Společnost Xiaomi, čínský výrobce mobilních telefonů, se ocitla na černé listině ministerstva obrany Spojených států amerických díky vazbám na režimní armádu.
Společnost Xiaomi, čínský výrobce mobilních telefonů, se ocitla na černé listině ministerstva obrany Spojených států amerických díky vazbám na režimní armádu. Následuje tak Huawei, který je na black listu již déle.
Těsně před koncem funkčního období prezidenta Donalda Trumpa dávají USA na černou listinu více čínských společností. Důvodem pro zařazení na seznam zakázanýh firem mají být údajné vazby na čínskou armádu ovládanou komunistickým aparátem.
Reagovaly na to i akciové trhy, kdy akcie společnosti Xiaomi poklesly na burze akcií v Hong Kongu o více než deset procent. Negativně se to promítlo i na dodavatele komponent.
Očekává se, že akcie devíti společností, které se ve čtvrtek minulý týden objevily na blacklistu USA, američtí investoři prodají nejpozději do listopadu tohoto roku. Vláda nástupce Donalda Trumpa, Joa Bidena, může opatření přijatá Trumpovou administrativou zvrátit. Tím by ale mohla z pohledu politiky odhalit zranitelné místo a vhodný cíl pro Trumpovy republikány. Trump už několik let označuje Čínu jako největší mezinárodní hrozbu pro USA a mimo jiné v průběhu předvolební kampaně bez jakýchkoliv důkazů tvrdil, že Bidena si koupil Peking.
Trumpová vláda také proti různým čínským společnostem zakročila. Nejhůře zasažena byla Huawei. Dodavatel síťových řešení a smartphonů ztratil přístup k americkým technologiím. USA jej obviňuje z možné rozsáhlé spolupráce s čínskou vládou. Huawei to odmítá.
Další společností na černé listině USA je třetí největší čínská ropná společnost CNOOC, což americkým firmám výrazně ztěžujě vzájemné obchodování. Už v prosinci před koncem roku USA zavedly omezení na 60 dalších čínských společností.
Dle vyjádření mluvčí pekingského ministerstva zahraničí Čínská strana přijme nezbytná opatření k ochraně zájmů čínských společností.
Odstupující US prezident se také od loňského léta pokusil donutit čínského provozovatele aplikace TikTok k prodeji přinejmenším části, která se týká aktivit v regionu USA, americkým investorům. Čínská vláda ale tyto snahy torpédovala omezeními souvisejícími s vývozem softwaru.
KOMENTÁŘE