Bezpečnost v mobilním vývoji: Ochrana soukromých dat a správa mobilních zařízení

DomůSoftware

Bezpečnost v mobilním vývoji: Ochrana soukromých dat a správa mobilních zařízení

Jaké jsou současné trendy v oblasti zabezpečení mobilních aplikací, kde a jak může pomoci správa mobilních zařízení (MDM)?

Fond eMan Innovations rozšiřuje investiční portfolio o chytré domy
eMan investicí do Hardwaria vstupuje do IoT. Tržby firmy vzrostly na 224 milionů Kč
Česká IT firma eMan zakládá fintech investiční fond
Softwarový dům eMan zvýšil zisk o 11,1 milionu korun

Jaké jsou současné trendy v oblasti zabezpečení mobilních aplikací, kde a jak může pomoci správa mobilních zařízení (MDM) a jaká jsou ideální bezpečnostní opatření, která by měli vývojáři přijmout k ochraně citlivých dat a soukromí uživatelů?

Aktuální trendy

Zabezpečení mobilních aplikací je neustále se vyvíjející oblast. Luboš Hořínek ze společnosti eMan zdůrazňuje, že je důležité sledovat nejnovější trendy a reagovat na objevené zranitelnosti. „V dnešní době je díky posunu směrem ke vzdálené práci, rozšiřujícímu se internetu věcí (IoT), nebo stále většímu množství osobních informací v našich telefonech, bezpečnost mobilních aplikací důležitější než kdy dříve. Mobilní aplikace jsou branou k citlivým datům uživatele, což z nich činí významné cíle bezpečnostních útoků”, upozorňuje Hořínek.

Na straně hlavních výrobců mobilních operačních systémů je trendem v posledních letech jednoznačně ochrana soukromí dat uživatele před jejich zneužitím, a to hlavně prostřednictvím omezování dat, ke kterým aplikace mají přístup, stejně jako tlak na to, aby autoři aplikací informovali uživatele o tom, jak s jejich údaji nakládají.

Správa mobilních zařízení

Správa mobilních zařízení neboli MDM hraje důležitou roli při udržování bezpečnosti mobilních zařízení. Hořínek vysvětluje: „Řešení MDM poskytují centralizovanou kontrolu nad mobilními zařízeními a umožňují organizacím vynucovat bezpečnostní zásady a vzdáleně spravovat instalace aplikací.” Právě vynucení vyššího zabezpečení zařízení a omezení aplikací, které uživatel na zařízení může používat, významně snižuje riziko úniku citlivých dat k nepovolaným osobám.

Jaká aplikovat bezpečnostní opatření při vývoji mobilních aplikací

Aby vývojáři posílili bezpečnost mobilních aplikací, musí dodržovat řadu osvědčených postupů. Na co si dát pozor?

Zabezpečení zdrojových kódů: Ochrana tzv. zdrojových kódů aplikace proti jejich úniku a proti možnosti ovlivnění třetí stranou, k čemuž může dojít např. využitím neověřených zdrojových kódů třetí strany nebo neautorizovanými nástroji pro práci s nimi.

Penetrační testování: Ověřování bezpečnosti aplikace cílenou snahou o její prolomení.

Šifrování dat: Využití šifrování dat ukládaných lokálně, stejně jako dat posílaných na server.

Autentizace: Ověření přihlášení uživatele ideálně pomocí více faktorů.

Zabezpečené rozhraní API: Zabezpečení komunikačního rozhraní mezi aplikací a serverem, např. proti podvržení třetí stranou.

Ochrana osobních údajů: Dodržování předpisů o ochraně osobních údajů, jako je GDPR, a omezení shromažďování informací na nezbytné minimum.

Vzdělávání uživatelů: Vzdělávání uživatelů o osvědčených postupech zabezpečení, jako je nastavení silných hesel a rozpoznání pokusů o phishing.

S rostoucím používáním mobilních aplikací rostou i bezpečnostní hrozby s nimi spojené. Vývojáři musí být informováni o aktuálních trendech a v průběhu vývoje používat různá bezpečnostní opatření. Jak radí Luboš Hořínek ze společnosti eMan: „Bezpečnost by měla být vždy jednou z hlavních priorit při vývoji mobilních aplikací, obzvláště když se naše mobilní telefony stávají čím dál důležitější součástí našich životů.”

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0