COOP míří do onlinu. Družstevníci instalují i vlastní výdejní boxy

DomůByznys

COOP míří do onlinu. Družstevníci instalují i vlastní výdejní boxy

Vesnické prodejny COOP míří do onlinu. Družstevníci instalují i vlastní výdejní boxy.

Společnost Lenovo uvedl na veletrhu CES ThinkBook 16p
ESET v Česku zaznamenal tržby ve výši 560 milionů korun
Raghu Raghuram novým generálním ředitelem VMware
Veronika Brázdilová VP pro firmy Vodafone. Péči a prodej vede Hoerová

Vesnické prodejny COOP míří do onlinu. Družstevníci instalují i vlastní výdejní boxy.

Zatímco v už takřka každém velkém městě je možnost vyzvednutí balíčku prostřednictvím samoobslužného výdejního boxu brána jako samozřejmost, menší obce a vesnice zatím pozornosti e-commerce v tomto ohledu unikají. To samé platí i pro online supermarkety ze segmentu e-groceries, které sice během pandemie začaly nabízet rozvážku trvanlivých potravin i do regionů, ale závoz čerstvého zboží se jim mimo krajská města zatím příliš nevyplatí.

Díru na trhu se rozhodl obsadit Svaz českých a moravských spotřebních družstev (COOP), který ve stovkách menších měst a obcí stále provozuje tradiční samoobsluhy Jednota. Svaz spustil e-shop a nyní testuje i samoobslužné výdejní boxy s vlastním chlazením, do kterých si mohou zákazníci objednat nákup online. Boxy zároveň vedle potravin umožní i vyzvednutí zásilek z e-shopů přes službu Balíkobot.

Vlastní e-shop a výdejní boxy

COOP začal rozvíjet výdejní boxy minulý rok, a to v návaznosti na zpuštění vlastního e-shopu, který je dnes v provozu u více než 500 prodejen. V některých prodejnám zajišťuje v současnosti e-shop už více než 10 {94956223523e30c8113a3a8d6a5ce4812a2cbdf57d9d14e19ce953758f5ce762} obratu prodejny. V tuto chvíli COOP provozuje již zhruba 10 boxů a další se plánují, také se zvažuje rozšíření počtu výdejních schránek v již instalovaných boxech.

František Polák, předseda družstva, které box v Medlovicích bude provozovat, k tomu dodává, že obchody v obcích, jako jsou Medlovice, nemají šanci bez další podpory a dotací přežít. Boxy u prodejen se i v menších obcích už stačily osvědčit, jejich využívání výrazně zvýšila pandemie.

„Box v Medlovicích je zavážen z prodejny, která je vzdálena jen několik kilometrů; v tuto chvíli bude zavážen dvakrát denně a zboží si stačí objednat jen tři hodiny před závozem, v případě zájmu není pro nás problém zvýšit četnost závozů,“ upřesňuje Polák.

V rámci své strategii razí COOP odlišnou filosofii než konkurence, boxy totiž nejsou zaváženy z mnoha kilometrů vzdálených centrálních skladů ale z blízkých obchodů. Navíc je jejich prostřednictvím možno kupovat potraviny pocházející z blízkého okolí. „Další funkcí boxů je naopak zajistit zboží, které není v každodenní nabídce malých obchodů,“ doplňuje Lukáš Němčík, šéf marketingu a rozvoje sítě COOP. V boxu je možno si objednat jak potraviny z sítě COOP, tak i zboží z dalších e-shopů v návaznosti na službu Balíkobot. Dovoz do boxu stojí zákazníky 30 korun.

„Vesnické prodejny dnes v řadě míst stále více fungují jako huby, kde je možno nejen nakoupit potraviny, ale také třeba vybrat si peníze, nakoupit léky, vyřídit poštu, či posedět v kavárně. Propojení prodejny s e-shopem a výdejním boxem je logickým rozšířením této strategie,“ uzavírá Němčík.

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0