Prozatím nejsilnější DDoS útok roku 2022 přepisuje rekord z minulého roku

DomůKyberbezpečnost

Prozatím nejsilnější DDoS útok roku 2022 přepisuje rekord z minulého roku

V posledních týdnech je kyberprostor válečnou zónou. Ovšem ne za všechno může Rusko. Současný chaos využívá i řada organizovaných skupin.

Budníkův Thein zakládá divizi pro Kyberbezpečnost
ESET a Policie ČR společně odkryli pozadí podvodů na internetových bazarech
Kyberzločinci používají ke špionážím dokumenty s válečnou tématikou
Avast: Stalkerware v Česku vzrostl za poslední tři roky o 600 procent

V posledních týdnech je kyberprostor válečnou zónou. Ovšem ne za všechno může Rusko. Současný chaos využívá i řada organizovaných skupin.

Setkáváme se tak s phishingem, útoky na aplikační vrstvě s vydíráním, ale i tradičními DDoS útoky. Nezapomínejme však, že Rusko předvedlo v začátcích války svůj nový malware HermeticWiper, který maže data. Ten se rychle rozšířil i mimo Ukrajinu. Může se dotknout i vás. Takže stále platí naše výzva – zálohujte si svá data k sobě ať je máte kdekoliv!

V dnešním článku bychom se rádi věnovali právě těm tradičním DDoS útokům, s kterými se v posledních týdnech setkáváme. Konkrétně s jednou várkou, která nás zasáhla v noci ze čtvrtka (03.03.2022) na pátek (04.03.2022).

Odveta za podporu Ukrajiny? Kdepak, pod útoky už jsme týdny.

Řada z vás se nás ptala, zda-li se jednalo o odvetu za umístění ukrajinské vlajky na náš web a další aktivity na podporu Ukrajiny. Jsme přesvědčeni, že tomu tak není. A to z toho důvodu, že tyto velmi silné DDoS útoky probíhají již několik týdnů. Naše ochrany je dokázaly plně eliminovat anebo omezit natolik, že neměly delší dobu vliv na naše služby (od detekce útoků až k filtraci dokážeme automaticky přejít v řádech nižších jednotek vteřin).

Například jeden z těchto silnějších útoků z 18. – 19. února jsme pro vás detailně zdokumentovali na našem blogu v článku Únorové noční DDoS útoky přesahovaly 133 Gbps.

Na druhou stranu v souvislosti s invazí Ruska na Ukrajinu jsme zaznamenali útoky na proruské weby, weby ruských společností, konspirační weby a pár dalších, které nemají s Ruskem nic společného. Většinou se jedná o primitivní webové útoky prostřednictvím webových prohlížečů. I když jsou ve své podstatě velmi jednoduché, tak hacktivisti dokázali na jeden takový web vytvořit až 75 milionů requestů za den. A to už je znát.

Tyto weby chráníme naší ochranou WEDOS Global Protection, která je stále ještě ve vývoji. I díky těmto útokům jsme s ní velmi rychle pokročili. Jedná se o ochranu na aplikační vrstvě, která staví do cesty potenciálně problémovému provozu stránku s přesměrováním anebo captcha.

Stránka s captcha, která chrání desítky webů našich zákazníků před útoky na aplikační vrstvě.

 

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0