení v podobě úniku citlivých dat, vypnutí zařízení, nebo zašifrování dat a následnému vydírání, jak jsme byli svědky například v nemocnici v Janově u Rokycan. V této chvíli ale bližší informace nejsou dostupné a může se jednat i o cílený útok přímo na zařízení,” dodal analytik Centra kyberbezpečnosti Luděk Sefzig

„V současné době je významně omezen provoz nemocnice. Nelze spustit žádný laboratorní ani jiný přístroj včetně počítačové sítě. Prosíme všechny pacienty, kteří nemusí bezpodmínečně navštívit benešovskou nemocnici, aby svou návštěvu doložili nebo se obrátili na jiné zdravotnické zařízení,“ dodává mluvčí nemocnice.

V nemocnici podle něj zasedá krizový štáb, o situaci byla informována záchranná služba a další zdravotnická zařízení v okolí.

Benešovská nemocnice má spádovou oblast se 120 tisíci obyvateli, v turistické sezoně je to až čtvrt milionu lidí. Poskytuje péči pacientům z Benešovska, z Votic, Vlašimi, Sedlčan, Sázavy a jejich okolí a z okresů Praha-východ, Praha-západ a Tábor.

Zdroj: iRozhlas.cz

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0