Zákaz prodeje o vybraných svátcích se týká jen prodeje, jehož veškeré fáze proběhnou přímo v konkrétní prodejně s prodejní plochou větší než 200 m2. Výdej nákupu objednaného přes internet pod tento zákaz nespadá.
Zákaz prodeje o vybraných svátcích se týká jen prodeje, jehož veškeré fáze proběhnou přímo v konkrétní prodejně s prodejní plochou větší než 200 m2. Výdej nákupu objednaného přes internet pod tento zákaz nespadá.
Tak se dá shrnout čerstvý verdikt Nejvyššího správního soudu (NSS) v dalším sporu e-shopu Alza.cz s Českou obchodní inspekcí (ČOI). Soud v něm dal za pravdu e-shopu, který se bránil pokutě uložené za porušení zákazu svátečního prodeje. Na rozhodnutí (7 As 229/2020 – 32) jako první upozornil server Seznam Zprávy.
Případ se týkal kontrolního nákupu, při kterém inspektor v prodejně Alza.cz v pražských Holešovicích 26. prosince 2018 objednal počítačovou myš přímo na počítači v provozovně a následně objednávku na místě zaplatil a myš od prodejce dostal. Za údajné porušení zákazu svátečního prodeje dala ČOI následně Alze pokutu ve výši 500 tisíc Kč.
Aktuální rozsudek v zásadě neobsahuje nic nového. Soud v něm hojně cituje ze svého obdobného rozhodnutí z července 2021 (4 As 349/2020 – 63). Už tehdy se ztotožnil s právním výkladem Alzy, která se sankci bránila tvrzením, že výdej zboží na pobočce není prodejem.
NSS tedy znovu konstatuje, že „… uzavření kupní smlouvy představuje pouze jednu z fází prodeje, a proto je zákaz prodeje stanovený zákonem o prodejní době nezbytné uplatnit pouze tam, kde se všechny fáze prodeje uskuteční v kamenné prodejně (v prodejně fyzicky proběhne celý prodej).“
A při výdeji zboží koupeného online podle NSS „… Provozovna v přeneseném významu pouze funguje jakožto jakési pomyslné ‚výdejové okénko‘, prostřednictvím nějž je vydáváno zboží objednané na e-shopu. Takovou službu lze připodobnit službám klasických zásilkových služeb, či jiných zprostředkovatelů přepravních a dodavatelských služeb, jejichž činnost pod zákaz vyslovený v § 1 odst. 1 zákona o prodejní době bezesporu nespadá.“
NSS proto zrušil rozsudek Městského soudu v Praze, který se přiklonil na stranu ČOI, i rozhodnutí inspekce o pokutě. Zároveň nařídil ČOI zaplatit Alze 24 tisíc Kč jako náhradu nákladů na soudní řízení.
Zdroj: Lupa.cz
KOMENTÁŘE