Hackeři na dark webu nabízejí data Gordicu, který dělá systémy pro obranu i Hrad

DomůKyberbezpečnost

Hackeři na dark webu nabízejí data Gordicu, který dělá systémy pro obranu i Hrad

Hackeři na dark webu nabízejí data české firmy, která dělá systémy pro obranu i Hrad

Počet kyberútoků na nemocnice vzrostl za dva měsíce o 45 procent
Itálie: Varování před útokem hackerů na zařízení se systémem VMware ESXi
Hackeři napadli web agentury ČTK. Vydali zde 2 falešné zprávy
Hackeři Lazarus neútočí jenom na obranný průmysl, cílí i na dodavatelské řetězce

Hackeři na dark webu nabízejí data české firmy, která dělá systémy pro obranu i Hrad.

Hackerská skupina, která se pokouší zpeněžovat ukradené informace, tvrdí, že má k dispozici interní data společnosti Gordic. Na jejích systémech běží více než šest tisíc orgánů veřejné správy – včetně ministerstva obrany, vnitra, prezidentské kanceláře, Ústavního soudu i pražského magistrátu. Společnost Gordic žádný únik dat zatím nezjistila. Situaci zkoumá i kyberbezpečnostní úřad.

Jihlavská firma Gordic nedávno spustila projekt nazvaný Kybez, který se věnuje osvětě v oblasti kybernetické bezpečnosti a radí, jak svá data ochránit před hackery. Nyní ovšem samotná společnost čelí bezpečnostnímu útoku či minimálně podvodnému jednání.

Na takzvaném darknetu (tedy anonymní části internetu, do níž lze přistupovat jen pomocí speciálního programu) se totiž hackerská skupina pokouší prodat kvanta interních dat, o nichž tvrdí, že pocházejí právě z počítačů této firmy. Zda je to pravda – a jestliže ano, tak v jakém rozsahu data unikla -, není jasné. Bezpečnostní instituce se ale už problémem zabývají. Vyvolávací cena dat je 100 tisíc dolarů, tedy zhruba 2,2 milionu korun, za půl milionu dolarů může mít zájemce data hned.

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, který je v Česku zodpovědný za bezpečnost kritické infrastruktury, Aktuálně.cz potvrdil, že záležitost řeší. „O situaci víme a zabýváme se tím. Nicméně v tuto chvíli to nebudeme blíž komentovat,“ konstatoval mluvčí Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost Jiří Táborský.

Firma samotná na dotazy Aktuálně.cz reagovala s tím, že zatím žádný únik dat nezjistila. „Žádného úniku si v tuto chvíli nejsme vědomi, situaci prověřujeme,“ řekl ředitel obchodněprávní sekce Gordicu Vladimír Přech.

Ani klienti firmy z řad orgánů veřejné správy, které on-line deník Aktuálně.cz oslovil, nemají o úniku dat žádné informace. Uvedli to mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek a mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. Resort vnitra na dotazy Aktuálně.cz dosud nereagoval.

Informační systém firmy pojmenovaný Ginis využívá k vedení svých agend na šest tisíc organizací veřejné správy. Mezi nimi i silová ministerstva, magistráty Prahy či Brna, řada menších obcí, Úřad pro ochranu osobních údajů či antimonopolní úřad. Mezi dodavateli spisové služby má výsadní postavení. Právě bezpečnost inzeruje Gordic jako jednu ze svých hlavních předností.

Zdroj: Aktuálně.cz

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0