Datové schránky budou automaticky zřizovány i lidem s pozastavenou živností

DomůSoftware

Datové schránky budou automaticky zřizovány i lidem s pozastavenou živností

Počátkem příštího roku budou „podnikatelské“ datové schránky automaticky zřízeny i osobám, které pouze pozastavily (přerušily), ale nezrušily svou živnost.

Novým generálním ředitelem Daktely je Jiří Havlíček
Aplikaci eDoklady využívá už přes 400 tisíc občanů
Mews rostly tržby o 116 {94956223523e30c8113a3a8d6a5ce4812a2cbdf57d9d14e19ce953758f5ce762}, start-up otevřel kanceláře v Nizozemsku a Španělsku
E-commerce: O 40 % méně dat kvůli cookies i problémy s platebními bránami

Počátkem příštího roku budou „podnikatelské“ datové schránky automaticky zřízeny i osobám, které pouze pozastavily (přerušily), ale nezrušily svou živnost. Co jim ale do nich budou úřady doručovat, když právě nepodnikají?

Systém datových schránek čekají v roce 2023 pravděpodobně velké změny,  do roku dalšího. Nové poznatky zazněly na konferenci e-government 20:10 v Mikulově. Jaké nové informace k datovým schránkám přinesla?

Hlavní obrysy změn v datových schránkách:

  • počínaje 1. 1. 2023 bude datová schránka (nepodnikající) fyzické osoby (tj. DS FO) ihned zřízena každé fyzické osobě, která použije svou identitu občana k přihlášení „přes NIA“ (pokud svou DS FO ještě nemá)
  • v průběhu ledna až března 2023 budou zřízeny datové schránky všem osobám zapsaným v základním registru osob (ROSu), a to:
    datové schránky podnikající fyzické osoby (DS PFO) všem podnikajícím fyzickým osobám (pokud svou DS PFO dosud nemají)
    datové schránky právnické osoby (DS PO) všem právnickým osobám (pokud ještě DS PO nemají)
  • v červenci 2023 budou zřízeny profesní datové schránky pro autorizované osoby (architekty, inženýry, techniky a úředně oprávněné zeměměřické inženýry)

Podle informací České pošty by v systému dat. schránek mělo ke stávajícímu počtu cca 1,4 milionu schránek nově přibýt na 3 miliony nových schránek.

Vysvětlení počtů tkví v zákoně (ve verzi účinné od 1. 1. 2023), kde je uvedeno, že datová schránka podnikající fyzické osoby (DS PFO) bude zřízena každé podnikající fyzické osobě, která je uvedena „v zákonem stanovené evidenci či rejstříku“. A tou by  zde měl být živnostenský rejstřík, jehož obsah se „promítá“ do obsahu základního registru osob (ROSu). A v živnostenském rejstříku (a následně i v ROSu) jsou uvedeny (zahrnuty) i ty osoby, jejichž podnikání (živnost) bylo přerušeno, resp. pozastaveno.

Pokud se podíváme do statistik podnikatelů od Ministerstva průmyslu a obchodu, pod které živnostenský rejstřík spadá, skutečně zde najdeme cca 2,1 milionu podnikajících fyzických osob (včetně cizinců). Zřejmě tedy včetně cca 1 milionu těch, kteří svou živnost pozastavili (přerušili) a nejsou uváděni v počtech OSVČ, které jsou kvůli tomu adekvátně nižší.

Více v článku zdrojového serveru.

Zdroj: J. Peterka (Lupa.cz)

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0