Bezpečnost v mobilním vývoji: Ochrana soukromých dat a správa mobilních zařízení

DomůSoftware

Bezpečnost v mobilním vývoji: Ochrana soukromých dat a správa mobilních zařízení

Jaké jsou současné trendy v oblasti zabezpečení mobilních aplikací, kde a jak může pomoci správa mobilních zařízení (MDM)?

Softwarový dům eMan dosáhl obratu ve výši 259,3 milionu korun
Tuzemští vývojáři eMan zvýšili svůj obrat na 224 milionů korun
Fond eMan Innovations rozšiřuje investiční portfolio o chytré domy
eMan v obratu přesáhl 175 milionů korun, akcie vzrostly o třetinu

Jaké jsou současné trendy v oblasti zabezpečení mobilních aplikací, kde a jak může pomoci správa mobilních zařízení (MDM) a jaká jsou ideální bezpečnostní opatření, která by měli vývojáři přijmout k ochraně citlivých dat a soukromí uživatelů?

Aktuální trendy

Zabezpečení mobilních aplikací je neustále se vyvíjející oblast. Luboš Hořínek ze společnosti eMan zdůrazňuje, že je důležité sledovat nejnovější trendy a reagovat na objevené zranitelnosti. „V dnešní době je díky posunu směrem ke vzdálené práci, rozšiřujícímu se internetu věcí (IoT), nebo stále většímu množství osobních informací v našich telefonech, bezpečnost mobilních aplikací důležitější než kdy dříve. Mobilní aplikace jsou branou k citlivým datům uživatele, což z nich činí významné cíle bezpečnostních útoků”, upozorňuje Hořínek.

Na straně hlavních výrobců mobilních operačních systémů je trendem v posledních letech jednoznačně ochrana soukromí dat uživatele před jejich zneužitím, a to hlavně prostřednictvím omezování dat, ke kterým aplikace mají přístup, stejně jako tlak na to, aby autoři aplikací informovali uživatele o tom, jak s jejich údaji nakládají.

Správa mobilních zařízení

Správa mobilních zařízení neboli MDM hraje důležitou roli při udržování bezpečnosti mobilních zařízení. Hořínek vysvětluje: „Řešení MDM poskytují centralizovanou kontrolu nad mobilními zařízeními a umožňují organizacím vynucovat bezpečnostní zásady a vzdáleně spravovat instalace aplikací.” Právě vynucení vyššího zabezpečení zařízení a omezení aplikací, které uživatel na zařízení může používat, významně snižuje riziko úniku citlivých dat k nepovolaným osobám.

Jaká aplikovat bezpečnostní opatření při vývoji mobilních aplikací

Aby vývojáři posílili bezpečnost mobilních aplikací, musí dodržovat řadu osvědčených postupů. Na co si dát pozor?

Zabezpečení zdrojových kódů: Ochrana tzv. zdrojových kódů aplikace proti jejich úniku a proti možnosti ovlivnění třetí stranou, k čemuž může dojít např. využitím neověřených zdrojových kódů třetí strany nebo neautorizovanými nástroji pro práci s nimi.

Penetrační testování: Ověřování bezpečnosti aplikace cílenou snahou o její prolomení.

Šifrování dat: Využití šifrování dat ukládaných lokálně, stejně jako dat posílaných na server.

Autentizace: Ověření přihlášení uživatele ideálně pomocí více faktorů.

Zabezpečené rozhraní API: Zabezpečení komunikačního rozhraní mezi aplikací a serverem, např. proti podvržení třetí stranou.

Ochrana osobních údajů: Dodržování předpisů o ochraně osobních údajů, jako je GDPR, a omezení shromažďování informací na nezbytné minimum.

Vzdělávání uživatelů: Vzdělávání uživatelů o osvědčených postupech zabezpečení, jako je nastavení silných hesel a rozpoznání pokusů o phishing.

S rostoucím používáním mobilních aplikací rostou i bezpečnostní hrozby s nimi spojené. Vývojáři musí být informováni o aktuálních trendech a v průběhu vývoje používat různá bezpečnostní opatření. Jak radí Luboš Hořínek ze společnosti eMan: „Bezpečnost by měla být vždy jednou z hlavních priorit při vývoji mobilních aplikací, obzvláště když se naše mobilní telefony stávají čím dál důležitější součástí našich životů.”

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0