Firmy v Česku nejčastěji ohrožuje zlodějský malware FormBook

DomůKyberbezpečnost

Firmy v Česku nejčastěji ohrožuje zlodějský malware FormBook

Podle průzkumu analytiků Check Point Software české organizace nejčastěji ohrožuje zlodějský malware FormBook.

Prezidentští kandidáti myslí na kyberbezpečnost
NÚKIB upozorňuje na rizika online konferenčních služeb, především aplikaci ZOOM
Rok 2021: Sítě 5G přinesou nárůst kyberútoků na IoT zařízení
NÚKIB: Provozovatelé klíčových systémů musí zabezpečit e-maily

Výzkumný tým kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies upozorňuje, že celosvětově nejrozšířenějším malwarem je znovu Trickbot, na sedmou příčku vyskočil Emotet a nejčastějším terčem hackerů byly nadále vzdělávací a výzkumné společnosti.

Analytici upozorňují, že největšímu množství kyberútoků čelily v listopadu opět vzdělávací a výzkumné organizace, následovaly komunikační společnosti a Top 3 uzavírá vládní a vojenský sektor. Například ve východní Evropě byly terčem především konzultační společnosti.

Vydán byl i žebříček zemí, které jsou nejčastěji terčem kyberútoků. Česká republika se nadále drží mezi bezpečnějšími zeměmi, v listopadu jí patřila 84. pozice, což je minimální posun oproti říjnové 82. příčce. Slovensko se lehce, o 6 míst, posunulo mezi méně bezpečné země na 56. pozici. Na prvním, tedy nejnebezpečnějším, místě se umístil Mauricius. Mezi méně bezpečné země se nejvýrazněji posunula Kambodža, které v říjnu patřila 110. pozice a v listopadu 21., a také Ruská federace, z 68. příčky na 28. Naopak Uganda klesla z 12. příčky na 51.

Přestože byl na začátku roku Emotet odstaven v důsledku rozsáhlé mezinárodní policejní operace, v listopadu se opět objevil na scéně a hned se stal sedmým nejpoužívanějším malwarem. Žebříček ovládl pošesté Trickbot, který stojí právě i za rychlým vzestupem Emotetu, kterému propůjčuje svou infrastrukturu.

Emotet se šíří prostřednictvím phishingových e-mailů s nebezpečnými soubory formátu Word, Excel nebo Zip. E-maily se snaží nalákat na žhavá témata, jako jsou aktuální události, faktury nebo falešné firemní informace. V poslední době se Emotet začal šířit také prostřednictvím škodlivých balíčků Windows App Installer, které se vydávají za software Adobe.

„Emotet je jedním z nejúspěšnějších botnetů v historii a je zodpovědný za vzestup cílených ransomwarových útoků v posledních letech,“ říká Tomáš Růžička, SE Team leader v kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies. „Listopadový návrat botnetu Emotet je znepokojivý, protože může vést k dalšímu nárůstu ransomwaru. Emotet získal velmi rychle silnou pozici, protože využívá infrastrukturu Trickbotu. Šíří se hlavně prostřednictvím phishingových e-mailů se škodlivými přílohami, takže je zásadní, aby organizace vzdělávaly své zaměstnance a naučily je rozpoznat kybernetické hrozby. A pokud si chce stáhnout software Adobe, měli byste jako v případě jiných aplikací využívat pouze oficiální cesty.“

Top 3 – malware:

Škodlivým kódům nejčastěji použitým k útokům na podnikové sítě vévodil v listopadu Trickbot, který měl dopad na 5 % organizací po celém světě. Na druhou příčku se posunul Agent Tesla s dopadem na 4 % společností. FormBook na třetím místě ovlivnil také 4 % podniků.

  1. ↔ Trickbot – Trickbot je bankovní trojan, který je neustále vylepšován, takže je flexibilní a lze jej využít jako součást víceúčelových kampaní.
  2. ↑ Agent Tesla – Agent Tesla je pokročilý RAT, který krade hesla a funguje jako keylogger. Známý je od roku 2014. AgentTesla může monitorovat a zaznamenávat stisknuté klávesy na počítači oběti, systémovou schránku, dělat snímky obrazovky nebo krást přihlašovací údaje z různých programů (včetně Google Chrome, Mozilla Firefox a e-mailového klienta Microsoft Outlook).
  3. ↑ FormBook – FormBook krade přihlašovací údaje z webových prohlížečů, vytváří snímky obrazovky, monitoruje a zaznamenává stisknuté klávesy a může stahovat a spouštět soubory na základě pokynů z C&C serveru.

