Podíl externistů ve vývoji IT projektů se zvýšil nad 50 procent

DomůLidé

Podíl externistů ve vývoji IT projektů se zvýšil nad 50 procent

S rozmachem digitalizace výrazně roste poptávka po IT expertech, v oborech mimo IT dokonce rychlejším tempem než v samotném oboru informačních technologií.

e-Government: jen 50 {94956223523e30c8113a3a8d6a5ce4812a2cbdf57d9d14e19ce953758f5ce762} Čechů pošle státní správě formulář elektronicky
Cisco přichází s nástrojem pro asynchronní videokomunikaci
ČTÚ spouští měřicí nástroj NetTest
Packeta, provozovatel Zásilkovny, má za čtvrt roku tržby přes miliardu

S rozmachem digitalizace výrazně roste poptávka po IT expertech, v oborech mimo IT dokonce rychlejším tempem než v samotném oboru informačních technologií.

Dle odborníků ze společnosti Acamar, která firmám pomáhá s budováním vývojových týmů, rostoucí počet firem sází při realizaci svých IT projektů na externisty. Například v R&D centrech již dnes podíl IT externistů často přesahuje 50 procent a někde dokonce vystoupal nad 90 procent. Značná míra IT externistů je i ve finanční sféře či ve výrobě.

Z americké studie Burning Glass Technologies 2019 vyplývá, že zatímco v informačních technologiích vzrostl počet inzerovaných IT pozic mezi lety 2013 a 2018 o 40 procent, v oborech mimo IT jich bylo dokonce o 65 procent více. „Tento trend pokračuje i nadále a je ještě zesílen současným rozmachem digitalizace,“ říká Illya Pavlov, ředitel společnosti Acamar. Studie Burning Glass označila za obory s největší poptávkou po IT specialistech expertní a podnikové služby. V České republice obor podnikových služeb dle asociace ABSL registruje meziroční růst počtu IT specialistů o 20  procent. Místní centra poptávají například RPA inženýry, specialisty na umělou inteligenci či Big Data a celkem v nich působí již 1500 expertů na robotizaci.

Externisté zvyšují flexibilitu

Nedostatek zaměstnanců s potřebnými IT dovednostmi pak firmy stále častěji řeší využíváním externistů. „Externisté firmám poskytují mimo jiné i dnes velmi potřebnou flexibilitu. Koronavirová krize přinesla do mnoha firem nejistotu, dlouhodobé plánování nahrazuje operativní řešení situací, které s sebou může nést například i nutnost redukce týmů. A to je v případě spolupráce s externisty snazší,“ vysvětluje Illya Pavlov s tím, že spolupráce s externisty zároveň často znamená i nižší investice do infrastruktury.

Míra využívání IT externistů se liší obor od oboru. „V řadě vývojových center dnes pracuje polovina externistů, najdou se však i taková, kde se jejich podíl blíží 100 procentům,“ říká Illya Pavlov. Zajímavý je také nárůst externích specialistů v centrech podnikových služeb, kde se podle studie ABSL jejich podíl v roce 2019 zvýšil na bezmála dvojnásobek oproti předchozímu roku. Značná míra externích IT specialistů je vidět ve finančním sektoru, kde je potřeba flexibilně dodávat inovační projekty, což je důsledkem značné konkurence na tomto trhu.

Nejžádanější IT dovednosti

Přes technologickou rozmanitost se podle Illyi Pavlova hlavní poptávka v oblasti softwarového vývoje soustředí na zaběhlé a ověřené technologie Java, JavaScript a SQL. Vedle toho roste poptávka po znalosti technologií se zaměřením na Machine Learning a AI – Python, BigData (Hadoop, noSQL) a také cloud-technologie AWS, Azure nebo Google s využíváním kontejnerizace. Průmyslová R&D centra pak mají samozřejmě specifické požadavky. „Základem stále zůstává matematika, analytické a algoritmické uvažování, odpovědnost a kvalita produktu. Bez ohledu na technologii nebo obor. Tedy v případech, kdy potřebujete reálný vývoj a ne jen kódování,“ říká Illya Pavlov.

Situace v ČR tak v podstatě kopíruje americký trh, kde byly podle studie Burning Glass v technologickém sektoru nejžádanějšími požadavky na IT uchazeče softwarový vývoj, SQL, Java, Python a Linux. Ve finanční sféře byl největší zájem o znalosti SQL, datové analýzy, Javy, softwarového vývoje a Pythonu. Ve výrobním sektoru firmy nejvíce poptávaly uchazeče se znalostmi ERP, technická podpory, datové analýzy, softwarového vývoje a SQL.

Zdroj: TZ

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0