Google vyhrál soudní spor nad Oracle o využití kódu na Android.
Nejvyšší soud USA v pondělí potvrdil velké vítězství společnosti Alphabet Inc., provozující Google, ve vleklém soudním sporu, když rozhodl, že jeho použití softwarového kódu společnosti Oracle Corp. k vytvoření operačního systému Android, který běží na většině světových smartphonů, neporušilo federální zákon o autorských právech.
V rozhodnutí 6 proti 2 soudci zrušili rozhodnutí nižšího soudu, že zahrnutí softwarového kódu společnosti Oracle do systému Android nepředstavuje spravedlivé použití podle zákona USA o autorských právech. Soudce Stephen Breyer, který hlasoval pro většinu, uvedl, že umožnění společnosti Oracle prosazovat autorská práva na její kód by poškodilo veřejnost tím, že by se stalo „zámkem omezujícím budoucí kreativitu nových programů. Pouze Oracle by držel klíč.“
Společnosti Oracle a Google, dva technologické giganty z Kalifornie, s celkovými ročními příjmy přesahujícími 175 miliard dolarů, se hádají, protože společnost Oracle v roce 2010 žalovala za porušení autorských práv u federálního soudu v San Francisku. Google se odvolal proti rozhodnutí amerického odvolacího soudu pro federální okruh ve Washingtonu z roku 2018, které oživilo žalobu.
Americký Nejvyšší soud rozhodl, že Google použil 11 tisíc řádek kódu Oraclu v operačním systému Android férově a nedošlo tím pádem k porušení autorských práv. Oracle se za to s Googlem soudí už od roku 2010 a ačkoliv mu soud nižší instance dal dříve zapravdu, Nejvyšší soud nyní většinou šesti porotců proti dvěma vyhověl Googlu.
Spor se týkal Java API od Oraclu, které využívají programátoři po celém světě. Kdyby Oracle spor vyhrál, podle soudce Breyera by to ohrozilo budoucí vývojářskou kreativitu.
Oracle s tímto rozhodnutím nesouhlasí, protože Google se podle něj chová jako monopolista, který ohrožuje konkurenceschopnost dalších firem. Naopak podle Googlu jde o vítězství pro inovace a interoperabilitu.
Zpravodajství BBC uvedlo, že většina soudců souhlasí s tím, že Google kód okopíroval, ale šlo o „řádnéužití materiálu.“ Na počítačový kód podle soudu nelze aplikovat tradiční pojetí autorských práv. Podle soudce Clarence Thomase, který s rozhodnutím kolegů nesouhlasil, ale výsledek sporu „vykuchalo“ copyright. Problematické je podle něj i to, že většina soudců se neshodla, zda kód vůbec podléhal autorským právům.
Zdroj: Reuters Tech a BBC
KOMENTÁŘE