Top 3 – mobilní malware:

Škodlivým kódům nejčastěji použitým k útokům na podniková mobilní zařízení vládl nově AlienBot. xHelper klesl na druhou příčku, a naopak FluBot vysokočil do Top 3.

  1. ↑ AlienBot – AlienBot je malware jako služba (MaaS) pro zařízení se systémem Android, který vzdálenému útočníkovi umožňuje vložit škodlivý kód do legitimních finančních aplikací, čímž útočník získá přístup k účtům obětí a nakonec zcela ovládne infikované zařízení.
  2. ↓ xHelper – Škodlivá aplikace pro Android, která byla poprvé detekována v březnu 2019. Používá se ke stahování dalších škodlivých aplikací a zobrazování reklam. Aplikace je schopna skrýt se před uživatelem a mobilními antivirovými programy a znovu se nainstalovat, pokud ji uživatel odinstaluje.
  3. ↑ FluBot – FluBot je Android botnet, který se šíří prostřednictvím phishingových SMS zpráv, nejčastěji se vydávajících za zprávy od přepravních společností. Jakmile uživatel klikne na odkaz ve zprávě, FluBot se nainstaluje a získá přístup ke všem citlivým informacím v telefonu.

Top 3 – zranitelnosti:

Check Point také analyzoval nejčastěji zneužívané zranitelnosti. Kyberzločinci se pro útoky na podnikové sítě snažili zneužívat především zranitelnost „Web Servers Malicious URL Directory Traversal” s dopadem na 44 % organizací, což je významný propad oproti říjnovým 60 %. Druhé místo obsadila zranitelnost „Web Server Exposed Git Repository Information Disclosure“ s dopadem na 43,7 % společností a Top 3 uzavírá zranitelnost „HTTP Headers Remote Code Execution“ s dopaden na 42 % organizací.

  1. ↔ Web Servers Malicious URL Directory Traversal (CVE-2010-4598,CVE-2011-2474,CVE-2014-0130,CVE-2014-0780,CVE-2015-0666,CVE-2015-4068,CVE-2015-7254,CVE-2016-4523,CVE-2016-8530,CVE-2017-11512,CVE-2018-3948,CVE-2018-3949,CVE-2019-18952,CVE-2020-5410,CVE-2020-8260) – Na různých webových serverech existuje „directory traversal“ zranitelnost, jejíž úspěšné zneužití umožňuje neověřeným vzdáleným útočníkům zveřejnit nebo získat přístup k libovolným souborům na zranitelném serveru.
  2. ↔ Web Server Exposed Git Repository Information Disclosure – Úspěšné zneužití této zranitelnosti by mohlo umožnit neúmyslné zveřejnění informací o účtu.
  3. ↔ HTTP Headers Remote Code Execution (CVE-2020-10826, CVE-2020-10827, CVE-2020-10828, CVE-2020-13756) – Vzdálený útočník může zneužít zranitelnou HTTP hlavičku ke spuštění libovolného kódu na počítači oběti.

Check Point analyzoval i malware útočící na podnikové sítě v České republice. Na první místo vyskočil zlodějský malware FormBook, který oproti říjnu zvýšil svou aktivitu o 630 %. FormBook nejčastěji útočil na komunikační společnosti a vládní a vojenský sektor. Celkově měl dopad na více než 10 % českých podnikových sítí. Nebezpečnost zlodějských škodlivých kódů potvrzují i na druhém a třetím místě Agent Tesla a LokiBot. Celkově listopad přinesl vzestup nových hrozeb a z říjnového Top 10 zbyly v žebříčku jen 3 škodlivé kódy.

