Adolf Středa z Avast: Emotet byl mezi škodlivým softwarem jako švýcarský armádní nůž

DomůKyberbezpečnost

Adolf Středa z Avast: Emotet byl mezi škodlivým softwarem jako švýcarský armádní nůž

Policii se povedlo zlikvidovat nejnebezpečnější malwarový botnet světa, který dokázal ukrást hesla i peníze z bankovních účtů.

Test Avastu odhalil jen v Barceloně půl milionu zranitelných zařízení!
Analýza hrozeb: firmám hrozí napadení hlavně ransomwarem
Avast vydává dešifrovací nástroj k vyděračskému ransomwaru Rhysida
V Česku se e-mailem šíří nástroj na krádež kryptoměn BluStealer

Policii se povedlo zlikvidovat nejnebezpečnější malwarový botnet světa, který dokázal ukrást hesla i peníze z bankovních účtů.

Emotet byl charakteristický tím, že se jednalo o malware, který skrze svůj botnet poslední roky v různých variantách dotíral zejména na podnikové počítače.

Zjednodušeně systém fungoval phishingově tak, že zločinci zkopírují karty a nabourají se do firmy. Emotet dokázal uživatelům zcizit heslo i peníze z jejich bankovního účtu a zároveň jejich zařízení přidat do botnetu využívaného k phishingovým kampaním. Aby se vyhnul odhalení antivirovými programy, využíval silné obfuskační techniky.

Do mezinárodní akce se zapojily policisté z USA, Kanady, Velké Británie, Německa, Francie, Nizozemí, Litvy a Ukrajiny a během operace získali kontrolu nad počítačovou infrastrukturou botnetu, který řídilo až několik set serverů rozesetých po celém světě.

Následující postup byl takový, že ze zlých serverů udělali hodné a přesměrovali na ně nakažené počítače obětí. Právě tak funguje botnet – struktura zavirovaných počítačů, které komunikují s řídícími servery, mohou se zapojovat do nejrůznějších malwarových kampaní, rozesílat ve velkém objemu spam, no a co je nejhorší, mohou stahovat a spouštět další škodlivý software jako službu pro zákazníky z šedé zóny internetu.

Mezinárodní skupině bezpečnostních agentur (mezi jinými Europol a FBI) se podařilo rozbít botnet malwaru Emotet. Malwarový analytik Avast Adolf Středa k tomu říká:

„Vyřazení Emotetu je velkým průlomem v boji proti kyberzločinu. Emotet byl mezi škodlivým softwarem něco jako švýcarský armádní nůž. Dovedl uživatelům zcizit heslo i peníze z jejich bankovního účtu a zároveň jejich zařízení přidat do botnetu využívaného k phishingovým kampaním. Aby se vyhnul odhalení antivirovými programy, využíval silné obfuskační techniky. Tvůrci tohoto malwaru jej nabízeli jiným kyberzločincům coby placenou službu. Vzhledem k jeho masivnímu dosahu a propojení s mnoha rozšířenými rodinami malwaru je proto zpráva o jeho rozbití policií velmi dobrou zprávou pro světovou kyberbezpečnost.“

Zdroj: Avast, média

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0