Avast: Stalkerware v Česku vzrostl za poslední tři roky o 600 %

DomůKyberbezpečnost

Avast: Stalkerware v Česku vzrostl za poslední tři roky o 600 %

Riziko, že se čeští uživatelé mobilních zařízení setkají se stalkerwarem, vzrostlo podle nejnovějších statistik oddělení Avast Threat Labs ve společnosti Gen za poslední tři roky o 600 %.

Roman Dušek novým šéfem vyhledávání v Luigi’s Box
Rita Gabrielová nově vede PR a komunikaci společnosti ESET
Dell uvádí nové notebooky XPS s Intel Core i9k
Podle dražebních portálů schází firmám likvidita

Riziko, že se čeští uživatelé mobilních zařízení setkají se stalkerwarem, vzrostlo podle nejnovějších statistik oddělení Avast Threat Labs ve společnosti Gen za poslední tři roky o 600 %.

Celosvětově pak riziko napadení stalkerwarem vzrostlo o 289 %. Stalkerware je typ malwaru a zároveň forma zneužití technologií. Oběť okrádá o fyzickou i online svobodu tím, že sleduje její polohu a monitoruje veškerou aktivitu na telefonu, včetně navštívených webových stránek, textových zpráv a hovorů.

„Zaznamenaný nárůst stalkerwaru je opravdu znepokojující,“ říká analytik hrozeb v Genu Jakub Vávra. „Stalkerware lidem často tajně instalují do telefonu jejich násilničtí manželé, bývalí partneři, špatní přátelé nebo znepokojení rodiče a obětem může způsobit závažné fyzické i psychologické újmy. Nejde jen o krádež osobních dat, ale také o praktické dopady na jejich bezpečí.“ 

Během posledních tří let objevili výzkumníci hrozeb z oddělení Avast Threat Labs ve  společnosti Gen, která je zároveň součástí koalice proti stalkerwaru, širokou škálu mobilních aplikací sloužících k nedobrovolnému stalkingu. Na jejich odstranění spolupracovali s obchody s aplikacemi, jako je např. Google Play. Jejich nedávná analýza odhalila, že jednou z nejrozšířenějších forem stalkerwaru jsou rodičovské aplikace, které lidé zneužívají ke sledování hovorů, SMS zpráv, aktivity na internetu a sociálních sítích, nahrávání audia a videa, pořizování fotografií nebo snímků obrazovky a aktuální polohy.

Dalším častým typem stalkerwaru jsou aplikace, které se vydávají za lokátory ztracených nebo ukradených zařízení. Po instalaci se v zařízení buď zcela schovají, nebo se vydávají za aplikace na poznámky, aby je nic netušící uživatel nedokázal odhalit. Stalker může následně tyto aplikace na dálku ovládat a provádět škodlivé aktivity.

„Programy Avast detekují a blokují stalkerware kombinací automatizace a lidského zásahu, aby zajistily optimální úroveň ochrany před novými a vyvíjejícími se hrozbami,“ dodává Vávra. „Budeme dál dělat vše, co je v našich silách, abychom ochránili fyzickou i online svobodu uživatelů před tímto rostoucím problémem.“ 

Výzkumníci z oddělení Avast Threat Labs přinášejí několik tipů, jak rozpoznat stalkerware a jak se před ním chránit:

  • Výkon vašeho zařízení se najednou zhoršil. Můžete si všimnout výrazného zpomalení nebo častějších zamrznutí či pádů aplikací.
  • Nastavení telefonu se změnilo bez vašeho vědomí. Pokud máte náhle novou domovskou stránku v prohlížeči, nové ikony na ploše, jiný výchozí vyhledávač nebo jste objevili jiné změny, které jste neudělali, může za tím být stalkerware.
  • Dostáváte podivná oznámení, jako např. záplavu vyskakovacích oken nebo chybových hlášek z aplikací, které dříve fungovaly bez problémů.
  • Na výpisu účtu za telefon máte nevysvětlitelné hovory.
  • K vašemu zařízení měl někdy přístup násilník.
  • Násilník ví, co děláte, kam chodíte a s kým komunikujete.

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0