Vláda navrhla zakoupit face-recognition systémy na letiště za 672 mil. Kč

DomůVeřejná správa

Vláda navrhla zakoupit face-recognition systémy na letiště za 672 mil. Kč

Na pražském letišti se zvýší počet inteligentních kamerových systémů. Letiště v Karlových Varech, Brně, Ostravě a Pardubicích mají získat stejná bezpečnostní opatření, kterými disponuje Letiště Václava Havla. Opatření schválená vládou budou stát 672 milionů Kč.

Tesla Smart pro chytré domácnosti odstartovala na našem trhu
Kyber útok na 150 000 bezpečnostních kamer Verkada v nemocnicích, školách, věznicích
EVE Outdoor Cam zajistí osvětlení, zabezpečení i komunikaci s kurýry
Samsung uvedl paměťové karty PRO Endurance pro bezpečnostní a automotive kamery
Na pražském letišti se zvýší počet inteligentních kamerových systémů. Letiště v Karlových Varech, Brně, Ostravě a Pardubicích mají získat stejná bezpečnostní opatření, kterými disponuje Letiště Václava Havla. Vláda schválila materiály, které představily nákupy technologií na rozpoznávání obličejů, čtečky dokladů a palubních vstupenek. Celkově budou opatření stát 672 milionů Kč.

Problémem mimopražských letišť je podle vnitra nedostatečná úroveň integrace bezpečnostních systémů nebo i nízká kontrolní kapacita u nebezpečných předmětů a chemických látek. Nemají také zavedenou plošnou detekci radiace, nedostatky jsou i při kontrole vstupů do neveřejných prostorů letiště. Celkově tato opatření vyjdou přibližně na 585 milionů korun, z toho 482 milionů půjde z rozpočtu vnitra. Systémy by měly být zavedeny do konce roku 2020.

„Systémů na rozpoznávání tváří a detekování nebezpečného chování či výskytu látek je mnoho a vývoj stále pokračuje. Zásadní bude samotný výběr dodavatele. V případě více než půlmiliardové zakázky na nákup bezpečnostních technologií jsou stěžejné podmínky výběrového řízení,“ dodal Jiří Kocourek z Centra kyberbezpečnosti.

Letiště Václava Havla pod dohledem 145 nových kamer rozpoznávajících tváře

Na Letišti Václava Havla přibude 145 speciálních kamer, které dokážou rozpoznat zachycenou tvář a porovnat ji například s databází hledaných osob, uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě. V areálu letiště by se mělo objevit také dalších 30 přehledových kamer. „Přístroje budou umístěny v tranzitním prostoru tak, aby dohlédly i do nástupních mostů k letadlům, do jednotlivých prstů letištních terminálů nebo spojovacích prostor,“ uvedl úřad.

Modernizace v Praze vyjde zhruba na 87 milionů korun z rozpočtu vnitra. Podle Sobotky velkou část svých výnosů do bezpečnostních opatření směřuje i samotné letiště. „Je to už tříletý proces, který postupně realizujeme. Opatření postupně probírá Bezpečnostní rada státu i vláda,“ uvedl na tiskové konferenci. Systém z pražského letiště je svým rozsahem v Česku unikátní, dodal Sobotka.

Za loňský rok odbavilo brněnské letiště více než 400.000 cestujících, ostravské o zhruba 150.000 lidí méně. Z letiště v Pardubicích odlétlo loni asi 50.000, z Karlových Varů 25.000 lidí.

 

Zdroj: ČTK

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0