Kyberútoky na klíčové evropské distributory nafty, benzínu a topného oleje

DomůKyberbezpečnost

Kyberútoky na klíčové evropské distributory nafty, benzínu a topného oleje

Společnosti Mabanaft a Oiltanking Deutschland, evropští distributoři nafty, benzínu a topného oleje, ohlašují rozsáhlé kybernetické útoky.

Kyberpodvodníci zkouší okrádat fotbalové fanoušky
Trojan Dridex jedničkou mezi kyberhrozbami, souvisí s nárůstem ransomware útoků
Podvodné instalátory na stažení her nebo jiného software jsou malware hrozbou
Analýza DDoS útoků: na české firmy se v dubnu útočilo z Ruska a Thajska

Společnosti Mabanaft a Oiltanking Deutschland, evropští distributoři nafty, benzínu a topného oleje, ohlašují rozsáhlé kybernetické útoky.

Útok, který se zaměřil na přední obchodníky s ropou, narušil platební transakce na stovkách čerpacích stanic. Společnost Mabanaf v úterý uvedla, že její IT systémy byly narušeny a její provoz přerušen. Ve středu zprostředkovatel, který zajišťuje dodávky paliva zákazníkům do vnitrozemí přes řeku Rýn, uvedl, že postiženy byly také četné terminály v centru pro obchodování s ropou na trase Amsterdam-Rotterdam-Antverpy.

Incidenty slouží jako připomínka toho, jak se kybernetická bezpečnost stává rostoucím problémem v ropném průmyslu. V loňském roce společnost Colonial Pipeline Co. zaplatila výkupné poté, co ji hacker donutil uzavřít největší palivový plynovod v USA, což mělo za následek nedostatek na čerpacích stanicích a prudké nárůsty cen.

Komentář kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies:

„Kyberzločinci se logicky snaží udeřit na místa, kde to nejvíc bolí. Útoky na společnosti Mabanaft a Oiltanking Deutschland, distributory nafty, benzínu a topného oleje, potvrzují předchozí trend, kdy se ransomwarové gangy zaměřují na kritickou infrastrukturu. Podle naší výroční zprávy došlo v roce 2021 k dramatickému nárůstu kybernetických útoků na veřejné služby o 274 {94956223523e30c8113a3a8d6a5ce4812a2cbdf57d9d14e19ce953758f5ce762} ve srovnání s předchozím rokem.

Kyberzločinci zaútočili na Mabanaft a Oiltanking Deutschland z jasného důvodu. Velmi strategicky si vybrali společnosti, kde úspěšný útok způsobí lavinový efekt. Hackeři dnes nepřemýšlí jenom o primárním cíli, ale také o dalších vlnách, které pomohou zvýšit šanci na jejich zisky. Jakékoli narušení činnosti klíčových společností může mít celostátní i celoevropský dopad. Ceny pohonných hmot a plynu se mohou rychle vymknout kontrole a zásadně ovlivnit každodenní život lidí, což vytváří drtivý tlak na oběti ransomwarového útoku, aby ustoupily a splnily požadavky kyberzločinců. Motivace je podobná jako při útoku na plynovod Colonial Pipleline, kdy se výkupné pohybovalo kolem 4,4 milionů dolarů.

Opakovaně před ransomwarem varujeme, jakékoli podcenění rizika je totiž velmi tvrdě potrestáno. Vzdělávejte zaměstnance, používejte pokročilá preventivní řešení a buďte ostražití i o svátcích a víkendech, protože ransomwarové gangy rády útočí v neobvyklých časech, aby maximalizovaly způsobené škody,“ říká Peter Kovalčík, Regional Director, Security Engineering EE v kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.

Zdroj: Bloomberg

 

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0