BI: Musk zvažuje, že svou síť X stáhne z Evropské unie

DomůByznys

BI: Musk zvažuje, že svou síť X stáhne z Evropské unie

Elon Musk zvažuje, že svou sociální síť X stáhne z Evropské unie, napsal v noci na dnešek web Business Insider s odkazem na zdroj obeznámený se situací.

Síť X, ex Twitter, odstraní funkci umožňující zablokovat nechtěné sledující
Elon Musk slíbil dohodu o převzetí Twitteru za 44 miliard USD do pátku
Twitter už jako firma neexistuje. Přišel o většinu zaměstnanců
Muskův start-up vybírá 6 miliard USD, aby mohl konkurovat OpenAI

Elon Musk zvažuje, že svou sociální síť X stáhne z Evropské unie, napsal v noci na dnešek web Business Insider s odkazem na zdroj obeznámený se situací.

Miliardář se podle něj nechce podřídit unijnímu nařízení o digitálních službách (DSA), které internetovým společnostem mimo jiné nařizuje, aby mazaly nelegální obsah, jako jsou nenávistné příspěvky.

Evropské nařízení ukládá velkým online platformám povinnost důsledně a rychle zasahovat proti nenávistným projevům. Společnost X nedávno obdržela seznam otázek od Evropské komise, která se z nich chce dozvědět více o tom, jak firma tyto své povinnosti plní.

Komisi přiměly k odeslání dotazníku důkazy o šíření výzev k násilí a dezinformací po útoku radikálního hnutí Hamás na Izrael, píše Business Insider. Komisař Thierry Breton se mimo jiné odvolával na zprávy o zmanipulovaných snímcích a nahrávkách videoher, které byly vydávány za skutečné záznamy událostí. Musk vyjádřil ohledně dotazníku nepochopení. Za porušení DSA hrozí vysoké tresty.

Podle serveru Business Insider Musk diskutoval o tom, že síť X, tedy bývalý twitter, již nebude v EU k dispozici, nebo že k ní uživatelům v regionu zablokuje přístup. Miliardář po koupi společnosti Twitter za přibližně 44 miliard dolarů (přes bilion Kč) propustil více než polovinu jejích zaměstnanců. Propouštění silně zasáhlo i týmy zodpovědné za kontrolu obsahu. Musk, který podle agentury DPA zastává politické názory americké pravice, tvrdil, že twitter předtím, než jej převzal, příliš omezoval svobodu projevu.

Omezit X jen na Spojené státy hodlal Musk podle zdrojů Business Insideru hned po jeho převzetí. Doufal, že tak ušetří náklady.

Agentura DPA připomíná, že také společnost Meta už v EU nedovoluje používat svou konkurenční službu Twitter Threads, kterou spustila v letošním roce. Meta to zdůvodňuje právě digitálními pravidly v unii. V případě Threads se však pozorovatelé přiklánějí k tomu, že důvodem jsou omezení týkající se sdružování dat z různých služeb, a to i pod hlavičkou jedné skupiny. Pravidla nařizují, že je k tomu zapotřebí výslovný souhlas uživatelů.

Podle údajů společnosti Apptopia tvoří Evropa přibližně devět procent celosvětové měsíční aktivní uživatelské základny X, ačkoli denní používání sítě se v posledních třech měsících výrazně snížilo. Klesá ale téměř ve všech zemích, kde je aplikace dostupná.

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0