Vláda navrhla zakoupit face-recognition systémy na letiště za 672 mil. Kč

DomůVeřejná správa

Vláda navrhla zakoupit face-recognition systémy na letiště za 672 mil. Kč

Na pražském letišti se zvýší počet inteligentních kamerových systémů. Letiště v Karlových Varech, Brně, Ostravě a Pardubicích mají získat stejná bezpečnostní opatření, kterými disponuje Letiště Václava Havla. Opatření schválená vládou budou stát 672 milionů Kč.

EVE Outdoor Cam zajistí osvětlení, zabezpečení i komunikaci s kurýry
Kyber útok na 150 000 bezpečnostních kamer Verkada v nemocnicích, školách, věznicích
Samsung uvedl paměťové karty PRO Endurance pro bezpečnostní a automotive kamery
Tesla Smart pro chytré domácnosti odstartovala na našem trhu
Na pražském letišti se zvýší počet inteligentních kamerových systémů. Letiště v Karlových Varech, Brně, Ostravě a Pardubicích mají získat stejná bezpečnostní opatření, kterými disponuje Letiště Václava Havla. Vláda schválila materiály, které představily nákupy technologií na rozpoznávání obličejů, čtečky dokladů a palubních vstupenek. Celkově budou opatření stát 672 milionů Kč.

Problémem mimopražských letišť je podle vnitra nedostatečná úroveň integrace bezpečnostních systémů nebo i nízká kontrolní kapacita u nebezpečných předmětů a chemických látek. Nemají také zavedenou plošnou detekci radiace, nedostatky jsou i při kontrole vstupů do neveřejných prostorů letiště. Celkově tato opatření vyjdou přibližně na 585 milionů korun, z toho 482 milionů půjde z rozpočtu vnitra. Systémy by měly být zavedeny do konce roku 2020.

„Systémů na rozpoznávání tváří a detekování nebezpečného chování či výskytu látek je mnoho a vývoj stále pokračuje. Zásadní bude samotný výběr dodavatele. V případě více než půlmiliardové zakázky na nákup bezpečnostních technologií jsou stěžejné podmínky výběrového řízení,“ dodal Jiří Kocourek z Centra kyberbezpečnosti.

Letiště Václava Havla pod dohledem 145 nových kamer rozpoznávajících tváře

Na Letišti Václava Havla přibude 145 speciálních kamer, které dokážou rozpoznat zachycenou tvář a porovnat ji například s databází hledaných osob, uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě. V areálu letiště by se mělo objevit také dalších 30 přehledových kamer. „Přístroje budou umístěny v tranzitním prostoru tak, aby dohlédly i do nástupních mostů k letadlům, do jednotlivých prstů letištních terminálů nebo spojovacích prostor,“ uvedl úřad.

Modernizace v Praze vyjde zhruba na 87 milionů korun z rozpočtu vnitra. Podle Sobotky velkou část svých výnosů do bezpečnostních opatření směřuje i samotné letiště. „Je to už tříletý proces, který postupně realizujeme. Opatření postupně probírá Bezpečnostní rada státu i vláda,“ uvedl na tiskové konferenci. Systém z pražského letiště je svým rozsahem v Česku unikátní, dodal Sobotka.

Za loňský rok odbavilo brněnské letiště více než 400.000 cestujících, ostravské o zhruba 150.000 lidí méně. Z letiště v Pardubicích odlétlo loni asi 50.000, z Karlových Varů 25.000 lidí.

 

Zdroj: ČTK

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0