Top malwarové rodiny v České republice – listopad 2021
Malwarová rodina Popis Dopad ve světě Dopad v ČR
FormBook FormBook je škodlivý kód, který krade informace a zaměřuje se na operační systém Windows. Poprvé byl detekován v roce 2016 a je prodáván na nelegálních hackerských fórech. I když je jeho cena relativně nízká, má velmi dobré maskovací schopnosti. FormBook shromažďuje přihlašovací údaje z různých webových prohlížečů, vytváří snímky obrazovky, monitoruje a zaznamenává stisknuté klávesy a může stahovat a spouštět soubory na základě pokynů z C&C serveru. 3,61 % 10,28 %
Agent Tesla Agent Tesla je pokročilý RAT, který krade hesla a funguje jako keylogger. Známý je od roku 2014. Agent Tesla může monitorovat a zaznamenávat stisknuté klávesy na počítači oběti, systémovou schránku, dělat snímky obrazovky nebo krást přihlašovací údaje od různých programů (včetně Google Chrome, Mozilla Firefox a e-mailového klienta Microsoft Outlook). Agent Tesla se prodává jako legitimní RAT a zákazníci platí 15–69 dolarů za uživatelskou licenci. 3,82 % 4,44 %
LokiBot LokiBot byl poprvé detekován v únoru 2016. Krade informace ze zařízení se systém Windows nebo Android. Sbírá přihlašovací údaje z různých aplikací, webových prohlížečů, e-mailových klientů, nástrojů pro správu IT, jako je PuTTY atd. LokiBot se prodává na hackerských fórech a jelikož pravděpodobně unikl jeho zdrojový kód, vznikla řada jeho variant. Od konce roku 2017 obsahují některé verze LokiBota pro systém Android kromě zlodějských funkcí i ransomwarové funkce. 0,80 % 2,78 %
Trickbot Trickbot je modulární botnet a bankovní trojan, který se zaměřuje na platformu Windows. Šířen je především spamovými kampaněmi nebo jiným malwarem, jako je například Emotet. Trickbot odesílá informace o infikovaném systému a může stahovat a spouštět libovolné moduly, od VNC modulu pro vzdálené ovládání až po SMB modul pro šíření uvnitř napadené sítě. Jakmile je zařízení infikované, kyberzločinci využijí moduly ke krádeži bankovních přihlašovacích údajů, k dalšímu šíření hrozby a špehování napadené organizace. Poslední fází je ransomwarový útok na celou společnost. 4,52 % 2,50 %
XMRig XMRig je open-source CPU mining software využívaný pro těžbu kryptoměny Monero. Poprvé byl detekován v květnu 2017. 2,13 % 1,94 %
Emotet Emotet je pokročilý modulární trojan, který se může sám šířit. Emotet byl využíván jako bankovní trojan a nyní se používá především pro šíření dalšího malwaru a škodlivých kampaní. Šířit se může i prostřednictvím phishingových e-mailů se škodlivou přílohou nebo odkazem a využívá řadu technik, jak se vyhnout detekci. 1,72 % 1,39 %
Strrat Strrat je RAT (trojan pro vzdálenou správu), který může sledovat stisknuté klávesy, krást přihlašovací údaje uložené v prohlížečích a vzdáleně ovládat infikované počítače s operačním systémem Windows. 0,36 % 1,39 %
Glupteba Glupteba, backdoor poprvé detekovaný v roce 2011, se postupně vyvinul v botnet. 2,31 % 1,11 %
NetWiredRC NetWiredRC je backdoor schopný získat systémové informace a krást přihlašovací údaje. 0,19 % 0,83 %
Valyria Valyria je backdoor zaměřený na platformu Windows. Použit byl k cíleným útokům v několika asijských zemích a má podobnost s kampaní „MuddyWater“. Valyria se do infikovaného systému dostane pomocí dokumentu Microsoft Word s povolenými makry a načte se a spustí pomocí VB skriptu. Malware může krást systémové informace a odesílat je na vzdálený server. Může také spouštět příkazy, jako je restartování/ čištění systému, pořizovat snímky obrazovky a odesílat zašifrované informace na řídicí server. Valyria také dokáže spustit libovolný příkaz PowerShell a odeslat výsledek spuštění zpět na vzdálený řídicí server. Kromě toho používá řadu technik, jak zůstat na infikovaném systému co nejdelší dobu bez povšimnutí. 0,41 % 0,83 %
AZORult AZORult je trojan, který shromažďuje a odesílá data z infikovaného systému. Jakmile je malware v systému nainstalován (obvykle je šířen nějakým exploit kitem, jako třeba RIG), může odesílat uložená hesla, lokální soubory, kryptopeněženky a informace o profilu počítače na vzdálený C&C server. 0,54 % 0,83 %

Online mapa kybernetických hrozeb ThreatCloud Map sleduje v reálném čase, jak a kde po celém světě probíhají kybernetické útoky. Využívá pro to informací z Check Point ThreatCloud, největší sítě pro spolupráci v boji s kybernetickými hrozbami, a přináší data o hrozbách a trendech z celosvětové globální sítě senzorů. Databáze ThreatCloud analyzuje každý den více než 3 miliardy webových stránek a 600 milionů souborů a každý den identifikuje více než 250 milionů škodlivých aktivit.

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0