Jak vybrat nejvhodnější poměr stran na televizi či projektoru?

DomůHardware

Jak vybrat nejvhodnější poměr stran na televizi či projektoru?

Zvolit si správný formát obrazu u své televize či projekčního plátna nemusí být vůbec jednoduché. Jaké jsou dostupné formáty? A jaký poměr stran bude nejlépe vyhovovat konkrétním potřebám?

Lidé na domovské stránce Seznam.cz stráví denně kolem dvaceti minut
Televize Seznam dosáhla loni na tržby 104 milionů korun
Na trh vstoupil nový fintech startup Flowpay.io s odlišným hodnocením rizika
CMA: Převzetí Activision Blizzard Microsoftem může narušit hospodářskou soutěž

Zvolit si správný formát obrazu u své televize či projekčního plátna nemusí být vůbec jednoduché. Jaké jsou dostupné formáty? A jaký poměr stran bude nejlépe vyhovovat konkrétním potřebám?

„Formát obrazu je dán poměrem šířky obrazu k jeho výšce. Běžně se udává dvěma čísly, která jsou od sebe oddělena dvojtečkou, například 16:9. U formátu 16:9 je obraz 16 jednotek široký a 9 jednotek vysoký,“ říká Michal Černý ze společnosti Audiopro a dodává: „Dříve bylo nejběžnější nativní rozlišení profesionálních AV projektorů WUXGA (1920 x 1200 pixelů) s poměrem stran 16:10. To je však nyní nahrazováno rozlišením 4K (UHD) ve formátu 16:9 (3840 x 2160 pixelů).“ 

Při výběru formátu je důležité vzít v úvahu poměr stran a standard velikosti obrazu

Poměr stran vašeho obsahu: naprostá většina obsahu je ve formátu 16:9. Samozřejmě stojí za to si to ověřit, ale jedná se o výchozí možnost.  Standard velikosti obrazu, tzv. DISCAC: Standard DISCAS pomáhá stanovit minimální velikost – respektive výšku – obrazu, která je potřebná k tomu, aby diváci v zadní části místnosti viděli obsah dostačujícím způsobem. Jedná se o důležitý krok. Pokud je toto špatně, nic jiného divákům vzadu nepomůže.

Pokud má váš obsah formát 16:10 i 16:9 nebo si nejste jistí, je potřeba se zabývat tím, jaký dopad může mít zobrazení obsahu určitého formátu na ploše s jiným poměrem stran. Zobrazení obsahu ve formátu 16:10 na obrazovce 16:9 se výška obrazu zmenší, zatímco při zobrazení formátu 16:10 na ploše s poměrem stran 16:9 zůstane výška zachována v plné velikosti.

32:9, 28:9 nebo 21:9?

Vedle běžně používaných formátů 16:9 a 16:10 společnost Microsoft v roce 2022 uvedla na trh tzv. Front Row. Jedná se o rozvržení obrazovky s ultra širokým poměrem stran, které je uzpůsobeno tak, aby dokázalo zvládat více oken potřebných k provedení hybridních schůzek či výuky, kde se vedle velkého okna s hlavním obsahem a dalších dialogových oken v dostatečné velikosti zobrazují také okna vzdálených účastníků. První instalace Front Row využívaly dva vedle sebe umístěné projektory 16:9, které vytvářely sdružený formát 32:9. Toto provedení je však poměrně náročné na instalaci a může vést k tomu, že se osoby sedící po stranách ocitnou v nedobrém pozorovacím úhlu.

Kvalitnějších výsledků bylo dosaženo metodou „Edge Blending“, kdy se obrazy dvou projektorů překrývají a vytvářejí souvislý „bezešvý“ celek. Formát tohoto řešení se pohyboval kolem 28:9, ale s finálním rozhodnutím Microsoftu přejít na 21:9, se i tento přístup stal bezpředmětným. Formát 21:9 byl potvrzen jako daný poměr stran pro Microsoft Front Row s využitím jednoho projektu a projekčního plátna s technologií ALR (pro odmítnutí ambientního světla).

„Formát 21:9 se také ukázal jako ideální volba pro uživatele, kteří chtějí nahradit své dosluhující teleprezenční systémy Cisco. Pro uživatele, kteří si stále nejsou jisti, že budou používat pouze Front Row a formát 21:9, a proto potřebují zobrazovací plochu, která zobrazuje obsah 16:9 i 21:9, je řešením použít velkou projekční plochu ve formátu 16:9 s ALR a minimální úhlopříčkou 120.“ Toto řešení umožňuje používat obsah Front Row i formát 16:9 na stejné zobrazovací ploše,“ uzavírá Michal Černý z Audiopro.

Zdroj: TZ Audiopro

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0