Umělá inteligence nahradí programátory, ale jen ty špatné, říká šéf IT firmy Y Soft Ondřej Krajíček v rozhovoru s odborným portálem FocusOn.cz
Umělá inteligence nahradí programátory, ale jen ty špatné, říká šéf IT firmy Y Soft Ondřej Krajíček v rozhovoru s odborným portálem FocusOn.cz.
Najmout programátory už zase není až takový problém. O tom, jak se propouštění ve velkých technologických firmách projevilo na trhu práce, ale i o investování do startupů nebo digitalizaci české státní správy si v rozhovoru povídali redaktoři portálu FocusOn.cz s Ondřejem Krajíčkem, technickým ředitelem společnosti Y Soft a viceprezidentem Americké obchodní komory v České republice.
Vedle Americké obchodní komory působíte také jako technický ředitel IT firmyY Soft. Můžete nám představit, v čem podniká?
Je to česká firma, která existuje od roku 2000. Někdy v roce 2003 jsme se začali zabývat tiskovými řešeními a digitalizací dokumentů. Já konkrétně působím ve firmě od roku 2007, kdy jsme zahájili mezinárodní expanzi. Dnes už se snažíme prostředí tisků přerůstat a rozšiřujeme své působení o jiné technologie i trhy – zabýváme se třeba robotikou, dalšími aplikacemi v oblasti HR apod.
Určitě zaměstnáváte spoustu programátorů. Teď se hodně řeší umělá inteligence ChatGPT, mají pracovníci v IT strach o své budoucí uplatnění?
To je otázka, na kterou jsou dvě odpovědi. ChatGPT podle mě nahradí hlavně špatné programátory. Na druhou stranu už se začínají objevovat i studie, které říkají, že nikdy nenahradí práci vývojářů jako celek, ale spíš je bude posouvat dál v tom, čím se zabývají. Místo toho, aby člověk musel trávit mnoho času šílenou rutinou, bude víc zapojovat intelektuální schopnosti, protože robot za vás stereotypní činnosti vyřeší.
Jak je vůbec dnes složité sehnat programátory?
Kdybyste se mě zeptali před třemi čtyřmi měsíci, asi bych tady plakal, jak je to strašně těžké. Doba se ale trochu mění, trh začíná lehce rezonovat tím, co se dělo v Americe zhruba půl až tři čtvrtě roku zpátky, kdy velké firmy začaly propouštět. Covidový růst byl takový zvláštní paradox. Už se to začíná projevovat i v Evropě.
V České republice je ale obecně v tomto oboru velký nedostatek kvalifikovaných lidí. Zlepšuje se to trochu s tím, jak se propouští a trh se zklidňuje?
Propouštění v IT není úplně přesný termín. Spíš se spousta firem snaží přijít na to, jak vlastně mají být velké. Média třeba mají hodně ráda propouštění ve Facebooku, Amazonu a Microsoftu. Když firmy na špičce technologického rozvoje najednou začnou propouštět, musí to věštit nějakou strašnou katastrofu. Ale vše je trochu jinak. Podívejte se, o kolik z hlediska počtu zaměstnanců vyrostly právě během covidových let. Teď ale epidemie začíná ustupovat, přichází nové disruptivní technologie a oni počítají, jestli dokážou růst udržet, lidi dostatečně uživit a zachovat si hospodářský výsledek. A přicházejí na to, že lidí nabrali moc. Propouštění pak není žádná katastrofa.
IT specialista junior má nástupní plat 50–60 tisíc měsíčně, ti talentovaní až 150 tisíc. Nepřispějí právě tak vysoké nástupní platy nakonec k rychlejšímu vývoj umělé inteligence, která tyto lidi nahradí?
Určitě ano. Je to jeden z hlavních tlaků, proč zrovna tyto technologie vznikají. Vezměte si jako příklad firmu, která zaměstnává tisíce lidí, přitom ne všichni jsou stejně kvalitní. Chcete samozřejmě si zachovat ty, kteří jsou opravdu dobří, těch je třeba 30 {94956223523e30c8113a3a8d6a5ce4812a2cbdf57d9d14e19ce953758f5ce762}. Ale 70 {94956223523e30c8113a3a8d6a5ce4812a2cbdf57d9d14e19ce953758f5ce762} ostatních byste rádi nějakým způsobem nahradili, protože jejich práce může být relativně snadno automatizovatelná. U malých firem je to ovšem jinak. V týmu 10 lidí budou šikovní všichni. Tam vám zase technologie mohou pomoct nahradit růst, který byste jinak museli realizovat v lidských zdrojích.
A vy sami konkrétně ChatGPT v práci používáte?
Kolegové v některých týmech zmiňované aplikace používají. Máme hodně velkou autonomii na úrovni týmů, kdy některé to používají, některé ne. Co se týče ChatGPT a podobných nástrojů, které jsou postavené na kodexových modelech, zatím ještě nejsou ve stavu, že byste jim mohli úplně věřit, pokud jde o programování. Spíš je využíváte, když si potřebujete s někým popovídat a chcete třetí názor – je to technologie, které se můžete zeptat, a postřehy, které vám řekne, když to dokážete kriticky zhodnotit, jsou užitečné.
Y Soft investuje i do startupů. Kde je hledáte?
Pro nás jde o poměrně specifickou věc. Máme relativně úzce vymezené pole působnosti jako firma, která je od začátku hardwarová a softwarová dohromady – jedno z našich specifik. Většinou se ve velkých firmách tyto věci moc nekombinují, je to hodně náročné. Snažíme se investovat do startupů, kterým dokážeme i pomoct a něco jim poradit – tedy do těch, které jsou nám v něčem podobné. Trh je pak pro nás řádově menší, než je celá startupová scéna třeba ve střední Evropě. Velice často se nám stává, že startupy za námi přicházejí na nějaké doporučení nebo si nás opravdu samy najdou. Protože fondů, které by se zaměřovaly na toto konkrétní pole, zas tolik není.
Více se dočtete ve zdrojovém článku na portálu FocusOn.cz.
KOMENTÁŘE