Dne prvního února 2023 oficiálně nastoupil do funkce vůbec první ředitel Digitální a informační agentury (DIA) Martin Mesršmíd.
Dne prvního února 2023 oficiálně nastoupil do funkce vůbec první ředitel Digitální a informační agentury (DIA) Martin Mesršmíd.
DIA vznikla jako další z pokusů, jak transformovat digitalizaci a e-government v Česku, projekt prosadil tým kolem místopředsedy vlády pro digitalizaci Ivana Bartoše, pod kterého agentura také bude spadat.
Dříve působil jako expert zabývající se ochranou identity a jeden z vrcholných manažerů společnosti Avast. Petr Kuchař, který působí jako ředitel odboru hlavního architekta eGovernmentu, bude jeho zástupcem. Po dnešním jednání kabinetu o tom na tiskové konferenci informoval vicepremiér zodpovědný za digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Naplno fungovat má začít agentura od dubna.
Bartoš řekl, že osoba ředitele bude pro úspěch agentury klíčová. Bylo podle něj důležité, aby nalezl člověka, který bude mít dostatečné odborné kompetence i schopnosti komunikovat. Na místo vypsal Bartoš výběrové řízení, které mělo tři kola. Mesršmíd je podle něj odborně erudovaný a má za sebou 15 let v oboru.
Do výběrového řízení se podle podkladů, které má ČTK k dispozici, přihlásilo 30 zájemců, z toho tři ženy. Na výsledku výběrového řízení se komise shodla jednomyslně.
Digitální a informační agentura vznikla letos k 1. lednu, je novým ústředním orgánem státní správy s vlastním rozpočtem. Právo nominovat šéfa DIA má člen vlády, který zastává místo předsedy Rady vlády pro informační společnost, v současnosti tedy Bartoš. Pro zřízení formálních kroků pro vznik agentury vláda jmenovala 23. listopadu loňského roku Michala Peška. Jeho funkce nyní zaniká.
Naplno má nová agentura fungovat od začátku letošního dubna, má mimo jiné od ministerstva vnitra převzít správu základních registrů, ale také Czech Pointu nebo Portálu občana. Jejím úkolem je také propojit informační systémy veřejné správy a zajistit nadresortní sdílení digitálních služeb. Pod správou DIA mají už letos vzniknout nové služby, které jsou určené přímo občanům, například elektronická peněženka.
Podle Bartoše agentura umožní efektivní sdílení informací mezi státními organizacemi i prosazování jednotných řešení napříč státní správou. Slibuje si od ní také úspory v nákladech na lidi i na informační technologie.
KOMENTÁŘE