O2 zvýšilo zisk před zdaněním o pětinu na 7,6 miliardy Kč

DomůTELCO

O2 zvýšilo zisk před zdaněním o pětinu na 7,6 miliardy Kč

Telekomunikační firma O2 loni zvýšila konsolidovaný zisk před zdaněním o 19,6 procenta na 7,6 miliardy Kč. Výnosy operátora vzrostly o tři procenta na 34,22 miliardy korun.

Lenovo vykázalo tržby 62 miliard dolarů a čistý zisk ve výši 1,6 miliard USD
Eset v  Česku dosáhl tržeb přes 460 milionů korun, i díky novým způsobům distribuce
Meta, provozovatel Facebooku a Instagramu, na konci roku 2022 utržil 31,3 milionu dolarů
Softwarový dům eMan dosáhl obratu ve výši 259,3 milionu korun

Telekomunikační firma O2 loni zvýšila konsolidovaný zisk před zdaněním o 19,6 procenta na 7,6 miliardy Kč. Výnosy operátora vzrostly o tři procenta na 34,22 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti.

Výnosy z mobilních služeb se loni zvýšily o dvě procenta na 21,2 miliardy korun, z toho příjmy z datových služeb vzrostly o téměř 12 procent na 9,7 miliardy Kč. Výnosy z pevné sítě se zvýšily o 4,4 procenta na 13,03 miliardy korun.

O2 loni klesl počet mobilních zákazníků o šest procent na 5,67 milionu, což bylo způsobené především změnou metodiky počítání aktivních předplacených sim karet, u nichž došlo k razantnímu zkrácení aktivní doby ze 13 měsíců na tři. Počet zákazníků fixního internetu naopak vzrostl o 2,4 procenta na 900.000 a u internetové televize firma zaznamenala nárůst o 11 procent na 668.000.

Finanční výkonnost skupiny O2 v roce 2022 byla podle zprávy představenstva negativně ovlivněna především vysokou mírou inflace společně s energetickou krizí. Ty měly za následek výrazný růst provozních nákladů. Nejvýznamněji rostly náklady spojené s provozem mobilní sítě a mzdové náklady. Část těchto nákladů musela firma promítnout do některých cen svých služeb a pokračovat ve striktní kontrole jak provozních, tak investičních výdajů. Celkové náklady společnosti loni vzrostly o tři procenta na 23,28 miliardy korun.

Skupina loni prodala svou dceřinou společnost O2 Slovakia mateřské PPF, za což realizovala účetní zisk 13,2 miliardy korun. Ten následně letos odvede mateřské PPF.

Letos lze podle představenstva očekávat, že přetrvávající vysoká míra inflace bude negativně ovlivňovat finanční výkon skupiny vzhledem k souvisejícím tlakům na náklady a k poklesu reálných příjmů v ekonomice. Pokles reálných příjmů by pak mohl mít v budoucnu negativní dopad i na platební schopnost některých zákazníků.

Vlastníkem 100 procent O2 je od loňska investiční skupina PPF, která vykoupila podíly minoritních akcionářů.

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0